İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Evlatlarımızı Parlak Bir Atiye Hazırlayan, Yarının Büyük ve Müreffeh Türkiye’sinin Mimarı Öğretmenlerdir.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 24 Kasım Öğretmenler Günü Töreni, Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. 
Evlatlarımızı Parlak Bir Atiye Hazırlayan, Yarının Büyük ve Müreffeh Türkiye’sinin Mimarı Öğretmenlerdir.

Törene Vali Yardımcısı Erol Türkmen, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Harun Yazar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Ender Karabulut ile öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Emekli öğretmen Nuray Altmışkara’nın yaptığı duygusal konuşmanın ardından izlenen İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı “Benim Öğretmenim” videosu izleyicilerden büyük alkış aldı.

Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Ender Karabulut yaptığı açılış konuşmasının ardından sözü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’ye bıraktı.

Öğretmenlik Liyakat ve Vicdan Gerektirir, Çünkü Vazife Büyüktür

İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, “Hepimiz bu mesleği seçerken; ömrümüzü, nefesimizi bu milletin evlatlarına adamaya talip olduk. Öğrencilerimizin gönül kapısını aşkla çalarken;  onları yarına şekil veren ve kadim kültürümüzü geleceğe taşıyan bireyler olarak yetiştireceğiz. Bu toprakları vatan yapan, bu ülkeye değer katan, özveri ile çalışan eğitimciler olacaktır. Hepimizin ortak kaygısı vatanımız, bayrağımız ve yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımızdır.” sözleriyle konuşmasına başladı.

Yahşi, “Milli eğitim ailemizin her kademesinde fedakârca, aşkla görev yapan ve eğitime yıllarca hizmet vererek emekli olan kıymetli öğretmenlerimiz inanınız ki; dünyadaki hiçbir fetih, kaderin sırrına vakıf olanlar için sınıf kapısını açmak kadar şerefli değildir. Bu kutsal vazifeyi yerine getirmekten ve bu mesleğin üyesi olmaktan gurur duyuyoruz.” diyerek Mehmet Akif’in ; “Öğretmenlik liyakat ve vicdan gerektirir, çünkü vazife büyüktür.” sözünü alıntıladı.

“Milli şuurumuzda insanımızın, öğretmenlerimize olan inancı ve desteği tamdır. Memleketin dört bir yanında taze ruhları işleyen, onlara ustalıkla dokunan ve bilginin can suyu ile nesiller filizlendiren öğretmenlerimiz ülkeler değil, gönüller fetheder. Öğretmenlerin, milletimizin kaderini tayini noktasında çok önemli bir rolü vardır. Öğretilerinin gölgesinde koca bir imparatorluk kurulan Osman Bey’in hocası Şey Edebali’den, çağ açıp çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in hocası Akşemsettin’e kadar…” diyen Yahşi, öğretmenliğin, tarihin her döneminde adından saygıyla söz edilen bir meslek olduğunu vurguladı.

Yahşi, sözlerine şöyle devam etti: “Ülkeyi imar ederken nesli ihmal etmeyen ecdadımızın izinden giderek bu güzel ülkenin hikâyesini birlikte yazacağız. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk de ‘Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.’ diyor. Yeni bin yılın eşiğinde, bu idealle aklımızı ve gönlümüzü koyduğumuz bu yolda geceyi gündüze eş tutup çalışıyoruz. Fikir ve değer üretme, yeni bir ürün ortaya koyma noktasında gayret gösteriyor, geçmişten gelen derinliğimizi, bugünün bilimsel gerçekleri ve insani değerleriyle yoğuruyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki teknoloji, eğitimde ne kadar etkili kullanılırsa kullanılsın eğitimin ana unsuru her zaman öğretmendir. Aklını ve duygularını yönetebilen, bunları iyi insan olmak için kullanan, yaşadığı toplumu güzelleştiren, düşünen, üreten, hep bir adım öteye, daha iyiye gitmeyi hedefleyen gençler, öğretmenlerimizin en güzel eseri olacaktır. Evlatlarımızı milli ve manevi değerlerimizin ışığında yetiştirirken onlara en doğru rol model bizler olacağız. Eğitime yatırım yapmayan toplumların nasıl bedeller ödediğine defalarca şahit olduk.”

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, her yıl yapılan bilimsel anketlerin sonuçlarını yakından takip ettiğini söyleyerek öğretmenliğin, yaklaşık 140 meslek grubu içinde itibar ve güvenilirlik bakımından daima ilk üçe giren meslek olduğunun altını çizdi.

Yahşi, “Bu kadar itibarı yüksek, böylesine şerefli bir mesleği icra ediyoruz. Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmenlik unvanının verildiği bu anlamlı günde, tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü gönülden kutluyorum. Terör saldırılarında kaybettiğimiz şehitlerimiz başta olmak üzere ebediyete irtihal eden öğretmenlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Öğretmenler Ödüllendirildi

Konuşmaların ardından Vali Yardımcısı Erol Türkmen ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, anı yarışmasında ve okçuluk, voleybol ve futbol branşlarında dereceye giren takımların oyuncuları olan öğretmenlere ödüllerini verdi.

Öğrencisi Samet´in eğitim alabilmesi için iki yıl boyunca kendi aracıyla evinden alıp okuluna götüren  Gazeteci Çetin Altan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Fizik Öğretmeni Birol Danışman, ve emekli öğretmen Nuray Altmışkara plaketlerini İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi’den aldı. Yahşi, Birol Danışman’a plaketini sunarken yaptığı konuşmada,  “Bir insan ömrünü neye vermeli? Birol öğretmenimiz, ömrünü öğrencilerine adamış. Kendisinin konuyla ilgili hassasiyetini bilerek sizlere şu kadarını söylemeliyim ki, kendisine sürekli medyadan teklif gelmesine rağmen teklifleri kabul etmeyen, yaptığı işi şova dönüştürmeyen, bunu muhabbetle, iyilikle yapan bir gönül insanı.” derken tüm salon yaptığı büyük fedakârlık için Fizik Öğretmeni Birol Danışman’ı ayakta alkışladı.

Karabağlar Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ´Öğret Bana´ adlı şiiri seslendirdikten sonra mesleğe yeni adım atan eğitimciler, öğretmenlik yemini etti.

 

Karabağlar Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin kaleme aldığı ve sahnelediği “Nobele Doğru”, “Teknoloji Bağımlılığı” ve “Öğretmenin Bir Günü” konulu gösterilerin ardından her biri farklı branşlara sahip öğretmenlerden oluşan ritim grubunun müzik ve dans şovu izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Program, salondaki tüm öğretmen ve öğrencilerin hep bir ağızdan ‘Öğretmen Marşı’nı okumasıyla sona erdi.

23-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-201823-11-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.