İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi" üç yıl sürecek.Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi Toplantısı İzmir'de Yapıldı

 Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyetinin eş finansmanı ile hayata geçirilen "Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi" projesi toplantısı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Düzenlenen toplantıya; Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Bölümü ARGE  ve Projeler  Daire Başkanı  Dr. Gülderen Özdemir, İzmir İl Milli Eğitim  Müdürü Dr. Ömer Yahşi, UNİCEF yetkilileri ile çok sayıda formatör öğretmen ile  İzmir'deki okullarda engelli bireylerin topluma kaynaşmışını sağlamak için eğitim alacak öğretmenler de  katıldı.

Üç gün devam edecek olan eğitimlerde öğretmenler erken yaş engelli bireylerin eğitime ve topluma aktif katılımın sağlanması için çalışmalar sürdürecek.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim bölümü tarafından ilk olarak 2017 yılında çalışmaları başlayan projenin 2020 yılına kadar devam etmesi hedefleniyor.

 Toplantıda açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, 2019/ 2020 eğitim öğretim yılına girerken İzmir'de ilk ders olarak orman yangınları ve doğa sevgisi ile ilgili olarak öğrencilere bilgilendirme yapılacağını belirtti.  Yahşi ayrıca "2019/2020 eğitim öğretim yılında hep birlikte olmanın heyecanını yaşıyoruz. İzmir'de ilk dersimiz orman ve doğa sevgisi. 10 binin üzerinde öğrencimizi yaşamış olduğumuz vahim orman yangınında neleri kaybettiğimizi anlatacağız. Öncelikle Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin eş finansmanı ile Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve UNICEF işbirliğinde yürütülecek olan bu projede İzmir olarak yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Başlangıçta tüm Türkiye'de 90 pilot okulda uygulanacak olan bu proje ile hedeflenen engeli çocuklarımıza ve ailelerine bir ses, bir nefes olabilmek.  İzmir il Milli Eğitim Müdürlüğü olarak önce insan fikrinden yola çıkarak, engelli çocuklarımız için kum tanesi üstüne kum tanesi koymayı insanlık mesuliyeti addediyoruz. " diyerek projenin İzmir'de ilk etapta 18 okulda uygulanacağını ve uygulanacak olan projeye İzmir'den 243 öğretmen katılacağını belirtti.

Engeli olan bireylerin karşılaştıkları sorunların üstesinden birlikte gelmeyi hedefleyen 'Engeli Olan Çocuklar için Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi', Antalya, Bursa, Konya, İzmir, Gaziantep ve Samsun illerinde olmak üzere toplamda 90 pilot okulda uygulanacak. Proje hakkında katılımcılara bilgilendirme yapan Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Bölümü ARGE  ve Projeler  Daire Başkanı  Dr. Gülderen Özdemir uzun soluklu bir çalışmanın ilk aşamalarının tamamlandığını belirterek artık projenin okullarda uygulamaya konulduğunu söyledi. Projenin birçok ön hazırlıktan geçerek uygulamaya konulduğunu da belirten Özdemir öğrenci, veli ve öğretmenler için bir çok kaynak hazırlandığını da ifade etti.

Projenin temel hedefinin, kaliteli kapsayıcı eğitim sağlanması yoluyla engeli olan çocukların (3-7 yaş arası) erken çocukluk eğitimine ve ilkokul 1. sınıfa erişimlerini artırmak olduğunu belirten Özdemir sonuç olarak; kapsayıcı eğitime katılan tüm çocukların bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimlerinin iyileştirilmesini, engeli olan çocukların (3-7 yaş arası) ailelerinin ve çocukların bakımını üstlenen kişilerin kapsayıcı eğitim hakları, imkânları ve okul-aile iş birliğinin önemi hakkındaki farkındalıklarının artırılmasını, karar vericilerin, engeli olmayan çocukların aileleri ve çocukların bakımını üstlenen kişilerin, engeli olan çocukların kaliteli kapsayıcı eğitim alma haklarına ilişkin farkındalıklarının artırılması ve bu konuda desteklerinin sağlanmasını ve öğretmenlere, tüm çocuklara (3-7 yaş arası) kaliteli kapsayıcı eğitim sunabilecekleri şekilde bilgi ve becerilerin kazandırılmasını hedeflediklerini belirtti.

Proje ile sadece engeli olan çocuklar ve bu çocukların ailelerine değil, aynı zamanda tipik gelişim gösteren çocuklar ve bu çocukların ailelerine ulaşmak da hedefleniyor. Bu sayede engeli olan bireylerin toplumda kabullenilmeleri yönünde farkındalık kazandırılacak.

90 pilot okulda uygulanacak

Engeli olan bireylerin karşılaştıkları sorunların üstesinden birlikte gelmeyi hedefleyen bu proje, Antalya, Bursa, Konya, İzmir, Gaziantep ve Samsun illerinde olmak üzere toplamda 90 pilot okulda uygulanacak.

02-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-201902-09-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.