İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-5 Projesi Ege Bölge Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi

Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-5 Projesi Ege Bölge Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi

Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-5 Projesi Ege Bölge Eğitim Toplantısı gerçekleştirildi

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanında yürütülen 'Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-5 Projesi' kapsamında halk eğitimi merkezi personeli ile denetimli serbestlik müdürlüğü personelinin; hayat boyu öğrenme için rehberlik, yetişkinlerle iletişim, motivasyon stratejileri, farkındalık arttırma konularında bilgilendirme ve yaygınlaştırma faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla düzenlenen 'Ege Bölgesi Eğitim Toplantısı' 11-12 Kasım 2021 tarihlerinde İzmir'de gerçekleştiriliyor.

34 Avrupa ülkesinde ve Türkiye'de 5. fazı devam eden 'Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi Projesi'nin amacı eski hükümlüler öncelikli olmak üzere tüm yetişkinlere yönelik ulusal değerlendirme ölçekleri geliştirerek yetişkinlerin temel becerilerini değerlendirmek için ölçme araçları geliştirmektir. 

 'Ege Bölgesi Eğitim Toplantısı' saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Programın açılışında Bayraklı Halk Eğitimi Merkezi kursiyerlerinin müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ortaklaşa yürüttükleri kurumsal iş birliğini vurgulayan 'Kamu Spotu' ile devam etti. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından 01 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlayan projede, yapılacak farkındalık çalışmaları ile temel becerilerini geliştiren kişilerin istihdam edilebilmesi ve iş başında öğrenme etkinliklerinin etkili kullanımı konularında kurumlar arası kalıcı iş birliğinin sağlanması konusunda çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca eski hükümlülere olan ön yargının giderilmesi, verilen eğitim yolu ile personelin dezavantajlı bireyleri daha doğru şekilde yönlendirmesi hedeflenmektedir.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, yaptığı açılış konuşmasında projenin sağladığı katkılara dikkat çekerek "Bilgi teknolojilerinin hızla değiştiği ve geliştiği, dijital dönüşümünün yaşandığı bir çağdayız. Biz eğitimciler olarak bütün insan kaynaklarımızı bir değere dönüştürüp farkındalık oluşturarak ülkemize ve tüm insanlığa değer katmalıyız, bu en önemli sorumluluğumuzdur" dedi. Hayat boyu öğrenme ve yaygın öğrenmenin önemini vurgulayan Yentür, toplumsal bütünlüğün sağlanmasında kurumlar arası işbirliğinin önemine değindi.

Toplantı Milli Eğitim Uzmanı Meltem Gülnar'ın 'Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-5 Proje' tanıtım sunusu ile devam etti. Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Vedat Işıkhan 'Pandemi Dönemi Stres Yönetimi' ve Kırıkkale Üniversitesi'nden Prof. Dr. Oktay Akbaş 'Yetişkin Eğitiminde Kültürün Rolü, Sözlü Kültür Çevrelerinde Yetişkin Eğitimi' konulu seminerler ile katılımcılarla bir araya geldi.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanında yürütülen Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-5 Projesi toplantısının ikinci günü Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mustafa Güçlü'nün 'Hayat boyu Öğrenme', Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi'nden Doç. Dr. Gökhan Savaş'ın 'Sosyolojik Açıdan Yetişkin Eğitimi: Farkındalık, Motivasyon ve Kazanımlar' başlıklı seminerleri ile devam edecek.

11-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-202111-11-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.