İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Araştırmacılar Gecesi Etkinliği

Avrupa Araştırmacılar Gecesi Etkinliği

Avrupa Birliği Horizon (Ufuk) 2020 Çerçeve Programı' altında yer alan 'Marie Sklodowska Curie Eylemi' kapsamında desteklenen 'Avrupa Araştırmacılar Gecesi Etkinliği (European Researchers' Night) Projesi Green Night Programı Rektörler ve Temsilciler Buluşması' Yaşar Üniversitesi Bornova Selçuk Yaşar Kampüsünde gerçekleştirildi.

Yaşar Üniversitesi, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen 'Avrupa Araştırmacılar Gecesi Green Night Programı', Türkiye'de 2021 yılında bu kapsamda hibe almaya hak kazanan tek proje olma özelliği taşıyor. Avrupa Birliği ve ortak ülkelerin tamamında her yıl eylül ayının son cuma günü yapılması planlanan etkinlikte araştırmacılarla toplumdaki diğer bireyleri bir araya getirmek ve gençleri bilime teşvik etmek hedefleniyor.

Adını Avrupa Komisyonu'nun Yeşil Mutabakatından (Green Deal) alan 'Green Night' projesi ile, gezegenimizin geleceği için yeşil dönüşümün nasıl gerçekleştirileceği konusunda sahip olduğu öncü rol gençlere gösterilecek. Bu kapsamda yapılacak etkinliklerle gençlerin araştırmacılığa teşvik edilmesi amaçlanıyor.

İzmir'in Beş Önemli Eğitim Kurumu Bir Arada

Programın açılış konuşmasını yapan Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer şunları kaydetti: "İzmir'in beş önemli kurumunu bir araya getiren bu projede yer almaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Siz değerli ortaklarımızla birlikte bu projenin, Avrupa Komisyonu tarafından bu alanda desteklenen Türkiye'deki tek proje olmasından dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Bu yıl, 28 ülkeden 48 proje fon almaya hak kazandı. Projeler kapsamında; araştırmacılar ile halkı bir araya getirmek, araştırmacıların toplumdaki tanınırlıklarını arttırmak ve gençleri bilim alanında kariyer yapmaya teşvik etmek amaçlanıyor. Projemiz, İzmir'in dört köklü üniversitesini ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bir araya getiriyor. Çevreye ilişkin dört ana temaya odaklanan proje etkinlikleri, dört farklı kampüste yüz yüze ve çevirim içi olarak yürütülecek."

Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, projeden dolayı duyduğu heyecanı ve memnuniyeti dile getirerek günümüzde çevre problemlerinin tüm dünyayı derinden etkilediğini ifade etti. Köse, çevre felaketlerinin önlenebilir olduğunu, bunun için öncelikle toplumun bu konuda bilgilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gamze Tanoğlu, "Üniversitelerin en büyük görevi, bilim üretmektir. Bununla birlikte topluma kapılarını açmak, bilim anlatmak ve öğrencilerin yetiştirilmesi noktasında Milli Eğitim Bakanlığı ile bir arada çalışmaktır. Şu günlerde zamanın ruhu, dünyaya başka bir bakış açısıyla yaklaşmayı gerektiriyor." diyerek yaşanan çevre sorunlarına dikkat çekti.

Ege Üniversitesini temsilen programa katılan Prof. Dr. Şenay Şanlıer, "Ege Üniversitesi olarak her yıl bilim şenlikleri düzenliyoruz. Bilimi çocuklara tanıtmak, onları bilimle buluşturmak kurumumuzun önem verdiği hususlardan. Üniversite olarak etkinliklerimizi planladık. Bizler hazırız, 24 Eylül'ü bekliyoruz." dedi.

"Okullar Hayatla Buluşmalı"

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, akademik anlamda zengin bir şehir olan İzmir'de, dünyanın önemli sorunlarından biri haline gelen çevre konusunda hazırlanan proje ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Yentür, "İnşallah bu heyecan bir sinerjiye dönüşecek ve bu sinerji dalga dalga yayılacak." diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Var olmak değişmek, değişmek ise olgunlaşmaktır. Olgunlaşmak ise sürekli olarak kendini yenilemektir. Eğitimin temel olgusu budur. Eğitimle ilgili en hassas nokta, bildiklerimizin uygulamaya geçirilmesidir. Zaten eğitimin kendi tanımındaki dinamik de budur." dedi.

Bilgiyi, insanların vicdanıyla buluşturmanın ve sorumluluk bilinci aşılamanın önemine değinen İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; sabır, azim ve kararlılık gerektiren eğitim sürecinde, tüm paydaşların bir araya gelmesinin ve okulların hayatla buluşmasının önemini vurgulayarak sorgulayan, araştıran ve bilgiyi insanlığın hayrına sarf eden nesiller yetiştirmenin gerekli olduğunu söyledi.

23-08-202123-08-202123-08-202123-08-202123-08-202123-08-202123-08-202123-08-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.