İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Filistin'deki Saldırılarda Hayatını Kaybeden Çocuklar İçin Saygı Duruşu Gerçekleştirildi

Filistin'deki Saldırılarda Hayatını Kaybeden Çocuklar İçin Saygı Duruşu Gerçekleştirildi

Ülkemizde, 18 Ekim 2023 tarihli ve 183874 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı gereği, Filistin'de meydana gelen hastane saldırılarında hayatını kaybedenler ve yaralananlar anmak, Filistin halkının acılarını paylaşmak amacıyla   3 günlük milli yas ilan edilmişti. Bu süre zarfında Türkiye genelinde okullarda gerçekleştirilecek bayrak törenlerinde Filistin'e yönelik saldırılarda özellikle başta çocuklar olmak üzere hayatını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

20 Ekim Cuma günü, önce Karşıyaka İlçesi Adnan Menderes Anadolu Lisesi ardından Cihat Kora Anadolu Lisesi'nde gerçekleşen bayrak töreninde, Filistin'e yapılan işgal girişimi sonucu hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi de katıldı.

İnsanlığın Yanında Duruyoruz

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi Karşıyaka Adnan Menderes Anadolu Lisesinde yaptığı konuşmada şunları kaydetti. "Gözümüzün aydınlığı olan, cumhuriyetimizi emanet edeceğimiz, bayrağımızı dünyanın dört bir yanında gururla dalgalandıracak, ülkemizi ilelebet payidar kılacak, ailelerinin ve ülkemizin duası olan siz sevgili gençleri saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bugün burada önce insan olarak yaşanılan acılara karşılık sessiz kalmadığımızı ve kalamayacağımızı ifade etmek istiyorum." Filistin'deki acıları paylaşmak ve insanlığın yanında durmak amacıyla yapılan saygı duruşunun önemine vurgu yapan Yahşi, "Biz her şeyden önce insanız ve başkasının acısını yüreğimizde hissediyoruz. Bu şekilde hayatını kaybeden hiçbir çocuğun dini, dili ırkı sorulmaz. Çocuklara, yaşlılara, hastalara kadınlara yönelik yapılan alçakça saldırıyı kınıyoruz. İnsanlığın yanında duruyoruz. Bugün sınıflarımızda huzur içinde eğitim öğretim göremiyoruz çünkü vicdanımız kanıyor. Cumhuriyetin evlatları olarak günün birinde mutlaka ilimle, bilimle, kalemle bu çocukların bu zulümlerin hesabını soracağız." dedi.

Tüm öğrencilere ve katılımcılara teşekkür eden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü, insanlığa ve insana duyulan saygının önemine dikkat çekerek, bu tür insafsız eylemlere karşı duruşlarını göstermeye devam edeceklerini belirtti.

İnsana İnsanlığını Sorgulatan Saldırılara Karşı Çocukların Tarafındayız.

 İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesinde yaptığı konuşmasına okulun yapılmasına vesile olan hayırsever Cihat Kora'yı saygı ve rahmetle yâd ederek başladı. Yahşi, "Bugün sayın bakanımızın çok güzel bir kararı ile ülkemizin 81 ilindeki tüm okullarımızda Filistin halkına yönelik vicdanları yaralayan, insana insanlığını sorgulatan saldırılara karşı çocukların tarafında, insanların yanındayız. Çünkü biz önce insanız, başkasının acısını yüreğinde hisseden insanlar olarak tek ses tek yürek bu insafsızlığı lanetliyoruz. Yapılan zulme karşı saygı, sevgi ve muhabbetle insanlığımızı göstermeye devam edeceğiz. Hangi ırktan, hangi milletten olursa olsun; çocuklara dokunulmaz, yaşlılara hastalara dokunulmaz diyerek onurlu ve izzetli duruşumuzu gösteriyoruz. Bugün istiklal marşımızın öncesinde 1 dakikalık saygı duruşu ile bu hassasiyeti gösteren İzmir'in güzel evlatlarına, kıymetli öğrencilerimize yürekten teşekkür ediyorum." dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Cengiz Mete yaptığı konuşmada dünyanın neresinde olursa olsun tüm hukuk kurallarını yıkarak masumları hedef alan saldırıyı kınadıklarını belirtti. Mete konuşmasında Cumhuriyetin 100. Yılında dünyada söz sahibi bir ülke olma konusunda gençlere büyük roller düştüğünü belirtti.

21-10-202321-10-202321-10-202321-10-2023

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.