İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'En Değerli Hazine Kütüphanedir' Sloganı Hayat Buluyor

'En Değerli Hazine Kütüphanedir' Sloganı Hayat Buluyor

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ile başlatılan ' Kütüphanesiz Okul Kalmayacak Projesi'çalışmalarına hız verdi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi hanımefendi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesine İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü "En Değerli Hazine Kütüphanedir." sloganıyla katılıyor.

Bu kapsamda ilk olarak İzmir eğitim tarihinin en eski okullarından biri olan Konak'ta bulunan İzmir Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde bir kütüphane açılışı gerçekleştirildi.

1935 yılından beri aynı tarihi binasında faaliyet gösteren okul binasının inşası 1854 yılına dayanmaktadır. Öncesinde dernek, mektep gibi çeşitli amaçlarla kullanılan ancak sonrasında 1935 yılına kadar atıl kalan bina Türkiye Cumhuriyeti tarafından Fransızlardan satın alınarak, Türk Milli Eğitimine kazandırılmıştır. Bu tarihten itibaren eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmekte olan  İzmir Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde açılan kütüphane, tarihi dokusu ile öğrenci ve öğretmenlere hizmet verecek.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İzmir Dış Ticaret Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan kütüphanenin açılışını gerçekleştirdi. Yentür, yaptığı konuşmada "Kütüphaneler öğrencilere yaşam boyu öğrenen, bilgiyle teması kesilmeyen bireyler olarak yetişmesinin yanında en çok da öğrenmeyi öğretmektedir. Kütüphaneler sayesinde eğitimde fırsat eşitliğinin önündeki engeller kalkacaktır. Değerli öğretmenlerimizin emeği ile yarınlarımız için sevgili öğrencilerimize nice kapılar açılacak" dedi. Ardından kütüphaneyi gezerek incelemelerde bulunan Yentür, öğrencilerle birlikte kitap okudu.

11-11-202111-11-202111-11-202111-11-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.