İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Urla Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezinin Açılışını Gerçekleştirdi

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Urla Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezinin Açılışını Gerçekleştirdi

Millî Eğitim Bakanlığının kapalı olan köy ilkokullarını yeniden açarak yaşam merkezlerine dönüştürmek için başlattığı proje kapsamında, İzmir'in Urla ilçesinde Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezi açıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı Hazırlık Toplantısı sonrası Urla ilçesinde bulunan Uzunkuyu Köy Yaşam Merkezinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür'ün yanı sıra milletvekilleri, bakanlık temsilcileri ve il milli eğitim temsilcileri katıldı.

Açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından halk oyunları gösterisi ve 'Köy Yaşam Merkezleri Tanıtım Filmi'nin izlenmesiyle devam etti.

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı konuşmasına, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in İzmir'de verdiği desteklerin ne kadar kıymetli olduğunu vurgulayarak başladı. Kadının güçlenmesiyle ailenin güçleneceğini, dolasıyla toplumun güçleneceğini belirten Ceyda Bölünmez Çankırı, güçlü bir eğitim almış öğrencilerin bilinçli eğitim alan veliler tarafından yetiştirilmesinin önemine değindi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yaptığı konuşmada cumhuriyetin ilk döneminde inşa edilmiş binanın tekrar eğitim camiasında kullanılmasından dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. Köşger, konuşmasında eğitimi dört duvar arasından çıkararak interaktif bir hale gelmesine katkı sağlayacak olan Köy Yaşam Merkezleri Projesinin önemine değindi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İzmir'de bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirdi. İzmir'in kritik bir il olduğunu vurgulayan Bakan Özer, "İzmir ne kadar güçlü olursa Türkiye o kadar güçlü olur" dedi. Konuşmasında İzmir Valiliğinde milletvekilleri, İl Milli Eğitim Müdürü ve İlçe Milli Eğitim müdürleriyle gerçekleştirilen değerlendirme toplantısından söz eden Bakan Özer, İzmir'deki 2.1 milyarlık eğitim yatırımının 5.1 milyar liraya çıkarıldığını ve 2023 yılında yatırımların tamamlanmış olacağını dile getirdi. Bakan Özer, "Okul öncesinden yükseköğretime kadar sosyo-ekonomik arka planına bakmaksızın herkesin nitelikli eğitime erişebilmesi için fırsat eşitliğinin çok güçlü olduğu bir İzmir ortaya çıkacak" dedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2022-2023 eğitim öğretim hazırlıklarının ilk defa bu kadar erken başlatıldığını belirten Özer; İstanbul, Ankara ve İzmir'de gerçekleştirilen hazırlık toplantılarıyla Milli Eğitim Bakanlığının eğitim politikalarının, gelişmelerin paylaşıldığını söyledi ve "Milli Eğitim Bakanlığı Türkiye'de kendisine bağlı tüm okulların ihtiyacını karşılayabilecek güce de, bütçeye de, kapasiteye de sahiptir" dedi.

İzmir'de bulunan tüm okullara temizlik, kırtasiye ve donatım ile ilgili olmak üzere 600 milyon TL ödenek gönderildiğini, buna ek olarak da 400 milyon büyük yatırım ödeneği gönderildiğini belirterek İzmir'e toplam 1 milyar TL eğitim öğretim hazırlık ödeneği gönderildiğini söyledi. Bakan Özer konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: "İstanbul, Ankara ve İzmir'den tüm Türkiye'ye şöyle bir mesaj veriyoruz: Milli Eğitim Bakanlığı olarak tüm bütçemizi verimli kullanarak okullarımızı 2022-2023 eğitim öğretim yılında çok daha hazırlıklı şekilde öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, anne ve babaların hizmetine sunacağız. Yıllardır okul yöneticilerimizi ve mili eğitim camiamızı rahatsız eden zorunlu kayıt bağışı söylemini de diğer yanlış eğitim politikalarında olduğu gibi geçmişte bırakacağız. Velilerle etkili iletişim kuran okul iklimini tesis edeceğiz. Okul yöneticilerimizle birlikte takip edeceğiz ve Bakan yardımcılarımız, genel müdürlerimiz tüm illerde seferber olacak. Hazırlıkları yakından takip edecekler".

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, son 20 yılda eğitimle ilgili çok önemli yatırımlar yapıldığını belirterek büyük şehirlere göçten dolayı taşımalı eğitim mekanizmasının devreye girdiğini hatırlattı. Covid sürecinden sonra tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de insanların doğaya ve köylere doğru yönelmeye başladığını belirten Bakan Özer, " Nitelikli tarım, enerji ve doğal gaz gibi çok önemli alanlar, stratejik öneme sahip alanlar olmaya başladı. Bu yeni akışı değerlendirmek için köy yaşam merkezlerini devreye soktuk. İlk olarak köy okullarının açılması ile ilgili öğrenci sayısı kriterini kaldırdık. Ülkenin her tarafındaki köy okulları aktif olarak öğrenci alabilecek. İkinci adımımız köylerdeki anaokulu açılma kriterini 10'dan 5'e düşürdük. Bu küçük adım, 12 bin köy çocuğunun anaokullarıyla buluşmasına vesile oldu. Bu o kadar kritik bir şey ki, köyde okul öncesi eğitime erişimi çok daha kolay hale getirdik." "Nice köy yaşam merkezlerini tüm illerimizde açacağız" diyen Özer sözlerini şöyle sürdürdü: "Vatandaşlarımızın talep ettiği tarım, hayvancılık, günlük gereksinim, kadın istihdamı ile ilgili ne varsa burada vatandaşın erişimine açacağız".

Ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in eşi Nebahat Özer'e halk eğitimi merkezlerinin yapmış olduğu ürünleri takdim etti.

Kurdele kesim töreninin ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve beraberindeki heyet, Köy Yaşam Merkezi binasında bulunan atölyeleri ve sonrasında spor sahasını, tarım atölyesini, bahçede sergilenen seramik ve el emeği ürünlerin sergilerini ziyaret etti. Sergilerde emeği geçenlerle tek tek sohbet eden Bakan Özer çocukların sportif gösterilerini seyretti. Program toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

20-07-202220-07-202220-07-202220-07-202220-07-202220-07-202220-07-202220-07-202220-07-202220-07-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.