İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilim Sanat Merkezlerine Yoğun İlgi

11 öğrenci Bilim Sanat Merkezi için sınava girecek. Öğrencilerin okul dışında da kendilerini geliştirmelerini sağlamak amacıyla açılan Bilim Sanat Merkezleri’ne bu yıl rekor başvuru yapıldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek sınavlara girmek için 11 bin 675 öğrenci müracaatta bulundu.
Bilim Sanat Merkezlerine Yoğun İlgi

04-05-2018

İlkokul birinci, ikinci ve üçüncü sınıfların başvuru yapabildiği sınavda, ilk elemeyi geçen öğrenciler bireysel inceleme sınavına hak kazanıyor.  Sınavda başarılı olan öğrenciler; resim, müzik ve genel yetenek olmak üzere üç ayrı branşta uzman öğretmenlerden zorunlu eğitim alacak.

Sınavla alınan öğrenciyi, sınavda başarılı olan öğretmen yetiştirecek…

Öğrencilere eğitimleri ise, yine Bilim Sanat Merkezi sınavında başarılı olan öğretmenler tarafından verilecek. Bu okullarda görev yapmak isteyen öğretmenlerin de özel projelerde yer almaları, yayınlanmış eserlerinin olması, alanı ile ilgili yüksek lisans doktora yapmış olan öğretmenlerden puan üstünlüğüne ve mülakat sınavına göre seçildiği bilgisi de verildi.

Zihinsel yetenek alanında öğrenciler ikinci sınıftan itibaren, ana dersler olan Türkçe matematik, fen bilgisi derslerini proje odaklı öğrenirken ortaokuldan itibaren fizik, kimya biyoloji, edebiyat, felsefe derslerinin eğitimini alıyor. Ayrıca akıl oyunları, uzay astronomi, kodlama, yazılım gibi dersler de alıyor. Bu derslerle teknoloji odaklı eğitim alan öğrenciler, yabancı dil yeteneklerini de geliştiriyor.

Resim ve müzik alanında da ilkokul ikinci sınıftan itibaren yeteneği olan çocuklar belirlendikten sonra, uluslararası festivallere davet ediliyor. Öğrenci velileri tarafından merakla takip edilen sınavın sonuçlarının temmuz ayı içerisinde açıklanması planlanıyor.

Sınavı kazanan öğrenciler kendi adres bölgelerine yakın olan bilim sanat merkezine gidecek. Öğrenciler, okul eğitimleri sonrasında ya da hafta sonları kendi programlarına uygun olarak hazırlanan eğitimi alacak. 

İzmir Çiğli Karşıyaka Aydoğan Yağcı Bilim ve Sanat Merkezi, Konak Şehit Ömer Halisdemir Bilim ve Sanat Merkezi, Narlıdere Sıdıka Akdemir Bilim ve  Sanat Merkezi, Bornova Şehit Fatih Satır Bilim sanat merkezlerinde  yazılı ve tarama testini geçen tüm öğrenciler eğitim alacak.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “İlimizde üç tane bulunan Bilim Sanat Merkezi sayısını Bornova’da Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi’ni de açarak 4’e çıkardık Öğrencilerimizin eğitim almak için uzun mesafe yol kat etmelerinin doğru olduğunu düşünmüyoruz. En iyi okul, öğrencinin evine en yakın okuldur düşüncesi ile alanında yetenekli olan öğrencilerimize destek eğitimin verildiği okullarımızın sayısını artırmak istedik. Bunun için İzmir’de bu okulları saç ayağı olacak şekilde planladık. Ayrıca yetenekleri doğrultusunda eğitim almaları için öğrencilerimizi erken yaşta tanılayıp    desteklemek istiyoruz. Türkiye’de ilk olan okul öncesi özel yetenekli öğrencilerine yönelik çalışmalar da devam ediyor” dedi.

04-05-201804-05-201804-05-201804-05-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.