İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bilgisayar oyunu ile iş sağlığı ve güvenliği

Bilgisayar oyunu ile iş sağlığı ve güvenliği

'İGUCAN' ile Öğrenciler Daha Güvenli

Torbalı Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, iş sağlığı ve güvenliği temalı oyun kahramanları 'İgucan' ile 'Önce Güvenlik' diyor.

 Kurdukları 'World Aid' şirketiyle iş dünyasına adım atan Torbalı Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve danışman öğretmenleri, projelerini tanıtmak için İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'yi makamında ziyaret etti. İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Tahir Büdün, şube müdürü Nilüfer Buyruk, okul müdürü Mehmet Sümer, görevli öğretmenler;  Kutlay Işık, Murat Can Kartal ve oyunu tasarlayan öğrenciler; Gülce Ceylan ile Emin Tanrıverdi' nin de hazır bulunduğu ziyarete is güvenliği uzmanı Emel Karabulut'  ta katıldı.

 

Önce güvenlik, önce eğitim?

Oyunu tasarlarken çıkış noktalarının iş güvenliğini küçük yaşlarda öğrencilere anlatmak olduğunu belirten Gülce Ceylan; " biz kardeşlerimizin güvende olmaları için böyle bir oyun tasarladık. Biliyoruz ki iş sağlığı ve güvenliği önemli ve bu eğitimin küçük yaşlarda verilmesi gerekiyor." diyerek tasarlanan oyunun anaokulu öğrencilerinden itibaren tüm sınıflara hitap ettiğini belirtti.

 İş sağlığını öğrencilere kavratmak amacıyla tasarlanan oyun Türkçe ve İngilizce formatında hazırlandığını ifade eden Emin Tanrıverdi ise oyunu yabancı uyruklu öğrencilerin de oynaması için farklı dillerde hazırladıklarını söyledi.

 

Sloganları 'Hayatında Güvenliğe Yer Ver'

 'Hayatında Güvenliğe Yer Ver' sloganıyla yola çıkılan projede, şirketin  Ar-Ge birimi, iş sağlığı ve güvenliği kültürüne katkıda bulunmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla  'İGUCAN' karakterini oluşturdu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü EBA ve İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğü ile görüşülerek 'Önce Güvenlik'  adıyla hayata geçirilen projede okulun bilişim teknolojileri alanından da yardım alındı.

İş sağlığı ve güvenliği temasıyla tasarlanan oyunda, 'İgucan' karakterinin oyun yönergesi doğrultusunda bölüm sonuna ulaştırılması hedefleniyor.

Oyun öncesi ve sonrası sunulan ön test ve son test uygulamalarıyla kazandırılan farkındalığı ölçen oyun, miniklerden yoğun ilgi görüyor. Oyun esnasında tehlikelerden korunmak için kişisel koruyucu donanımlar ile yangın söndürücüleri de kullanan minikler, eğlenirken öğreniyor.

İlçe İş Sağlığı ve Güvenliği Birimi ve okul rehberlik servisi tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda "  İgucan" oyununu oynayan öğrencilerin güvenlik konusunda bilgi düzeyinde ilerleme kaydedildiği görüldü.

Okulun internet adresinden öğrencilerin erişimine açılan "Safety First / Önce Güvenlik" adlı oyun, hayata geçirilmesinden bu yana yaklaşık 1200 öğrenciye ulaştı.

 

'Çocuklarımıza Girişimcilik Ruhunu Aşılamalıyız'

Yapılan çalışmadan duyduğu memnuniyeti dile getiren İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, şu ifadeleri kullandı: "21. yüzyılda, evlatlarımızın genlerinde var olan girişimcilik ruhunu beslemek ve onları bu konuda teşvik etmek, tercih değil bir zarurettir. Akademik anlamdaki çalışmalarımızın yanında çocuklarımıza girişimcilik ruhunu da aşılamalıyız. O nedenle bu tür çalışmaları çok önemsiyoruz. Ancak beni en çok mutlu eden lise öğrencilerimizin kendi kardeşlerinin güvenliğini düşünerek bu oyunu tasarlamış olmalarıdır.  İşte bu birlik ve beraberlik duygusu ile aşamayacağımız engel olmadığını düşünüyorum"  diyerek oyunu tasarlayan öğrencilere teşekkür etti.

Gençlere fırsat verildiğinde önemli başarılara imza attıklarını kaydeden Yahşi, "İzmir'deki çocuklarımızın özgüveni çok yüksek, hayalleri dünyayla yarışabilecek kapasitede. Bu tür çalışmalar, gençlerimizin dünyada söz sahibi olma yolunda emin adımlarla ilerlemelerine vesile olacaktır. Yeter ki çocuklarımıza izin verelim, yol gösterelim, onları başarabileceklerine inandıralım." diyerek çalışmada emeği geçenlere teşekkür etti.

21-10-201921-10-201921-10-201921-10-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.