İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı, İzmirli Eğitimciler ile Bir Araya Geldi

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı, İzmirli Eğitimciler ile Bir Araya Geldi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptığı ziyarette EBA, Ar-Ge ve Dijital İçerik Geliştirme Bölümlerinin faaliyetleri hakkında bilgi alan Boyacı, yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini belirterek başarılı çalışmalarından dolayı bölümlerde görev alan öğretmenleri kutladı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Cemil Meriç Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Fuat Uğur, Dr. Mehmet Büküm, İlker Erarslan, Harun Yazar, Mehmet Yiğit ile çok sayıda öğretmen katıldı.

Ar-Ge bölümünde gerçekleştirilen çalışma ve projelerin sunumunun gerçekleştiği toplantıda uygulamaya konulan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

14 Bin 230 Akademili Veli

Toplantıda; üç yıl önce uygulamaya konulan 'Mesleki Gelişim Akademisi'ne yaklaşık olarak 50 bin öğretmenin gönüllü olarak katıldığı ifade edilirken öte yandan hayata geçirilen 'Veli Akademisi'nde 14 bin 230 velinin gönüllü olarak eğitim aldığı belirtildi. Öğrencileri, alanında uzman kişilerle bir araya getirmeyi hedefleyen 'İlham Veren Buluşmalar'a ise ortaokul ve lise düzeyinde 147 bin 360 öğrencinin katıldığı belirtilerek uygulanan çalışmalarla İzmir'de disiplin olaylarının en aza indirgendiği ifade edildi.

Brifingde ayrıca İzmir'de altmış okulda spor kulübü kurulduğu ve altmış okulda daha kurulmasının hedeflendiği belirtildi.

43 Bin Beş Yüz Yirmi Öğrenci Velisine Ev Ziyareti

Toplantıda; 'Misafirim Öğretmenim' projesi ile 43 bin beş yüz yirmi aileye öğretmenler tarafından ev ziyareti gerçekleştirilen çalışma ile okul-aile iletişiminin artırılması, devamsızlığın azaltılması, öğrencilerin başarı durumlarının artırılmasının hedeflendiği belirtildi.

Okul aile işbirliğini geliştirmek amacıyla yapılan çalışmalarda, 14 okulda görev yapan 253 okul aile birliği çalışanına eğitim verildiği belirtilerek uygulamaya konulan bu çalışmanın yaygınlaştırılacağı ifade edildi. Ayrıca yeni oluşturulan 'Danışmem'  çalışması ile yedi ay gibi kısa bir sürede yedi bin iki yüz eğitim içerikli konunun çözüme ulaştırıldığı bilgisi verildi.

2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları dâhilinde hayata geçirilen ve İzmir'de öğrencilerin gönüllü olarak katıldıkları 'Yazı Atölyesi,  Karagöz Atölyesi, Mutfak Sanatları Atölyesi, Seramik Sanatları Atölyesi, Kukla Atölyesi' çalışmalarına öğrencilerin özellikle yaz döneminde yoğun ilgi gösterdiği ifade edildi.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 Eğitim Vizyonu çalışmaları çerçevesinde okul aile birliği çalışanlarına yönelik 280 bin kişiyi ilgilendiren kurs açıldığını belirtti.  Boyacı, ayrıca İngilizce öğretmenleri ile gerçekleştirilen yabancı dil eğitiminin geliştirilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

"Eğitimin sorunları hemen hemen her bölgede ortak özellikler gösteriyor. İzmir'de yapılan çalışmalar gayet başarılı. Çalışmalarınızı yakından takip ediyorum.  Ülkemizde 2023 Vizyon çalışmaları çerçevesinde teknolojiyi yakalayan yapılandırıcı eğitimi uygulamaya koymak için çalışmalar devam ediyor. Artık eski sorunlarla ilgilenmiyoruz. Eğitimde öğretmen açığımız yok.  Yetki gücünden daha çok etki gücünü kullanan eğitimciler başarıyı yakalayabiliyor. Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun hayata geçirilmesi ile öğretmenlerimizin gerekli mesleki pozisyonları, kariyer planlamalarının da uygulamaya konulması hedefleniyor.  Öğretmenlerimiz, kendi kişisel gelişimlerine katkıda bulunan eğitimleri tercih ediyorlar." diyen Boyacı, öğretmenler için modüler etkinlik kitapları da hazırlandığını söyledi.

Türkiye'de 6 Yüz Elli Bin Öğretmen Eğitime Katıldı

"Bakanlığımız tarafından düzenlenen mesleki gelişim çalışmalarına altı yüz elli bin öğretmenimiz katıldı. Bu sayı Cumhuriyet tarihinin bu bağlamda en büyük rakamı.  Öğretmenlerimize gelişimleri için uygulamalı, etkinlik içeren ve atölye çalışmalarının olduğu eğitimler verilecek. Öğretmenlerimizin katıldığı eğitimlerin ulusal ve uluslararası sertifikalı programlar olması için çalışmalar yapıyoruz.  Harvard Üniversitesi ile protokol imzaladık. İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça gibi yabancı dillerde alacakları eğitim sonunda öğretmenlerimize uluslararası sertifika vermeyi planlıyoruz.  Öğretmen akademisi, yönetici akademisi kurularak yapılan iyi çalışmaların paylaşımının sağlanması hedefleniyor. Yeni oluşturulan projelerimizin uluslararası akreditasyonu var." şeklinde açıklamalar yapan Boyacı, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nün planlamış olduğu çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İşitme Engelli Öğrenciler İçin Sessiz Kodlama

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü EBA bölümünün sunumu da izleyen Doç. Dr. Adnan Boyacı, EBA ekibine teşekkür ederken bölüm tarafından uygulamaya konulan özel eğitim öğrencilerine yönelik toplam 42 içerik, geleneksel çocuk oyunları platformu, 2016 yılından bu yana üretilen 186 eğitim içeriği uygulaması hakkında bilgi aldı.

27 okulda 311 özel eğitim öğrencisine tablet dağıtıldığının vurgulandığı toplantıda; 'Köye Robokod Geldi' projesi ile yaşadıkları bölgelerde robotik kodlama kurslarına katılamayan öğrencilere kodlama eğitimi verildiği ifade edilirken eğitimde fırsat eşitliği ilkesinin önemine değinilerek işitme engelli öğrenciler için de sessiz kodlama çalışmalarının yürütüldüğü belirtildi.

Ayrıca özel eğitim öğrencilerinin eğitimlerine yönelik olarak kırk iki adet dijital öğrenme uygulamasının tüm Milli Eğitim Bakanlığı EBA uygulaması üzerinden Türkiye'de bulunan öğrencilerin kullanımına sunulduğu da ifade edildi.

Doç. Dr. Adnan Boyacı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi'nin ortaklaşa yapmış oldukları özel eğitim çalışmaları hakkında bilgi verirken Cumhurbaşkanlığı Eylem Planı'nında otizmle ilgili çalışmaların yer aldığını söyleyerek bir yıl içerisinde yüz bin sınıf öğretmeninin otizm ile ilgili mesleki gelişim eğitimlerine katılacağı bilgisini verdi.

Anadolu Sokak Oyunları Yeniden Canlanıyor

İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü EBA ekibi tarafından hazırlanarak öğrencilerin geleneksel çocuk oyunlarını öğrenebilmeleri için dijital ortama yüklenen içerikleri de inceleyen Boyacı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından halk oyunları çalışmalarına ve Türk kültüründeki masallara yönelik çalışmalara önem verdiklerini belirterek Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 'Anadolu Sokak Oyunları' çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Dijital İçerik Geliştirme Ekibi'nin sunumunda; aktif öğrenmeyi hedefleyen etkileşimli kitaplar hakkında bilgi verildi. Öğrencilerin kendilerine Bakanlık tarafından dağıtılan tüm kitapları dijital ortamda bulabildikleri platformda, etkileşimli kitapları dijital ortama yükledikten sonra internet olmayan yerlerde bile bu kitaplardan ders çalışarak soru çözebilmenin öğrencilere sağladığı kolaylıktan bahsedildi.

Bölümlerin sunumlarını izleyen Doç. Dr. Adnan Boyacı, gerçekleştirilen başarılı çalışmalar için İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve ekibine teşekkür etti.

Eğitim üzerine gerçekleştirilen çalışmalar ve uygulanan projelerin İzmir'de eğitimi daha ileriye götürmeyi hedeflediğini belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, "Eğitimin birçok sacayağı vardır. Başarıyı yakalayabilmek için çok farklı alanlarda gayretli ve özverili çalışmalar gerçekleştirmek gerekir. Oysa birçok sacayağı olan eğitimin tek bir temel unsuru vardır; o da sevgi. Ülkemizin geleceği için her projesini ve tüm hedeflerini sevgi hamuru ile yoğurarak çalışmalarına devam eden tüm eğitimci arkadaşlarımı ve eğitim paydaşlarını göstermiş oldukları üstün gayretten dolayı kutlarım." dedi.

30-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-201930-07-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.