İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi Projesi başladı

Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi Projesi başladı

Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi Projesi başladı

Temiz enerji ve sürdürülebilirlik konusunda farkındalığı yüksek bireylerin yetişmesini hedefleyen, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA)  ve Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA) tarafından yürütülen 'BEST For Energy -Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi Projesi' çalışmaları İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ortaklığında başladı.  

Proje, öğrencilerin çevre bilinci kazanmasını ve temiz enerji konusunda bilgi edinmesini amaçlıyor. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti mali işbirliği çerçevesinde finanse edilen 'BEST For Energy-Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi Projesi', Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında yürütülüyor.

'Temiz Enerji Atölye' çalışmaları başlıyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İzmir Kalkınma Ajansı tarafından yapılacak olan öğretmen eğitimlerinin ve okullardaki atölye çalışmalarının 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor. Bu kapsamda İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü EBA Ekibi tarafından çocuklar için temiz enerji, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik konularında 33 farklı 'Temiz Enerji Atölye' çalışması hayata geçirilecektir.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 7 pilot ortaokulda uygulanması planlanan çalışmalar kapsamında 5 ve 6. sınıf düzeyinde üç binin üzerinde öğrenciye eğitim verilmesi hedeflenmektedir.

Temiz ve yaşanabilir bir dünya

Pilot okullarda gerçekleştirilecek atölye çalışmalarından önce bu okullarda görev yapan Fen Bilimleri ve Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine 2 günlük eğitici eğitimi verildi. Öğretmenler iki gün boyunca İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde 'İklim Krizi ve Etkileri', 'Biyokütle Enerjisi', 'Jeotermal Enerji', 'Rüzgar Enerjisi', 'Güneş Enerjisi', 'Temiz Enerji Atölyesi Uygulamaları' konularında eğitim aldı.   

İki günlük eğitimlerin sonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit, "Yeşil büyüme, temiz enerji ve temiz teknolojilerin yaygınlaştığı, sürdürülebilir bir gelecek inşa etme sürecinde üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin belirgin şekilde hissedildiğine dikkat çeken Yiğit, gelecek nesillere karbon ayak izi düşük, temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için eğitimcilere önemli roller düştüğünü söyledi. Öğretmenlerin, öğrencilerini bilinçlendirebilmesi adına bu projenin önemine dikkat çekti.

İzmir İl Mili Eğitim Müdürlüğü Bilişim Teknolojileri ve EBA İçerik Geliştirme Koordinatörü Hülya Mahmutoğlu, temiz enerji ve sürdürülebilirlik alanında başlayan 'BEST For Energy -Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi Projesi'nin yürütülmesinde ekip olarak rol almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Murat Çelik, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile bugüne kadar pek çok başarılı proje çalışması yürütüldüğünü vurguladı. Çelik, yaptığı konuşmada 'BEST For Energy -Enerjide Etkin ve Sürdürülebilir Dönüşümün Desteklenmesi Projesi' ile İzmir'in temiz enerji, temiz teknolojiler konusunda sadece Türkiye için değil, tüm dünya için hizmet ve bilgi üreten bir şehir haline gelmesinin amaçlandığını söyledi. Tüm paydaşların işbirliği halinde bir arada olmasının önemini vurgulayan Çelik, bu noktada öğrencilerin genç yaşta bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

05-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-202105-11-2021

 

 

 

 

 

 

 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.