İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gerçek Sevgide Ödül Yoktur

Mesleki Gelişim Akademisi İzmirli eğitimciler ile Yar. Doç. Dr. Hakan Toytok ve Eğitmen Özgür Bolat’ı buluşturdu.
Gerçek Sevgide Ödül Yoktur

Toytok eğitimcilerle olan buluşmasında “Mesleki Farkındalık” üzerinde dururken, “bilmekten daha önemli olan şey merak etmektir” diyerek, eğitimcilerin öğrenciler üzerinde öğrenme merakı oluşturması gerektiğini söyledi.

Öğrencinin başarılı olması için merak etmek, arzu etmek, ,inanmak, planlı olmak ve gayret gösterme duygularının oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Mutlu olmak için ise farklı bakmak, bu kapsamda tek doğru olmadığını, doğruların farklı, gerçeklerin farklı olabileceğini göz ardı etmemek gerektiği söyledi. Diğer önemli bir hususun ise mutlu olmak için mücadele etmek olduğunu söyleyerek ünlü boksör Muhammet Ali’nin “Yorulduğunda dinlemeyi bil, bırakmayı değil ”örneğini verdi.

19-06-201719-06-201719-06-201719-06-201719-06-201719-06-2017

Toytok eğitimcilerden beğeni alırken, mutluluk ve başarı formüllerini verdi; sorunların üstüne gitmeliyiz, kendimizi tanımalıyız, değişimi ertelememeliyiz ve gerekli donanımı kazanmalıyız dedi.

Başarı mutluluk getirir mi? sorusuna cevap arayan Eğitmen Özgür Bolat ise  “ Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir” konusu hakkında eğitimcilerle buluşurken gönüllük esasına göre yapılan çalışmaya eğitimciler yoğun ilgi gösterdi. Karabağlar Halk Eğitim Merkezinde gerçekleşen seminerde yoğun ilgiden kaynaklı öğretmenler basamaklarda oturarak Özgür Bolat’ı dinlediler.

Eğitimcilere sorular yönelten Bolat; Her anne baba çocuğunu seviyorsa çocuklar neden sevgisiz büyür? Sevginizi göstermenin riski ne olabilir? Gerçek sevgide koşul var mıdır? gibi sorularla eğitimcilerle interaktif bir şekilde semineri gerçekleştirdi.

Şımaran çocuğun sevginin bir daha gelmeyeceğini düşündüğü için böyle davrandığını belirten Bolat, “gerçek sevgide koşul yoktur. Bizler çocuklarımıza takdir alırsan şunu alırım, uslu durursan böyle yaparım gibi şartlar koyarak çocuğumuza onu koşullu sendiğimizi söylüyoruz” dedi. Ödül vermenin yapay bir sevgi olduğunu söyleyen Bolat mutluluğun özünde kabul görme duygusu olduğunu ifade etti.

Okula gitmek istemeyen çocukların en büyük sorunun okulda kabul görememe olduğunu da söyleyerek anne babaların çocuklarını gün içerisinde farkında olmadan en az yedi defa eleştirdiklerini söyledi.

Çocuk yetiştirmek, kendini yetiştirmektir…

Çocuk yetiştirmede anne babaların dış etkenlerinin etkin olduğunu söyleyen Bolat” Çocuk yetiştirmek kendini yetiştirmektir” dedi.

Çocukların yüzde altmışı kaygılı..

OECD raporuna göre ülkemizde çocukların %60 oranında kaygılı olduğunu ifade ederek çocuklarda başarısız olursam değer görmeyeceğim kaygısı yaşandığını söyledi.

Hiçbir insan sizde duygu yaratmaz sizde olan duyguyu tetikler diye seslendiği eğitimcilere gerçek sevgide ödül yoktur. Çocukları sadece sevin dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi ise İzmir’de öğretmenlerin eğitimlere göstermiş olduğu yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirerek;  gönüllülük esasına  bağlı eğitime katılmak istiyorum diye başvuruların alındığı bu eğitimlerde öğretmenlerimizin kendileri geliştirebilmek için yoğun ilgi göstermesinden duyduğu  memnuniyeti dile getirerek  mesleğinde duayen olmuş kişilerle eğitimcileri bir ayara getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Ayrıca eğitimcilere, mesleki gelişim akademisinde kimi görmek istedikleri sorusu da yöneltildi.

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.