İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 98. kuruluş yıldönümüne vasıl olduğumuz bu günde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tüm dünya çocukları ile beraber şevk ve heyecanla kutlamanın mutluluğu içindeyiz.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı

Tarihinin her döneminde ayrı başarı hikayelerine imza atan aziz milletimiz, İstiklal Harbi esnasında bir büyük seferberlik gerçekleştirmiş, birlik ve beraberlik içinde mücadele vererek zafere ulaşmış,  tam bağımsızlık konusundaki azim ve kararlığımızı tüm dünyaya ilan etmiştir.

23 Nisan 1920’de, “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir” şiarıyla kurulan Meclisimiz, necip milletimizin, vatan ve bayrak sevgisinin, bağımsızlığa olan aşkının, milli iradenin  neticesidir.

Cumhuriyetimizin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk´ün, “Çocuklarımızın atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaklarına iliskin  sözü milletimizin evlatlarına duyduğu  güvenin ve inancın göstergesidir. Bizler bu anlayışla dünyanın ilk ve yegane çocuk bayramı olarak tarihe geçen, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla sevincimizi ve coşkumuzu  paylaşıyoruz. 

En değerli varlığımız çocuklarımız, barışın, sevginin, umudun ve kardeşliğin temsilcileri olarak aydınlık yarınlarımızın güvencesidir.

Hangi ülkeden hangi kültürden olursa olsun bu bayramda bir araya gelen dünya çocukları; sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barış mesajları vererek  kalplerde rengarenk çiçekler açmasına vesile oluyorlar.

Bugünümüzün neşesi ve yarınımızın umudu, en güzel hayallerimizin mimarı çocuklarımız, varlığımızın teminatıdır. Dünyaya çocukların gözünden bakabilseydik eğer ne savaşlar ne yokluk ne acılar kalırdı. Her çocuk özeldir, her çocuk geleceğe ekilen bir fidandır. 

Çocukların özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, sorgulayan, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirilmeleri büyük önem arz etmektedir. 

Sevgiyle, ilgiyle,  bilgiyle ve şefkatle  sulayacağımız  fidanların kökleri toprağa daha sıkı sarılacaktır. Milli, manevi değerlerimizle al bayrağın  gölgesinde büyüyen çocuklarımız yarının güçlü Türkiye’sinin mimarları olacaktır. 

Gelecekte ülkemizin sorumluluğunu devredeceğimiz çocuklarımızın milli ideallerimize sarılmaları, manevi değerlerimizle donanmaları ve dünyaya açık olarak yetişmeleri en büyük arzumuzdur.

Çocukların bilimin yol göstericiliğinden ayrılmadan, demokrasiye ve insan haklarına saygılı bireyler olarak toplumsal ve evrensel barışın korunması için çaba göstermeleri büyük önem taşımaktadır.

Milletimizin en değerli hazinesi olan evlatlarımıza baktığımda yarınlara olan inancım daha da güçleniyor. Onların gözlerindeki idrak kıvılcımları bizi hep daha iyisi, hep daha fazlası için motive ediyor, umutlandırıyor.

Sevgili çocuklar; Ülkemizin yarınlarına  yön ve istikamet verecek sizlersiniz. Bizim en kıymetli hazinemizsiniz.  Milletimizin kuvvet kaynağı, sınırsız hayallerisiniz.Sizler bedensel ve zihinsel anlamda gelişip büyürken  ruhen huzurlu fikren güçlü, mutlu nesiller olmanız en büyük  temennimizdir. Geleceği şekillendirmek demek, gelecekle ilgili fikri hazırlığı yapmak demektir. 

Yarının bahçesine  yeni bir tohum atın; bu tohumda bilgi olsun, iyilik olsun, bizi biz yapan,bu toprakları vatan yapan tüm değerler olsun. Bu tohumu samimiyetle, azminizle ve inançla sulayın. Ülkesine ve bayrağına tutkulu; okuyan, araştıran, düşünen bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan kendine güvenen bir nesil olmanız sizi,ailenizi milletimizi ve insanlığı yüceltecektir.

Güneş yüzlü evlatlarım, siz Türkiye gibi aydınlık ve güzelsiniz. Şanlı tarihimizden alacağınız özgüvenle, el ele verip samimiyetle gayret gösterdiğinizde bu cennet vatanımız, bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mazlumlara umut ve ilham kaynağı olacaktır. 

Ay yıldızlı bayrağımızı çok daha yükseklerde dalgalandıracak, bu toprakların şarkısını dünyanın her yerinde söyleyecek ve söyletecek olan sizlersiniz. Yarının Türkiye’si bugün sizlerin omuzları üzerinde yükseliyor.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle yâd ediyor, değerli evlatlarımızın ve tüm milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını en samimi duygularla kutluyorum.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.