İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bedia Akartürk Gençlerle Bir Araya Geldi

Bedia Akartürk Gençlerle Bir Araya Geldi

 

Bedia Akartürk Gençlerle Bir Araya Geldi

Türk Halk Müziği ses sanatçısı Bedia Akartürk, Hayat Boyu Öğrenme Haftası kutlamaları kapsamında gençlerle bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşen söyleşide Akartürk, sanat yaşamı boyunca edindiği tecrübeleri aktardı.

Atatürk Lisesi, Buca Işılay Saygın Güzel Sanatlar Lisesi ve Kemalpaşa Ümran Baradan Güzel Sanatlar Lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin katıldığı etkinlikte duayen sanatçı, alkışlar arasında ayakta karşılandı.

Yaşamı boyunca birçok konser verdiğini ancak öğrencilerle bir arada olmaktan heyecan duyduğunu ifade eden sanatçı, müzik hayatına doğup büyüdüğü İzmir'in Ödemiş ilçesinde 14 yaşında başladığını, İzmir Radyosu'nda 9 yıl çalıştığını, ardından Ankara Radyosu'nda çalışmaya devam ettiğini belirtti.

Akartürk, öğrencilerin sorusu üzerine ilk söylediği türkünün 'Nazlı Yare Fiske ile Taş Attım' adlı eser olduğunu dile getirdi, ardından bu türküyü seslendirdi.

'Başarının Sırrı Çok Çalışmak'

Yürekten bir sevgi ile işine ömrünü vakfetmiş usta sanatçı Bedia Akartürk, başarının sırrının gayret ve çok çalışmak olduğunu belirterek, gençlere sabrederlerse mükâfatını mutlaka alacaklarını söyledi. Çok sayıda türküyle hafızalara kazınan Türk Halk Müziği sanatçısı Bedia Akartürk, yaptığı söyleşi sırasında hem türkülerin ortaya çıkış hikâyelerini anlattı hem de güçlü sesiyle hayranlarının gönül telini titretti.

Birbirinden güzel türkülerle renklenen sohbet, misafirlerden ve öğrencilerden büyük alkış aldı. Etkinlik, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin Akartürk'e çiçek takdim etmesi ve günün anısına çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.

 

Yahşi'den 'Türkülerin Efsanesi 'ne Teşekkür

Söyleşiyle ilgili konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Türk Halk Müziği'nin genç kuşaklara sevdirilmesi, yaşatılması ve daha geniş kitlelere ulaştırılması bakımından etkinliği çok önemsediğini belirterek 'İzmir eğitim ailesi adına gençlerimizin Türk Halk Müziği'ne farklı bir pencereden bakmasını sağlayan 'Türkülerin Efsanesi' kıymetli sanatçımıza teşekkür ediyorum." dedi.


05-06-202405-06-2024

05-06-2024


 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.