İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Dünya Robot Olimpiyatı 'RoboKodlar İklim Krizi İçin Buluşuyor' İzmir Özel Turnuvası 18-19 Aralık 2021 Tarihlerinde Gerçekleştirildi

Dünya Robot Olimpiyatı 'RoboKodlar İklim Krizi İçin Buluşuyor' İzmir Özel Turnuvası 18-19 Aralık 2021 Tarihlerinde Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) İçerik Geliştirme Ekibi ve Bilim Kahramanları Derneği iş birliği ile 'RoboKodlar İklim Krizi İçin Buluşuyor' Dünya Robot Olimpiyatı İzmir Özel Turnuvası, 18-19 Aralık 2021 tarihlerinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında düzenlendi. Özel turnuvaya katılan 36 takım iklim krizine yönelik çalışmalarını İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Aslı Yıkıcı Yurtsever ve tüm ziyaretçilerle paylaştı.

Turnuva, İzmir'de öğrenim gören ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin iklim değişikliği konusunda farkındalıklarını arttırmak, fosil yakıtlardan sera gazı salınmasını önlemek veya sera gazı emilimini arttırmak için robotik araçlar kullanarak yenilikçi çözümler oluşturmalarını sağlamak amacıyla düzenlendi. Çocukların yaş gruplarına uygun olarak 4 farklı klasmanda başvuruya açılan turnuva için başvurular elektronik ortamda alındı. Başvuru yapan tüm takım koçlarına 'Bilim Kahramanları Derneği' tarafından eğitim verildi. Toplam 148 takımın başvuru yaptığı turnuva için okul takımları yaptıkları çalışmalara dair video ve raporlarını jüri değerlendirmesi için sisteme yükledi. Yüklenen tüm başvurular, her klasmandan final etkinliğine seçilecek 10 takımın belirlenmesi için jüriler tarafından değerlendirildi.

Final Etkinliği için Robokodlar İzmir'de bir araya geldi, 12 takım ödül aldı

18-19 Aralık 2021 tarihlerinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü binasında düzenlenen turnuvada ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşan 36 takım 2 gün boyunca hazırlamış oldukları projeleri jürilere sundu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Mücahit Murat Yentür, takımları ziyaret ederek çalışmalarını dinledi. Turnuva sonunda tüm katılımcılara madalya verildi. Ayrıca jüri değerlendirmeleri sonucu her klasmandan ilk üç takıma ödülleri de takdim edildi. Toplam 12 takım ödül aldı.

Turnuva sonunda gerçekleştirilen ödül töreninde her katılımcıya bir madalya ve katılım sertifikası sunulurken; her klasmanda turnuvaya katılan takımlar arasından ilk üçe giren takımlara ödül verildi.

Minikler klasmanında Özel Dünya İlkokulu takımı Forest Team birinci olurken, Buca Necip Fazıl Kısakürek İlkokulu takımı Duyarlı NFK ikinciliğe, Özel Karşıyaka Bahçeşehir Koleji İlkokulu takımı RoboKsk üçüncülüğe değer bulundu. Küçük Yıldızlar klasmanında Özel Yeşeren Ortaokul takımı Alpha Solaris birinci, Aliağa Yeni Şakran İlkokulu takımı Şakranthor ikinci, Özel Denge Ortaokulu Robokod Denge üçüncü oldu.

Yıldızlar klasmanında birinciliği Karşıyaka Özel Takev Ortaokulu'nun Robobrains takımı alırken ikinciliği Karşıyaka Hamdullah Suphi Tanrıöver Ortaokulu takımı Robokod HSTO, üçüncülüğü ise Özel Torbalı Bahçeşehir Ortaokulu takımı UNITAS aldı. Gençler klasmanında Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesi takımı Robokod High Five birincilik ödülüne değer bulunurken Büyükçiğli Özel Türk Koleji Fen Lisesi takımı ROBOTÜRK ikincilik, Güzelbahçe İMKB MTAL takımı Geleceği Kodlayanlar  üçüncülük ödülü aldı.

Uzun bir sürenin ardından pandemi koşullarına uygun şekilde tüm önlemler alınarak, fiziksel olarak gerçekleştiren madalya ve ödül törenleri büyük bir coşkuyla tamamlandı. Etkinliğin  ardından Dr. Murat Mücahit Yentür, "RoboKodlar İklim Krizi İçin Buluşuyor" 'Dünya Robot Olimpiyatı İzmir Özel Turnuvası'na katılan tüm takımlara çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Yentür, günümüzde araştıran, sorgulayan ve öngörü sahibi, insanlığa ve doğaya karşı sorumlu gençlerin yetişmesinin önemine değindi. Aynı zamanda toplumun bilime dönük yüzü, geleceğin sahibi öğrencilerin ve eğitimcilerin yeniliğe ve değişime adım attığı her alanda, proje ve çalışmaları desteklediklerinin altını çizdi.

Bilim Kahramanları Derneği Genel Sekreteri Aslı Yurtsever, 'Bilim Kahramanları Derneği' olarak bu özel etkinliğin bir parçası olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür'e, İzmir EBA ekibine, katılan tüm öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti. Yurtsever, uzun bir aranın ardından çocuklarla fiziksel olarak bir araya gelmenin heyecanına ek olarak iklim krizi gibi gezegenimizin en büyük tehditlerinden olan bir soruna yönelik yenilikçi ve teknoloji içeren çözümlerini dinlemenin umut verici olduğunu söyledi.

20-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-202120-12-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.