İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi için imzalar atıldı

Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi için imzalar atıldı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü İZKA Projeleri Sözleşme İmza Töreni Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünde İzmir Kalkınma Ajansının 2017 yılı “Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında mali destek alan projelerin sözleşme imza töreni düzenlendi.

İZKA 2017 yılı ‘Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı’ değerlendirme süreci tamamlandı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen imza törenine İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, ilçe milli eğitim müdürleri ve proje koordinatörleri katıldı.

Projeler Kapsamında Pek Çok İlk Gerçekleştirilecek

Hayata geçirilecek olan projeler kapsamında,  özel eğitim iş uygulama merkezlerinde ‘tersine kaynaştırma uygulaması’ ile aile, toplum ve akran kaynaştırmaları kapsamında öğrencilerin yıl boyunca yaşıtları ile bir araya gelip ürettiklerini akranları ile birlikte sergileyecekleri sera ve toplumsal yaşam merkezleri açılacak.

Projeler kapsamında özel eğitim iş uygulama merkezlerinde kurulacak olan robotik kodlama tasarım atölyelerinde özel eğitim öğrencilerinin ilk defa bilişim, teknoloji ve kodlama ile buluşacağını ifade eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, “Böylelikle bu öğrencilerimiz de akranları gibi bilişim ve geleceğin meslekleri ile tanışma fırsatı bulacak. Çağı yakalayan, çağın ve öğrencilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilecek çalışmalar, eğitimde kaliteyi gözle görülür bir şekilde arttıracaktır. Bu anlamda Türkiye’de Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından eş finansman desteğini alan tek il olmamız bizleri gururlandırdı.” şeklinde konuştu.

Yahşi, “En kıymetli haklardan biri eğitim hakkıdır. Toplumun her kesiminden insan; şartları ne olursa olsun, bu hakka kolayca ulaşabilmeli ve kesintisiz olarak yararlanabilmelidir. Bu konuda atılacak her adım, kat edilecek her yol, yarına uzanır. Geleceğin kilometre taşlarını döşerken, millet olarak birlikte ne yapabiliriz, toprağa bir tohum daha nasıl ekebiliriz? Bu ülkenin evlatları için hep daha fazlasını yapmanın derdindeyiz.” diyerek eğitimin, toplumun her katmanına dokunan bir mesele olduğunun altını çizdi.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!” diyen; insanı ‘yaratılmışların en şereflisi’ olarak gören bir geleneğin mensupları olarak bizler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde başlatılan bu ve benzeri projeleri çok önemsiyoruz. Öğrencilerimizin temel yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlayabilecek eğitimi almaları çok önemli. Bu çocuklarımızı ne kadar erken yaşta eğitim sistemimize dâhil edersek o kadar başarılı oluruz.” diyen Yahşi, projeler kapsamında pek çok ilke de imza atılacağını kaydetti.

“Ülke olarak toplumsal kalkınmamız ve yarınlarımızın teminatı için özel yetenekli öğrencilerimizin eğitimine yönelik yapılacak olan çalışmalarda, çocuklarımızın nitelikli eğitimi için tüm paydaşlara farkındalık eğitimi verilecek. Böylece üstün yetenekli öğrenciler için insan kaynağı yetiştirilerek önümüzdeki yıllarda projenin sürdürülebilirliği sağlanacak. Hayatın her alanında spordan sanata, teknolojiden iş dünyasına kadar çıtayı yükseltecek bu öğrencilerimiz gelecekte göğsümüzü kabartacak başarılara imza atacaklar.” sözleriyle konuşmasını sonlandıran Yahşi, çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederek projenin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

İmza töreninde söz alan İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz ise proje ile ilgili şu bilgileri verdi: “Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programına 57 adet proje başvurusu alındı. Konularında uzman bağımsız değerlendiriciler ve değerlendirme komitesi üyeleri tarafından yapılan değerlendirmeler ve yönetim kurulu onayı neticesinde 18 asil, 8 yedek olmak üzere toplam 26 proje başarılı bulundu. Program kapsamında destek almaya hak kazanan projelere yaklaşık olarak 5 milyon TL kaynak sağlanmasını hedefliyoruz.”

“Sosyal Uyumun Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında destek almaya hak kazanan projeler;

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü:  Geleceğin Özel Çocuklarının Eğitimi Projesi İzmir (GÖÇE- π)

Narlıdere Bilim Ve Sanat Merkezi: Özel Yetenek Güçlü Gelecek

Çiğli Karşıyaka Aydoğan Yağcı Bilim Ve Sanat Merkezi: Karşıyaka Aydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezinde Özel Yetenekli Öğrencilere Yönelik Eğitim Niteliğinin Arttırılması

Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi: Bilsem Fablab: Endüstri 4.0

Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü: Mutfakta Üretiyoruz, Paylaşıyoruz, Mutluyuz

Tire Özel Eğitim Uygulama Merkezi: El Ele Engelsiz Tire

Kınık Mert Öztüre Özel Eğitim Meslek Lisesi: Konuşan Eller Çalışan Eller (KEÇE)

Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü: Özel Çocuklarla Elele, Geleceğe Güvenle

Karşıyaka İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü: Okul Öncesinde Her Çocuk ‘’Stembüs’’le Buluşuyor

02-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-201802-11-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.