İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ölümünün 79. Yıldönümünde Tüm Yurtta Olduğu Gibi İzmir´de de Düzenlenen Törenlerle Anıldı

İlk tören, saat 08.45´de Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlendi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın da hazır bulunduğu çelenk koyma töreninde duygulu anlar yaşandı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anma törenleri, Atatürk Anıtı´na çelenk sunmasıyla başladı. Çelenklerin sunulmasının ardından saat 09.05´de sirenlerin çalınmasıyla başlayan 2 dakikalık saygı duruşunda İzmir´de hayat durdu. Ardından İstiklal Marşı okunarak, bayraklar yarıya indirildi. İzmir Valisi Erol Ayyıldız tarafından anıt defteri imzalandı.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Ölümünün 79. Yıldönümünde Tüm Yurtta Olduğu Gibi İzmir´de de Düzenlenen Törenlerle Anıldı

10-11-201710-11-201710-11-201710-11-201710-11-201710-11-201710-11-201710-11-2017

 

Anma töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan; Gazi Mustafa Kemal’i anlamanın önemine vurgu yaparak; milli birlik, beraberlik ve bütünlüğün önemine dikkat çekti.

“Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, Kurtuluş Savaşı´nı zafere ulaştıran eşsiz komutan, dünya tarihine damga vurmuş ender şahsiyetlerden biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü ebediyete irtihalinin 79. yılında milletçe, saygı ve rahmetle anıyoruz.

Atatürk, öngörüleri ve yaptıklarıyla sadece milletinin kaderini değil, dünyadaki dengeleri de kökünden değiştirmiş, barışçıl kimliği, dünya gerçeklerini evrensel bir bakış açısıyla okuyabilmesiyle tüm insanlığın saygısını kazanmıştır.

Bütün varlığını ülkesine adayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yürekli bir lider olarak harp meydanlarında askeri dehası, ülke idaresindeki birleştirici vizyonuyla Türkiye´nin ufkunu açmıştır. Atatürk, tam bağımsız ve güçlü Türkiye için bütün gücüyle çalışmış ve bu yolda kararlılıkla yürümüştür.

Dünyanın gittiği yönü iyi tahlil eden ve halkın kendi tercihlerini belirleme hakkına inanan Atatürk, Cumhuriyetle çağdaş bir devlet yönetiminin temellerini atmıştır. Milli egemenliği odağına alan, kültürümüzü evrensel değerlerle birleştiren, saygın ve güçlü bir Türkiye Cumhuriyeti hedeflemiştir.

10 Kasım bir matem gününden ziyade, Atatürk’ü daha iyi anlama şansıdır. Atatürk, milli iradeyi her şeyin üstünde tutan, adaleti temel alan ve muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı ülkemiz için şiar edinmiş; milletimizi de bu düşünce etrafında birleştirmeyi başarmış bir liderdir. Gazi Mustafa Kemal vatanını çok sevmiş, ona koşulsuz bağlılıkla, milletine her şart dâhilinde güvenerek hep ileriye ufka bakmış, akla, iradeye, milli ve manevi fikirlere değer vermiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı meşalenin sönmemesi için sağduyulu bir kararlılıkla çalışmalıyız. Onun attığı muazzam adımı yarınlara taşıyacak, Türkiye’nin yeni nesillerine devredecek olan bizleriz.

Milletimizin arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünlük azmi her zamankinden daha kuvvetlidir. Şehitlerimizin ve gazilerimizin manevi varlıklarından güç alarak, aydınlık yarınlara giden yolumuzda yürüyecek, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünde, çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma hedefimizi gerçekleştireceğiz.

Bu düşüncelerle, vefatının 79. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum.”

Eşrefpaşa Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından gerçekleştirilen oratoryo izleyenlere duygulu anlar yaşattı.

Anma töreninde ‘Atatürk’ konulu düzenlenen kompozisyon şiir ve resim dalında dereceye giren öğrencilere ödül takdimi yapıldı.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.