İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

Kutsal vatan topraklarını canları pahasına müdafaa eden aziz milletimizin tarihin akışını değiştirdiği Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümüne ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.
İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi´nin 18 Mart Çanakkale Zaferi Mesajı

Dünya tarihinde dönüm noktası olan siyasi ve askeri olayların yaşandığı bir dönemde Kurtuluş Savaşımızın meşalesinin tutuşturulduğu müstesna bir zaferdir. Binlerce yıllık devlet geleneğine sahip bir millet, kendisine pranga vurmaya çalışanlara tarihin gördüğü en ağır karşılığı vermiştir. Medeniyet nurunun, önce insanlık onurunda tecelli etmesinin önemine vakıf bir ulusun emperyalizme attığı ilk tokattır.

Vatan evlatlarının zerrece tereddüt etmeden bir düğüne gider gibi ebediyetin göğüne aktıkları bu savaş, Türk Milletinin ruh kudreti ile zafere ulaşmıştır.  Ordumuzun Çanakkale’ de vermiş olduğu bu büyük mücadele; sadece dünya tarihi üzerinde oluşturduğu  etkiyle değil, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş  alanında tezahürü ile  de dünya savaş tarihinde örneği bulunmayan yegane  bir olaydır.

Anadolu’nun bu müstesna toprağını işgale yeltenenler her türlü teknoloji, silah ve insan gücüne rağmen başarısız oldular. Çanakkale’de inanç, 20. Yüzyılın teknolojisine galip geldi. Tek mayın gemisi Nusrat , 26 mayınla ölümüne mücadele ederken, 280 kiloluk top mermisini, ülkesini, onurunu, namusunu  sırtlar gibi kaldırıp  topun ağzına süren Seyit Onbaşı ve “Ben size savaşmayı değil ölmeyi emrediyorum!” diyen Mustafa Kemal Atatürk ile tarihe “Çanakkale Geçilmez!” dedirtmiş bir büyük destandır. Anafartalar’da Kilitbahir’de; merminin bittiği yerde süngü, süngünün kırıldığı yerde dipçik, dipçiğin kırıldığı yerde yumruklar, kızgın çeliğe karşı et ve kemiğin, 250 bin şehidimiz ile kutsandığı yerdir.

Sultan Alparslan’ın Malazgirt ovasında yaktığı ateş Gazi  Mustafa Kemal Atatürk ile Çanakkale’de istiklal yangınına dönüşmüştür. Vatanın bir karış toprağına dahi yüreği titreyenlerin, dönmeyi düşünmeyenlerin kararlılığı, tüm dünyaya göstermiştir ki Türk milleti istiklal ve istikbal mücadelesinden zerrece ödün vermeyecektir. Çanakkale Zaferi, Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın mayasıdır. Türkiye Cumhuriyeti´nin anahtarı, ön sözüdür. İnanmış bir halk karşısında hiçbir gücün duramayacağının ispatıdır. Milletimizin cesaretle yekvücut şahlanışının simgesidir.

Sarsılmaz bir inançla gerçekleşen bu direniş, hakkında yazılmış ve dahi yazılacak olan külliyata rağmen yine de tasvire sığmaz. Çanakkale’de abideleşen bu ruh kudreti mazisi zaferlerle dolu milletimizin eseridir. Baştanbaşa ayağa kalkan Anadolu, ete kemiğe bürünüp Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş Kınalı Ali’dir artık. Toprağın bağrından kopan fidanlar gibi siperlerinden çıkan yiğitlerin arş-ı alaya ulaştığı yerdir. Büyük Şair Mehmet Akif’in dizelerinde” Bedrin Arslanları” ile mukayese ettiği kahraman Mehmetçik bugün de Afrin’de yüzyıllık oyunları ve tuzakları boşa çıkartmaktadır. Türk devletini  ve milletini Anadolu’dan söküp atmak isteyenlere verilen karşılık dün Çanakkale’de bugün de Afrin’de aynı kararlılıktadır. Bu milletin evlatları şunu çok iyi bilsinler ki zulüm ve hainlik nereden ya da kimden gelirse sonuç değişmeyecek kutsal vatan toprağından bir karış dahi taviz verilmeyecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ´´Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” Gençlerimiz atalarından aldığı İstiklal bayrağını  ebediyete kadar aynı dirayetle ve gururla taşımaya devam edecek.

Güneşle birlikte doğudan yükselen hilali, yıldızı ile buluşturan al bayrağın gölgesi vatan üstüne düştüğü müddetçe korkuya, tereddüte  ve yılgınlığa asla yer vermeyeceğiz. Bugün ecdadımız tarafından tarihe altın harflerle yazılan bu kutlu zaferin, yürekleri kabartan gururla geleceğe umutla bakıyoruz. Bu topraklar üzerinde yüzlerce yıldır yapılan planları Çanakkale boğazının serin sularına gömen ecdadımızın varlığını yüreğimizin en derinlerinde hissediyoruz.

Bu duygularla, şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere, Türk ordusunun Kahraman Mehmetçiğini, aziz milletimiz ve vatanı uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi  bir kez daha rahmet ,minnet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum… 


Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.