İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleşti

Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi Kapanış Toplantısı Gerçekleşti

'Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi' kapanış toplantısı gerçekleşti.  Üç gün süren eğitime katılan formatör öğretmenler, proje kapsamında erken yaştaki engelli bireylerin eğitime ve topluma aktif katılımının sağlanması için çalışmalar sürdürecek.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti'nin eş finansmanı ile yürütülen  'Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi" projesi kapanış toplantısı katılımcılardan yoğun ilgi gördü.

Projenin kapanış toplantısına; Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi Daire Başkanı Tuncay Morkoç'un yanı sıra İzmir İl Milli Eğitim  Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, UNICEF yetkilileri ve çok sayıda eğitimci katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirilen İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, İzmir'den 18 okul ve 245 öğretmenin katıldığı projenin, engelli çocukların eğitiminde büyük bir farkındalık yaratacağına inandığını ifade etti. Projeyle sadece engeli olan çocuklara ve ailelerine değil, aynı zamanda tipik gelişim gösteren çocuklar ve onların ailelerine de ulaşılacağını söyleyen Yahşi, eğitimin temel hedefinin toplumda her yaştan her kesime ulaşmak olduğunu vurguladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü'ne gösterdikleri hassasiyet ve verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Yahşi, "İzmir'de bir öğrencimizin dahi israf edilmeden, kenara itilmeden, ötekileştirilmeden hayatı boyunca eğitim hakkının var olduğunu düşünen ve bu anlamda sınıflara giren, çocukların gözlerine kalpleriyle bakan öğretmenlerimizle çalıştığımızı belirtmek istiyorum. Merhameti, şefkati ve adaleti ile çocuklarımızın hukukunu gözeten tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Bu proje ile pilot iller içerisinden çıkarılabilecek en güzel sesin, ilimizden olacağını düşünüyorum. Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana İzmir,  mücadelenin ne demek olduğunu çok iyi biliyor. Bu proje ile öğretmenlerimiz, evlatlarımızı hayata hazırlarken ailelerimiz de bu süreçte yalnız olmadıklarını hissedecekler." diyen Yahşi, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Programda söz alan Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Erken Çocukluk Eğitimi Daire Başkanı Tuncay Morkoç, toplamda 90 pilot okulda uygulanan 'Engeli Olan Çocuklar için Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi' hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Öğretmenlerin bu eğitimlerde, projenin amaçlarını ve hedeflerini detaylı olarak öğrendiğini ifade eden Morkoç, "Hepimizin evlatları en kıymetlimiz, her çocuğun en iyi şekilde eğitim alma hakkı var. Dolayısıyla devletimiz, çocuklara bu imkânları sağlamakla mükelleftir." dedi.

Devletin özellikle son yıllarda engelliler ile ilgili çok ciddi çalışmaları olduğunu söyleyen Morkoç, "Bunu bütçeyle değerlendirdiğimizde çok büyük bir yekûn tuttuğunu gözlemleyebiliriz. Ama her şey maddiyatla değerlendirilemez. Engelli çocuklarımıza ve ailelerine yapılan desteklerden öte, normal gelişim gösteren çocuklar ve onların ailelerini de bilgilendirme ve bilinçlendirme ile ilgili ciddi çalışmalarımız var." dedi

Geçen yıllarda sınıfında engelli arkadaşı bulunan çocukların velilerinden bu konuda gelen telefonların kendilerini üzdüğünü belirten Morkoç,  bu projenin bir çıktısı olarak artık böyle ifadelerin olmayacağını sözlerine ekledi.

Konuyla ilgili yapılan araştırmalar hakkında bilgi veren Morkoç, farklı gelişim özeliklerine ve farklı öğrenme ihtiyaçlarına sahip çocukların bir arada eğitim almasının onların akademik ve sosyal alanda gelişimlerini en üst seviyeye çıkardığını vurguladı.

Engelli fertlerin toplumdan soyutlanamayacağını söyleyen Morkoç, "Yarın ihmal ettiğimiz her fert, tüm toplum için sorun teşkil edebilir. Bu eğitimlerden beklentimiz yüksek. Bu projeyi hayata geçirirken ve materyalleri geliştirirken şunu fark ettik ki bu konuda çok fazla çalışma yok. Bu çalışmalarla ortaya koyulan her ürün aslında çok kıymetli." diyerek yapılan çalışmayla öğrenci, veli ve öğretmenler için birçok kaynak hazırlandığını da ifade etti.

Konuşmaların ardından eğitim alan öğretmenlere sertifikaları takdim edildi.

 

19-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-201919-09-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.