İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hz. Mevlana Ölümünün 743. Yıl Dönümünde Düzenlenen Şeb-i Arus Töreninde Rahmetle Anıldı

Hz. Mevlana Ölümünün 743. Yıl Dönümünde Düzenlenen Şeb-i Arus Töreninde Rahmetle Anıldı

Mevlana´yı ölümünün 743.yıl dönümünde rahmetle yad ediyoruz. Bayraklı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen törende Türk Tasavvuf Müziği Korosu ilahiler söyledi ve sema töreni yapıldı.

 

Programda konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Ömer Yahşi şunları ifade etti;

 

MEVLANA’YI VEFATININ 743’NCİ YIL DÖNÜMÜNDE RAHMETLE YÂD EDİYORUZ”

 

“Mevlana Celalettin Rumi Coğrafyamızın ve medeniyetimizin temel sütunlarından biridir. Mevlana’yı vefatının 743’ncü yıl dönümünde rahmetle yâd ederek ve bir Şeb-i Arus’a daha kavuşmayı nasip ettiği için, Allah’a hamd ediyorum. Mevlana Hazretleri’nin Hak aşkı ve insan sevgisi öylesine derin, öylesine samimidir ki, aradan geçen 743 yıla rağmen, milyonlarca insan, onun eserleri vasıtasıyla, kendi gönül dünyasında aynı yolculuğa çıkıyor”

 

Bugün son ve ebedi vatanımız olarak sımsıkı sarıldığımız bu coğrafyaya, gönülleri fethederek mührümüzün vurulmasında Mevlana Hazretleri’nin büyük emeğinin ve katkısının bulunduğunu ifade etmeliyim. “Mevlana Hazretleri, aynı pınardan beslenen Yunus Emre’yle, Hacı Bayram Veli’yle, Hacı Bektaş Veli’yle ve diğer gönül sultanlarıyla birlikte, Anadolu’yu adeta bir hamur gibi yoğurarak, medeniyetimizin kalesi haline getirmiş, bu yolda hizmet etmiştir.

 

Kendisinin, ‘Zor diyorsun, zor olacak ki imtihan olsun’ veciz ifadesinde işaret ettiği imtihanı, başarıyla verdiğine inanıyorum. Bu vesileyle, medeniyetimizin ve coğrafyamızın tüm gönül sultanlarını bir kez daha sevgiyle, tazimle anıyor, Allah hepsinden razı olsun diyorum.”

 

“MEVLANA AŞKLA, SEVGİYLE DOSTLUKLA BİRLİKTE MÜCADELENİN VE ZORLUKLARIN SEMBOLÜDÜR”

 

Hz. Mevlana’nın; aşkla, sevgiyle, dostlukla, teslimiyetle birlikte mücadelenin, umudun, zorlukların üstüne gitmenin de sembolü olduğuna, onun tarih boyunca insan için en büyük korku olan ölümü bir ‘düğün gecesi’ olarak kabul ettiğine dikkatlerinizi çekmek isterim. Milletimizin bu anlayışla, Anadolu’yu kendine yurt yapmış ve Bin yıldır bu toprakların vatanımız olarak kalmasını, ölümü düğün gecesi olarak gören bu idrake borçlu olduğumuzu ifade etmeliyim.

 

Bugün de, ülkenin ve milletin karşı karşıya olduğu sıkıntılara karşı aynı inançla mücadele ederek  “Hak ve hakikat yolunda mücadele etmek, bu uğurda eza-cefa çekmek, gerekirse şehit düşmek, gazi olmak, bizim için şereflerin en büyüğüdür. Milletçe en mümeyyiz vasfımız olan gönlümüzün zenginliğinin ve yüreğimizin sağlamlığının gerisinde ecdadımızın mirası vardır.”

 

Hz. Mevlana’nın ifade ettiği gibi  ‘Mum olmak kolay değildir, ışık saçmak için önce yanmak gerekir” . “Biz bugün bu mücadeleyi vereceğiz, bu sıkıntıları çekeceğiz ki, sonrasında kendimizle birlikte tüm kardeşlerimize, tüm insanlığa faydamız dokunabilsin” . Hazreti Mevlana’yı anmanın, her şeyden önce onu anlamaktan geçtiğini ifade etmeliyim.  “İnanç dünyamızın diğer sembolleri gibi Mevlana Hazretleri konusunda da, suretten sîrete, sözden öze doğru bir yönelişe ihtiyacımız var. Kur’an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerin, Mevlana’nın gönül pınarından süzülen bir yorumu olan, kolay anlaşılması için yaşadığı dönemin günlük hayatından örneklerle bezenen eserleri, bizim için kıymetli birer hazinedir. Herkesin istifadesine açık bu hazineyi hep birlikte çok iyi değerlendirmeliyiz. 

 

17-12-201617-12-201617-12-2016

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.