İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür' ün 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Mesajı

Aziz milletimizin kahraman ordumuzla birlikte dünyada eşine rastlanmayan yüksek ruh kudreti ve kabiliyetinin neticesi olan Kurtuluş Savaşı, 9 Eylül 1922 de İzmir'de nihayetlendi. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ordular ilk hedefimiz Akdeniz'dir. İleri!' emriyle şahlanan şanlı ordumuz, İzmir'e Türk bayrağını çekerek bu vatanın gerçek sahiplerinin kim olduğunu bir kez daha dünyaya ilan etti.
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür' ün 9 Eylül İzmir'in Kurtuluşu Mesajı

9 Eylül tarihi yalnızca İzmir'in kurtuluşa erdiği bir gün değildir. Vatanımızın bağımsızlığa kavuştuğu son derece gurur verici ve önemli bir gündür. Tarihi boyunca coğrafî ve jeopolitik konumu sebebiyle ekonomik ve siyasî çok büyük bir öneme sahip olan güzide şehrimiz, pek çok defa istilalara sahne olmuştur. Kendisine esaret zinciri vurmaya kalkışanlara karşı göğsünü siper ederek şahlanan milletimiz; köy köy, belde belde vatan müdafaası yaparak ordumuza destek verirken tarihte emsali görülmemiş bir zaferin mümessili oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, "Bütün cihan işitsin ki artık İzmir hiçbir kirli ayağın üzerine basamayacağı kutsal bir topraktır." ifadesiyle Anadolu'yu ebedi vatan yapan milli mücadelenin son sözünü söylemiştir.

İzmir Eğitim ailesi olarak uğruna en ağır bedellerin ödendiği, en kanlı savaşların yaşandığı kara parçasını, vatan yapan ecdadımızın asil fedakârlığını evlatlarımıza her daim hatırlatacağız. Bu kutlu emaneti atiye gururla ve kararlılıkla taşıyacak nesli yetiştirirken ihtiyaç duyduğumuz gücü, şanlı mazimizden ve milletimizden alıyoruz. Bize ilham ve cesaret veren bu ruhu, her daim canlı ve diri tutacağız ve evlatlarımızı bu şuurla yarına hazırlayacağız.

Bu duygularla İzmir´in düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelemizin kahramanlarını ve geçmişten günümüze vatanı için canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygılar sunuyorum.

                                                                                                            

                                                                                                                                                                                                                           Dr. Murat Mücahit Yentür      

                                                                                                                                                                                                                      İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.