İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Gönül Gözü” Açık Öğrencilerin Başarısı

Aşık Veysel Engelliler Ortaokulu, Türkiye’ye örnek oldu.
“Gönül Gözü” Açık Öğrencilerin Başarısı

Bornova Aşık Veysel Görme Engelliler Okulu, TEOG’da yüzde yüzlük bir başarı elde etti. TEOG sınavında İzmir’de ilk 10’a giren ve Bornova’da ikinci olan Aşık Veysel Görme Engelliler Ortaokulu, büyük başarılara imza atıyor. Öğrencilerinin tamamı liselere yerleşirken yüzde yüzlük bir başarı sağladı.

İlk Ziyaret Aşık Veysel Görme Engelliler Okuluna

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü olmasının ardından ilk ziyaretini Aşık Veysel Görme Engelliler Ortaokulu’na yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, özel eğitim veren yeni okullar açılabilmesi için çalışma başlattıklarını söyledi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi: “Özel eğitim veren okullara çok ciddi önem vereceğiz” dedi.

Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’nda görme engelliler için yapılan ve farkındalık yaratan etkinliklerin ardından gözler, görme engellilerin yaşam ve eğitim koşullarına çevrildi. 16 görme engelli okulunun bulunduğu ülkemizde İzmir’de yer alan Aşık Veysel Görme Engelliler İlkokul ve Ortaokulu, bu okulların en başarılısı oldu. Büyük bir azim ve şevkle hayata ve derslerine sarılan çocuklar, öğretmenlerinin de desteğiylehayata daha da sarıldı. 120 öğrencinin bulunduğu okulda her ders için ayrı özel kabartma kitapları ile eğitim veriliyor ve diğer okullar ile aynı müfredat işleniyor.

1972 yılından beri eğitim veren okul, TEOG’da yüzde 100’lük bir başarı elde etti. İzmir’de ilk 10’a girdi ve Bornova ikincisi oldu. Öğrencilerden  üçünün  puanı çok yüksek olan Sosyal Bilimler Lisesi’ni kazanması dikkat çekiyor. Öğrencilerin geri kalanı Anadolu Liseleri’ni kazanırken, 1 öğrenci meslek lisesini kazandı. Manisa, Afyon ve Uşak gibi illerden gelen öğrencilerin ise yatılı olarak misafir edildiği okulda 88 öğrenci taşımalı sistem ile servisle evlerinden alınıp okula getiriliyor.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer YAHŞİ, göreve gelmesinin ardından ilk ziyaretini Aşık Veysel Görme Engelliler okulunda gerçekleştirdi. Okulu gezen YAHŞİ, öğrenciler ile birlikte derslikte aynı sıraya oturdu ve sohbetler etti.

Daha önce İşitme Engelliler okulunda müdürlük yaptığını ve öğrencilerin dertlerini çok iyi bildiğini belirten Yahşi, “velilerimiz çok bilinçli ve öğrencilerimiz öğrenmeye aç. Öğretmenlerimiz de bu öğrenciler ile çalışmayı çok seviyor. TEOG’daki başarıyı takdir etmek için buraya geldim. Böyle bir başarı sağlanmış hem öğretmenlerimize teşekkür ettik. Çocukların hayata kazandırılmaları, toplumun içerisinde kendilerini gerçekleştirmeleri, kendi kişisel ihtiyaç ve varlıklarını topluma kabul ettirmeleri noktasında üzerimizde önemli sorumluluk var” dedi.

 

 27-10-201627-10-201627-10-201627-10-2016

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.