İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin "10 Kasım Mesajı"

Binlerce yıllık bir medeniyetimizin fikri haddesinden süzülen inanç, irade, adanmışlık ve vatan aşkı ile dünya tarihine damga vurmuş Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete irtihalinin 80. yılında milletçe, saygı ve rahmetle anıyoruz.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin "10 Kasım Mesajı"

Milletimizin yeniden dirilişi olan ve her safhasında tarihte eşi görülmemiş bir kahramanlık destanına sahne olan İstiklal ve İstikbal Harbi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliği ile zafere ulaştı. Her şartta milletine koşulsuz güvenen ve  “Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır.” diyen bu büyük komutan ve devlet adamı aziz milletimizin kalbinde ebediyet tahtına oturdu.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli iradeyi her şeyin üstünde tutarak, ülkemizi muasır medeniyet seviyesine ulaştırmayı hedef göstermiştir.  Milli egemenliğine ve onuruna doğrudan sahip olmanın kıymetini iyi bilen, varlığını milletine adayan, milli ve manevi değerlerin ışığında aklın ve bilimin öncülüğünde halkını bu ideal etrafında birleştirmeyi başarmış bir liderdir.

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş ve uygar dünya içerisinde Türk milletinin hak ettiği yeri alması için hiçbir mücadeleden kaçınmamıştır. En büyük mirası olan cumhuriyetimizi, “Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir.” ifadesi ile tanımlayarak sadece bölgesinde güçlü bir ülke değil mazlum milletlere de umut olan bir Türkiye idealini gerçekleştirme yolunda ilk adımı atmıştır. Gerek askeri dehası, gerekse aldığı insani ve vicdani kararlar ile Türk Milleti’nin kendi kaderini tayini noktasında güçlü bir irade ortaya koyarken ilhamını şanlı tarihimizden almıştır.

“Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” diyen Gazi Mustafa Kemal bütün umudunun gençlikte olduğunu, özellikle vurgulamıştır. Onun hedef gösterdiği muasır medeniyet çizgisini, daha ileriye götürebilecek bir kuvvetin varlığını damarlarında hisseden gençlik, aklın ve ilmin rehberliğinde milli ve manevi değerlerin ışığında çağdaş medeniyetlerin ilerisine geçme hedefini daima diri tutacaktır.

Bu düşüncelerle, vefatının 80. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.

 

      Ömer YAHŞİ
İl Millî Eğitim Müdürü

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.