İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engelsiz Aydınlığa Yürüyorum Projesi

Nisan 2018’de Gençlik Spor Bakanlığı’nın gençlik projeleri çağrısına çıkmasından hemen sonra, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Din Öğretimi Bölümü tarafından Karşıyaka Şht. Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tüm İmam Hatip Liselerinden getirtilen proje ekiplerine proje yazma konusunda eğitim verilmiştir.
Engelsiz Aydınlığa Yürüyorum Projesi

ENGELSİZ AYDINLIĞA YÜRÜYORUM PROJESİ

(Görme Engelliler için Akıllı Baston) 

         Bu eğitim sonucunda kabul edilen 18 projeden İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Engelsiz Aydınlığa Yürüyorum Akıllı Baston projesi Din Öğretimi Projeler Komisyonu üyeleri Oktay Topbaşoğlu ve Mustafa Coşkun koordinatörlüğünde hayata geçirilmiştir.

Bu proje görme engelli vatandaşların hiçbir fiziksel yardıma ihtiyaç duymadan kendi başlarına gezmesi, hareket etmesi amaçlamıştır. Bu baston sayesinde kaldırımlardaki sarı çizgilerin dışarı çıkıldığı zaman şiddetli bir titreşimle engelli vatandaşı uyaracak ve yolu bulmasını sağlayacaktır.

Akıllı Baston Projesinde Görme engelli vatandaşlarımız için günümüzün en popular ve geleceği şekillendirecek olduğuna inandığımız Nesnelerin İnterneti (IOT) ve Robotik Teknolojilerini birleştirilmiştir. Bu proje ile okulumuz; teknolojinin çoğu yaşıtımızın gördüğü şekilde “sadece bir oyun ve eğlence” aracı olmadığını, teknoloji ile topluma yararlı projelerin de gerçekleştirilebileceğini göstermiştir.

Akıllı Bastonda renk sensörü ile çizgi takibi yapılabilmekte olup standart görme engelli kabartma yol oluşturma ihtiyacı ortadan kalkmaktadır. Dolayısıyla, belediyeler, özel ve kamu kuruluşlarında herhangi bir bantla takip çizgileri oluşturulması yeteli olmaktadır.

Bastonda bulunan mesafe sensörü ile yakın mesafedeki cisimler algılanabilmekte ve kullanıcımızın çarpma tehlikesine karşı uyarılması sağlanmaktadır. Uyarı sistemi bastonumuzda iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar, sesli ve titreşimli uyarılardır.

Bastonun kullanıcı açısından son özelliği ise Acil Yardım butonudur. Bu düğmeye basıldığında baston içerisinde bulunan Sim Kart ve SGM modülü sayesinde önceden kodlanan bir yakınının telefonuna acil durum SMS’i atabilmektedir.

Bastonun görme engelli kullanıcısı açısından özellikleri bunlar olmakla birlikte, aynı zamanda yakınları tarafından takip ve yer bulma sağlaması özellikleri de mevcuttur.

Tasarlanan akıllı baston her 1 dakikada, GPS modülü vasıtasıyla, kullanıcısının konumunu almakta ve GPRS modülü vasıtasıyla bu bilgiyi gsb.btteknik.com alanındaki sunucu bilgisayarın veri tabanında tutmaktadır. Dolayısıyla baston kullanıcısının şifre ve kullanıcı adı verilmiş herhangi bir yakını “gsb.btteknik.com” adresine girerek kullanıcının yerini görebilmektedir.

         18 bin TL ödenek ile 3 boyutlu yazıcı ve ilgili elektronik devreler kurularak üretilen 6 baston, başta öğrencilerin kendi okullarındaki görme engelli arkadaşları olmak üzere Engelliler Derneğinde de sergilenmiş ve test edilmiştir. Proje yerel ve ulusal basında ilgi uyandırmıştır.

07-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-201907-01-2019

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.