İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ayşe Serra Köşger, Lösemi Tedavisi Projesi ile Türkiye'nin Gururu Oldu

Ayşe Serra Köşger, Lösemi Tedavisi Projesi ile Türkiye'nin Gururu Oldu

İzmir Fen Lisesi öğrencisi Ayşe Serra Köşger, ABD'nin Atlanta şehrinde düzenlenecek olan Uluslararası Fen ve Mühendislik Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edecek.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in kızı Ayşe Serra Köşger 12. Sınıf öğrencisi. Öğretmenlerinin de desteği ile bu projeye gönül veren ve yaklaşık 8 ay boyunca laboratuvardan çıkmayan Köşger, çocukluk dönemimde çok sık görülen ALL hücreleri üzerinde çalıştı. Bu çalışmalarının neticesinde 'Akut Lenfoblastik Lösemide Bitkisel Kökenli Kimyasalların Antikanser Etkilerinin Gözlenmesi' başlıklı projeye imza attı. Köşger, söz konusu proje ile; kullanılan 3 farklı bitkisel kimyasalın, kansere neden olan kontrolsüz hücre çoğalmasını, programlanmış hücre ölümü olan apoptozu ve hücre döngüsünü nasıl etkilediğini araştırdı. Araştırmasının sonucunda kereviz, maydanoz gibi birçok bitkide bulunan apigenin maddesinin bu hücreleri apoptoza götürerek hücre çoğaltmasını azalttığını ortaya koydu. Bu proje, Tübitak 2021 Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda biyoloji alanında Türkiye birincisi oldu. Proje şimdi ABD'nin Atlanta şehrinde düzenlenecek olan ve dünyanın en prestijli proje yarışması olarak değerlendirilen Regeneron ISEF yani Uluslararası Fen ve Mühendislik Yarışması'nda biyoloji alanında yarışacak. Ayşe Serra Köşger, hem ülkesini temsil edecek olmanın hem de dünya genelinde özellikle de çocukları etkileyen Akut Lenfoblastik Lösemisi tedavisine katkıda bulunacak olmanın haklı gururunu yaşıyor.

Ayşe Serra Köşger, kanserin en temel sebebinin hücre çoğalması olduğundan yola çıkarak, bu çoğalmayı en fazla azaltan ve en etkili ajanın apigenin olduğunu tespit ettikten sonra çalışmalarına bu yönde devam etti. Çalışmalarının sonucunda ise apigenin ile apoptozun arttığını ve Akut Lenfoblastik Lösemi'yi önlediğini deneyimledi. Aralıksız çalışmaya devam eden Köşger projesini farklı açılardan da değerlendirmekten keyif alıyor. İleride moleküler biyoloji ve genetik okumak istediğini ifade eden Ayşe Serra Köşger yine kanser alanında çalışmak ve ülkesi için faydalı işler yapmak istediğinin altını çizdi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.