İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Aşk, insan, doğruluk; Mevlana' Programı Düzenledi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Aşk, insan, doğruluk; Mevlana' Programı Düzenledi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Hz. Mevlana'yı anmak için 'Aşk, insan, doğruluk; Mevlana' konulu program düzenledi.

Mevlana Haftası etkinlikleri kapsamında 'Aşk, İnsan ve Doğruluk; Mevlana' söyleşisi ve tasavvufi ney dinletisi gerçekleştirildi. İzmir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleştirilen programda icra edilen ney dinletisi büyük ilgi gördü. Söyleşi bölümünde ise Hz. Mevlana'nın hayata ve insana bakış açısı ele alındı. Programa il eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 Programda Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı Öğretim Görevlisi Kâşif Demiröz, neyin önemi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı. "Neyin tasavvufta sembolü     insan-ı kamildir. Ney bu yolculuğu anlatır. Tasavvufu neyden dinle derler. Dinlemesini, duymasını bilirseniz çok şey anlatır.'' dedi. Demiröz sonrasında icra ettiği tasavvufi ney dinletisi ile seyircilere duygu dolu anlar yaşattı.

Ardından Emekli İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Mehmet Demirci tarafından Hz. Mevlana'nın kişiye ve hayata bakış açısına yönelik kültür söyleşisi gerçekleştirildi. Programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek szlerine başlayan Demirci, Hz. Mevlana'nın en önemli eserlerinden Mesnevi'ye dikkat çekti. Mesnevi'nin özellikle 18 beyitinin değerine dikkat çeken Demirci,  bu beyitlerde üzerinde durulan neyin bir sembol olduğunu ve bu sembolün en yaygın ifadesi ile insan-ı kamil olduğunu ifade etti.

Program şube müdürü Mevlane Akdeniz'in çiçek takdimi ve teşekkür konuşması ile sona erdi.

15-12-202115-12-202115-12-202115-12-202115-12-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.