İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVACILIK, UZAY ve TEKNOLOJİ FESTİVALİ TEKNOFEST İZMİR'DE

DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVACILIK, UZAY ve TEKNOLOJİ FESTİVALİ TEKNOFEST İZMİR'DE

Cumhuriyetimizin 100. yılında TEKNOFEST 2023'ün son durağı İzmir oldu. Çiğli Havalimanında kapılarını açan TEKNOFEST, birinci gününde İzmir halkının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Çok sayında öğrenci ve teknoloji meraklısı TEKNOFEST'TE yerini aldı.

Bugün kapılarını açan TEKNOFEST'in saat 13.00'te düzenlenen açılış programı, "Bilim Şov, Hürkuş ve Gökbey Müzikali, Uçan Çocuklar Akrobasi Gösterisi ve Burak Yeter Konseri" ana sahne etkinlikleri ile başladı. "Dikey Rüzgar Tüneli, Kara ve Hava Araçları Sergisi, Pedallı Uçuş Etkinliği" gibi aktiviteler ve Teknofest Bilim Sokağı Atölyeleri gibi eğitici atölyeler çocuklar ve gençlerin ilgi odağı oldu. "Deneyap Fikir Maratonu" nda fikirlerini yarıştıran öğrencilerimiz, Take Off ön etkinliklerinde turizm teknolojileri, çevre, enerji ve iklim teknolojileri, engelsiz yaşam teknolojileri alanlarında girişimcilik üzerine yeni deneyimler yaşadılar.

Aralıksız süren gösteri uçuşları

Milli Teknoloji Hamlesi" sloganıyla yola çıkan ve Türkiye'nin teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini hedefleyen TEKNOFEST'in ilk gününde Solo Türk gösterisi binlerce ziyaretçinin yüzünü gökyüzüne çevirdi.

Gün boyu süren gösteri uçuşlarında Bayraktar Akıncı, Aksungur, Bayraktar TB2, Hürkuş, T-129 Atak Helikopteri, S70 (Çelik Kanatlar), Bel-429 (Üzüm Salkımı), Paramotor katılımcılara nefes kesen anlar yaşattı.

Yerli ve milli araçlar tanıtıldı

TEKNOFEST sergi alanında, Türkiye'nin milli ve yerli imkanlarla ürettiği hava ve kara araçlarının yanı sıra yurt dışından gelen uçaklar sergilendi. Sergilenen araçlar içerisinde Milli Muharip Uçağı, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı, milli uçan araba Cezeri, mayına karşı korunaklı araç Kirpi, bomba imha robotları Ertuğrul ve Kaplan, çok motorlu insansız hava aracı Serçe, Altay tankı, özel operasyon aracı, sualtı arama kurtarma timi aracı, taktik tekerlekli araç ve yerli tasarım sürücüsüz elektrikli araç da yer aldı.

 

Teknofest Güneşi 1 Ekim' kadar İzmir'den doğmaya devam edecek.


27-09-202327-09-202327-09-202327-09-202327-09-202327-09-2023


Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.