İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Avrupa Araştırmacılar Gecesi Açılış Töreni Gerçekleşti

Avrupa Araştırmacılar Gecesi Açılış Töreni Gerçekleşti

Avrupa Araştırmacılar Gecesi Açılış Töreni Gerçekleşti

Avrupa Birliği Ufuk 2020 Çerçeve Programı altında yer alan 'Marie Curie Eylemi' kapsamında desteklenen Avrupa Araştırmacılar Gecesi Etkinliği 'Green Night' Programı açılış töreni gerçekleşti.

Yaşar Üniversitesi Bornova Selçuk Yaşar Kampüsünde düzenlenen törene; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer, Proje Koordinatörü Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkez Müdürü Doç. Dr. Gökay Özerim, TUBİTAK Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı Şeyma Sayımlar ile görevli öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Ortak Tema 'Yeşil Bilim'

Yaşar Üniversitesi koordinatörlüğünde; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü,  Ege Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen 'Avrupa Araştırmacılar Gecesi Green Night Programı', Türkiye'de 2021 yılında bu kapsamda hibe almaya hak kazanan tek proje olma özelliği taşıyor.

Adını Avrupa Komisyonu'nun Yeşil Mutabakatından (Green Deal) alan 'Green Night' projesi, gezegenimizin geleceği için yeşil dönüşüm konusunda sahip olduğu öncü rol ile gençlere yol gösteriyor. Projeyle; araştırmacılarla toplumdaki diğer bireyleri bir araya getirmek ve gençleri bilime teşvik etmek hedefleniyor. Proje kapsamında, Avrupa Birliği ve ortak ülkelerin tamamında, her yıl eylül ayının son cuma gününde çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

4 kampüste eş zamanlı olarak yürütülen etkinliklerde; enerji, gıda, ulaşım ve atık gibi 4 ana eylem alanı bulunuyor. Ortak temanın, 'yeşil bilim' olduğu 400 farklı etkinlikte 200 araştırmacı görev alıyor. 10 bin kişiye ulaşılması hedeflenen çalışmada; uygulamalı deneyler, keşif oyunları, atölyeler, bilim konuşmaları, laboratuvar ziyaretleri ve film gösterimi gibi birbirinden renkli etkinliklere sahne olan buluşmalar, gün boyu sürüyor.

28 Avrupa Ülkesi ile Eş Zamanlı Program

Proje Koordinatörü Avrupa Birliği Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Gökay Özerim, 28 Avrupa ülkesinde eş zamanlı olarak düzenlenen bir ağın parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Projenin en önemli amacının bilim insanlarıyla gençleri bir araya getirmek olduğunu vurgulayan Özerim, projeyle küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında farkındalık yaratmayı hedeflediklerini söyledi.

"Çocuklarımız Ömür Boyu Yeni Ufuklar Peşinde Koşmalı"

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, konuşmasında bilimin yeri ve önemine değindi. "Toplumumuz tarih boyunca, bilimin ve araştırmaların ışığında ilerlemeye devam etmiş, her alanda öncü bir millet olma gayretini sürdürmüştür. Bu süreçte bilime hizmet eden araştırmacı Türk düşünürlerimiz yaşadıkları her dönemde saygınlığını korumuştur." diyen Yentür, gençleri, yeniliğe ve değişime adım attıkları her alanda destekleyeceklerini belirtti.

Yentür konuşmasını şöyle sürdürdü: "Kendine güvenen, toplumsal değerlere sahip çıkan, inançlı, kararlı ve çalışkan öğrencilere ihtiyacımız var. Bizler, size bu konuda yürekten inanıyoruz. Sizler, geleceğimizin aydınlık yarınlarısınız. Öğrencilerimizi akademik, sosyal, kültürel ve sportif alandaki yetkinlikleri ile hayata hazırlamalı, başarılı öğrenci olmalarının yanında mutlu bireyler yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızın ömür boyu yeni ufukların peşinde koşmaları, bizim ana gayemizdir. İzmir'in dinamik akademik yapısıyla, öğretmenlerimizin bilime olan inancı ve gayretiyle, öğrencilerimizin de bizlere olan güveniyle bu bayrağı yarınlara güvenle taşıyacağız."

Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cemali Dinçer, İzmir'in beş önemli kurumunu bir araya getiren böylesine anlamlı bir projeye ev sahipliği yapmaktan dolayı gurur duyduklarını ifade etti. Üniversitenin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi veren Dinçer, yerel ve uluslararası ortaklıklarla araştırma eko sisteminin güçlendiğine ve paydaşlar arası işbirliği fırsatlarının arttığına dikkat çekti. İzmir'in 4 köklü üniversitesini ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünü bir araya getiren proje sayesinde, disiplinler arası bilim insanları ile gençleri; eğitici, öğretici ve eğlenceli bilim etkinliklerinde buluşturacaklarını ifade etti.

Açılış töreninin son konuşmacısı, TÜBİTAK Bilimsel Programlar Uzman Yardımcısı Şeyma Sayımlar oldu. Sayımlar, 'Ufuk 2020 Çerçeve Programı Marie Curie Uluslararası Burs ve Araştırma Dolaşım Destekleri' hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  Dünyanın en büyük sivil araştırma ve inovasyon destek programı olarak anılan programın, araştırmacıların ülkeler ve sektörler arası dolaşımını kolaylaştırdığını ve kariyer gelişimlerine destek olmayı hedeflediğini kaydetti.  

Protokol konuşmalarının ardından söz alan Yaşar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Alper, 'Yanlış Bilginin Psikolojisi' sunumunu gerçekleştirdi. 'İklim Değişikliği Eğlen Bilim' gösterisini sunan Ozan Erbak ise interaktif bir şekilde gerçekleştirdiği deney ve bilim gösterisiyle salondakilere keyifli anlar yaşattı.

48 Resimden 6'sına Ödül

Eğlenceli bilim gösterisinin ardından İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda ilk ve orta dereceli okullar arasında düzenlenen resim yarışması ödül törenine geçildi. Yarışmaya katılan toplam 48 resimden 6'sı ödül almaya hak kazanırken 14 resim de sergilenmeye layık görüldü.  Salon programının ardından fuaye alanındaki resim sergisini gezen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, dereceye giren öğrencilerle resimleri başında hatıra fotoğrafı çektirdi.

24-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.