İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi´nin ''19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'' Kutlama Mesajı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi´nin ''19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'' Kutlama Mesajı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi´nin "19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı" Kutlama Mesajı

Özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, egemenliğimizin ve Cumhuriyetimizin teminatı gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

102 yıl önce bugün Anadolu'nun bağrına saplanan esaret hançerini ebediyen sökmek isteyen aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde dünyada emsali görülmemiş bir kurtuluş destanının ilk satırlarını yazamaya başladı. Türk milletinin göğsü gibi kabaran Karadeniz'in hırçın dalgaları, Bandırma Vapuru ile Samsun kıyılarına umudu ve inancı taşıyordu. Samsun'da atılan bu ilk adım kısa sürede vatanın dört bir yanında karşılık bulurken emperyalizmin karanlığına karşı yakılan istiklal ateşi;  Amasya, Erzurum, Sivas ve ardından Ankara ile tüm Anadolu'ya dalga dalga yayılarak dev bir istiklal yangınına dönüştü.

Milletler tarihlerinden aldıkları güçle yaşarlar, gelecek tasavvurlarını buna göre şekillendirirler. 19 Mayıs 1919 milletimiz için müstesna bir tarihtir. Ulusumuzun binlerce yıllık geçmişine meydan okuyanlara karşı taviz göstermemiş, "Ya istiklal, ya ölüm" şiarıyla başlattığı Kurtuluş Savaşı ile en ağır karşılığı vermiştir.

Türk milletinin ve dahi kendi karakterini " Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir." sözüyle özetleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milletimizin asırlara meydan okuyan bu ruh kudretini çok iyi tahlil etmişti. Tam da bu yüzden, 19 Mayıs ruhu, tarihte bu milleti bitti denilen yerden ayağa kaldıran inancın ve adanmışlığın ta kendisidir. 19 Mayıs ruhu, her şart ve her durumda vatanın istiklalini ve istikbalini her şeyin üzerinde tutmaktır. 19 Mayıs ruhu, ezelden ebede hürriyet ve tam bağımsızlıktır.19 Mayıs ruhu, gençliğin yürepinde hiç dinmeyen vatan ve bayrak sevdasıdır.

 Sevgili Gençler, sadece ailenizin değil, aynı zamanda bu milletin istikbalisiniz. Bu şanlı bayrak, bu kutsal vatan sizin en kıymetli hazinenizdir. Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur. Bu büyük sorumluluğun bilinciyle, daha çok çalışmalı, ülkenize ve milletinize faydalı bireyler olmaya gayret etmelisiniz.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. Mustafa Kemal Atatürk'ün sizlere vasiyeti olan " Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir." cümlesini aklınıza ve kalbinize kazıyın. Şanlı tarihimizden aldığınız güç ve ilhamla hedeflerinize ilerlerken, kadim kültürümüz, en güçlü rehberiniz olacaktır.

Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyor, başta gençlerimizin olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutluyorum. 

Dr. Ömer Yahşi  
İl Milli Eğitim Müdürü  

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.