İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayalini Tasarlayanlar'da İzmir Birinci Oldu

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) tarafından Sabancı Vakfı desteğiyle hayata geçirilen 'Hayalini Tasarlayanlar' proje yarışmasında İzmir birinci oldu.
Hayalini Tasarlayanlar'da İzmir Birinci Oldu

Konak Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ercan Kaçmaz, tasarladığı 'Çok Amaçlı Soğuk Zincir Takip Edici' ile 27 Mayıs'ta düzenlenen yarışmada, tüm Türkiye'den başvuran 100'e yakın proje arasından birinci seçildi.

Geleceğin yetkinliklerini lise öğretmenleri ve öğrencilerine kazandırmak hedefiyle yola çıkan proje, aynı zamanda bir dijital eğitim ve dönüşüm programı olma özelliği taşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı proje kapsamında oluşturulan çevrimiçi içeriklerle, öğrencilerin teknolojiyi kullanarak toplumsal meselelere yaratıcı çözümler sunması amaçlanıyor.

2018 yılında temelleri atılan projede; ilk olarak elektronik, programlama, tasarım ve proje yönetimi gibi başlangıç seviyesindeki çevrimiçi dersler erişime açıldı. Ardından geçtiğimiz şubat ve mart aylarında Türkiye çapında verilen eğitimlerle öğretmenlerin tasarım odaklı düşünme,  donanım, yazılım ve problem çözme becerilerini öne çıkarmaları hedeflendi.

Son olarak 'İnsan Odaklı Tasarım' eğitimini almış öğretmenler, okullarında oluşturdukları öğrenci ekipleri ile toplumsal meselelere çözüm aradıkları altı haftalık bir süreç yürüttüler.

Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Ercan Kaçmaz da bu süreçte, pandemi döneminde önemi artan aşı dolaplarının takibinin yanı sıra tüm buzdolaplarının sıcaklık kontrolünün de yapılabildiği modüler bir takip sistemi geliştirdi.'Çok Amaçlı Soğuk Zincir Takip Edici' adını verdiği proje ile 27 Mayıs'ta çevrimiçi olarak düzenlenen yarışmaya katılan Kaçmaz, 100'e yakın çalışma arasından birinci oldu.

Proje üzerinde öğrencileriyle birlikte çok çalıştıklarını ifade eden Kaçmaz, "Küreselleşme ile her geçen gün farklı teknolojik gelişmeler hayatımıza giriyor. Bu gelişmeler, iş hayatında, sağlık sektöründe ve sosyal hayattaki ihtiyaçlarımızın da değişmesine neden oluyor. Bu nedenle biz de Göztepe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak böyle bir proje tasarladık ve birinciliği İzmir'e kazandırdık. Elde ettiğimiz başarıdan dolayı mutluyuz, gururluyuz." dedi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, "Bizi sürekli değişen, gelişen bambaşka bir gelecek bekliyor. Evlatlarımızı, bugünü kaçırmadan geleceğe hazırlamak için var gücümüzle çalışıyoruz." diyerek İzmir'e getirdikleri birincilikten dolayı Ercan Kaçmaz öğretmeni ve öğrencilerini tebrik etti.

02-06-202102-06-202102-06-202102-06-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.