İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimler ile Özel Eğitime Güç Katıyoruz

İzmir Kalkınma Ajansı mali desteği ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen özel eğitimde Mesleki ve Teknik eğitimin kalitesinin geliştirilmesi projesi kapsamında dört oturumluk özel gereksinimli bireylerin ailelerine yönelik aile eğitim programı; normal gelişim gösteren bireylerin ailelerine yönelik farkındalık merkezinde farkındalık eğitimi; normal akranlara da akran kabul eğitimi; sekiz eğitim ortağı okulumuzdaki öğretmenlere sınıf kontrolü ve davranış değiştirme becerileri için uygulanabilir davranış analizi eğitimi verildi. Engellilerin mesleki beceri ve istihdamı ile ilgili meslek öğretmenlerine beceri analizi meslek eğitimi konuları içeren eğitimler verildi.
Eğitimler ile Özel Eğitime Güç Katıyoruz

27 Şubat 2017 tarihinde başlayan ve 14 Nisan 2017 tarihleri arasında sona eren eğitim programında ilimizin beş farklı özel eğitim mesleki eğitim merkezinde 3 farklı  Mesleki Teknik Anadolu Liselerinde eğitim verilmiştir. Eğitimlerin verildiği okullarımız Bornova Hasan Tahsin Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi (ÖEMEM), Karşıyaka ÖEMEM, Konak ÖEMEM, Buca ÖEMEM, Karabağlar Sadettin Tezcan ÖEMEM, Göztepe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi(MTAL),Çınarlı MTAL, Şerife Bacı MTAL’dir.

18-04-201718-04-201718-04-201718-04-201718-04-201718-04-2017

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ömer Yahşi, “özel eğitim, okullarda alınan eğitimin yanında evde de devam etmesi gereken bir süreci kapsamaktadır. Aynı zamanda toplumun tüm bireyleri olarak tutumlarımızı değiştirmek koşuluyla bu sürece destek vermek; bu çocuklarımızı her yönüyle topluma hazırlamak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Eğitim evde devam etmez ise amacına ulaşamaz. Bu çocukların okullarda aldığı eğitimin aile içinde de devam etmesi için okul ile aile arasındaki işbirliğini arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu eğitimlerimizle ailelerin ve öğretmenlerin, farklı özellikteki bireylerin istihdamda olmalarının önemini fark etmelerini istiyoruz; ailelerin çocuklarına bağımsız yaşam konusunda fırsat vermelerini istiyoruz; ailelerin çocuklarının her işini yapmasını değil; çocuklarına iş yapabilme fırsatı sunmasını istiyoruz. Ve yine istiyoruz ki bu çocuklarımız tek başına hayatlarını idame ettirebilecek beceriye sahip olsunlar.” dedi.

Verilen eğitimler kapsamında birinci oturumda ailelerin çocuklarıyla etkili iletişim kurma yöntemleri hakkında bilgi verildi. İkinci oturumda, özel gereksinimli çocukların iş yaşamında karşılaşabilecekleri iletişim sorunları ile baş etme becerilerinin  güçlendirilmesi ve kendilerini rahat ifade edebilecekleri becerilerinin kazandırılması yönünde aileler bilgilendirildi. Üçüncü oturumda ergenlerde cinsel gelişim ve toplumsal cinsiyet rollerinin kazandırılması ile ilgili bilgiler verildi. İstismar türleri, istismarın belirtileri ve korunma yöntemleri, istismar durumunda izlenecek yol, başvuracakları kurumlar hakkında bilgi verildi dördüncü oturumunda iş yaşamına hazırlık ve istihdamda çocukların ilgi yetenek ve beceri kişisel özelliklerine uygun alanlarda işe yönlendirilmeleri özel gereksinimli çocuklara yönelik istihdam türleri ve çocukların yasal hakları hakkında ailelere bilgi verildi. Özel gereksinimli bireylerin ailelerine yönelik aile eğitim programına katılan 210 aileye aile katılım sertifikası verildi.

Normal gelişim gösteren bireylerin ailelerine yönelik farkındalık merkezinde farkındalık eğitimi , normal akranlara da akran kabulü eğitimleri verildi. Ayrıca bu okullardaki tüm öğretmenlere sınıf kontrolü ve davranış değiştirme becerileri için uygulanabilir davranış analizi eğitimleri verildi. Engellilerin mesleki beceri ve istihdamı ile ilgili meslek öğretmenlerine beceri analizi meslek eğitimi konuları içeren eğitimler verildi. Proje kapsamında 710 kişiye eğitimler verildi.

18-04-2017

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.