İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'GÖÇE- Pİ Projesi' Tasarım Atölyesi Eğitici Eğitimleri Düzenlendi

'GÖÇE- Pİ  Projesi' Tasarım Atölyesi Eğitici Eğitimleri Düzenlendi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen, özel gereksinimli bireyleri hayata hazırlamayı, toplumsal ve sosyal bütünleşmeyi hedefleyen'GÖÇE- Pİ  Projesi' kapsamında, tasarım atölyeleri eğitici eğitimleri düzenlendi.

İzmir Kalkınma Ajansı SUGA 2017 Mali Destek Programı tarafından desteklenen ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün eş finansmanıyla yürütülen 'Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi Projesi'çalışmalarından biri olan 'Farklı Gelişen Öğrencilerin Ahşap, Tasarım ve Bilişim Teknolojileri ile Buluşması' sayesinde özel öğrencilerinbilişim, teknoloji ve tasarımla buluşarak ürün ortaya koymaları hedefleniyor.

Çalışma kapsamında; tasarım atölyelerinin açıldığı Karabağlar Şehit Lütfü Gülşen Özel Eğitim Uygulama Okulu, Gaziemir Şehit Polis Murat Koç Özel Eğitim Uygulama Okulu ve Karşıyaka İzmir Özel Eğitim Uygulama Okulu'nda 14 öğretmen, 4 gün süreneğitime katıldı.

Türkiye'de Bir İlk

'Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi Projesi' Türkiye'de ilk olacak çalışmalara imza atıyor. Türkiye çapında özel eğitim uygulama okullarında ilk kezkurulan atölyelerde, özel eğitim ve atölye öğretmenleri ilk defa eğitim alıyor. Eğitimi yaygınlaştıracak olan öğretmenlerin, teori ve uygulama derslerinde aldıkları dönütler, Bakanlığaeğitim programı halinde sunulacak.

Üç bölümden oluşan tasarım atölyelerinde öğrenciler, ahşap tasarımı, origami ve krigamiden oluşan kâğıt tasarımı ile robotik tasarım ve kodlama eğitimleri alacak.

Mevcut matbaa ve mobilya atölyelerindeki yüksek işlevli makineleri kullanmakta zorluk çeken öğrenciler,  yeni atölyelerde kurulan küçük makinalarla üretime etkin bir şekilde katılacak.

21. yüzyıl becerileri kazandıran ve teknolojiyi doğrukullanmayı teşvik eden bu atölyelerde öğrenciler; tasarım yapmayı, koordinasyonlu çalışmayı ve çok yönlü düşünmeyi öğrenirken el becerilerini de geliştirme fırsatı bulacak.

Özel gereksinimli çocukların teknoloji merakını iyi yönde geliştirmeyi hedefleyen çalışmada, öğrenciler;  bilişim, teknoloji ve tasarımla buluşarak bu alanlarda ürünler ortaya koyacak.

"Özel Çocuklarımızı Hayatın ve Üretimin Dışında Bırakamayız"

Çalışmayla ilgili duygu ve düşüncelerini belirten İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, "Bu ülkede özel öğrencilerimize ve ailelerine ne kadar hizmet etsek azdır." diyerek İzmir'de hiç bir özel eğitim öğrencisinin evinde kaderi ile baş başa kalmadığını, hepsinin akranlarıyla beraber okullarda eğitim aldığını kaydetti.

Yahşi, "Özel çocuklar, eğitim sistemimizde en başta duran, bizim için çok kıymetli öğrencilerdir. Özel çocuklarımızı hayatın ve üretimin dışında bırakamayız. Bu evlatlarımıza gerekli ilgiyi ve hassasiyeti gösterip eğitimin içine aldığımız zaman başarı çıtasını çok daha yükseğe taşımış olacağız." diyerek GÖÇE- Pİ  Projesi ile daha çok öğrenciye ulaşılacağını ifade etti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrenciye dokunacak, velinin ızdırabına çare olacak tüm projeleri desteklediklerini belirten Yahşi, çalışmada emeği geçen herkese teşekkür etti.

10-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-202010-03-2020

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.