İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İzmir'de Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İzmir'de Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İzmir'de Öğrenci ve Öğretmenlerle Buluştu

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, İzmir'e ziyarette bulundu. İlk olarak İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamlarında ziyaret eden Güçlü, ardından öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleşen 'Anadolu Mektebi İzmir Buluşması'na İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü,  İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür öğrenci ve öğretmenler katıldı.

'Anadolu Mektebi' tanıtım videosu ile başlayan programın açılış konuşmasını İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yaptı. 'Anadolu Mektebi İzmir Buluşması'nın açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger,  Anadolu Mektebi programının bireyin kendini ve kendi değerlerini tanıması noktasında rol üstlendiğini; kökü toprağına bağlı gençleri, evrensel insani değerlerle buluşturmak açısından öğrencilerin değerli yazarlarımızı, şairlerimizi anlaması açısından önemli olduğuna değindi.  Köşger, Anadolu Mektebi faaliyetlerin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü yaptığı konuşmada bireyin kendini tanımasının pek çok yolu olduğunu ancak bireyin kendini, geçmişini, tarihini ve kültürünü tanımasının en önemli yollarından birinin büyük yazarları okumak olduğunu belirtti. Anadolu Mektebi programı ile öğrencilerin, erken yaşta okuma disiplini edinirken, kendisini, tarihini, kültürünü tanıdığına ve bu yolla dünyalarının değiştiğine değindi.

Programın açılışında konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Anadolu Mektebi programının zengin kültürümüzden gelen mirası aktarmada oynadığı rolden söz etti. Okumanın insanın dünyasını, ufkunu, vizyonunu ve görüşünü değiştirdiğine değinen Yentür, "Modern eğitim paradigmasında en temel olgu, öğrencilerimizin çok yönlü bir şekilde yetiştirilmesidir. Öğrencilerimizi akademik olarak hayata hazırlamanın yanında kültürel ve sosyal açıdan da hayata hazırlamalıyız.  Kendi medeniyet köklerimizden gelen değerlerin okul yoluyla, eğitim yoluyla gelecek nesillere aktarılması önemlidir. Öğrencilerimize kendi kültürümüzden ve tarihimizden gelen mirası aktarırken dünyada olan gelişmelerden de haberdar olarak yetiştirmeliyiz. Yeni bilgi çağında aklen, kalben ve vicdanen donanımlı bireyler yetiştirmek zorundayız. " dedi.  

Yusuf Has Hacip'in  "İnsanın süsü yüz, yüzün süsü gözdür. Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür" sözlerini hatırlatan Yentür, öğrencileri erken yaşta kitaplarla buluşturmanın önemini vurguladı.
Konuşmaların ardından 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları'na gönüllülük esasına göre katılan öğrenci ve öğretmenlerle İzmir'de yapılan çalışmalar değerlendirildi.

'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları'na İzmir'den Yoğun İlgi

Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde yürütülen 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları', gönüllülük ruhu ile başlayan ve devam eden bir okuma faaliyeti. Toplumu, tarihini ve kültürünü tanıyan gençler yetiştirmek hedefiyle yola çıkan 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları'nda; Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunan yazar ve şairlerin eserleri ele alınıyor.  

Faaliyetler kapsamında okutulan yazarlar arasında; Mustafa Kutlu, Cengiz Aytmatov, Sait Faik Abasıyanık, Tarık Buğra, Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek, Mehmet Akif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı, Sezai Karakoç, Cemil Meriç ve Nurettin Topçu gibi milli ve manevi değerleri öne alan isimler yer alıyor. İzmir'de yürütülmeye başlandığı günden bu yana yoğun ilgi gören 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' faaliyetlerine her geçen gün yeni okullar ekleniyor.

Öğretmen ve öğrencilerin gönüllülük esasına dayalı olarak katıldığı Anadolu Mektebi'nde, gençlere nitelikli okuma ve kendini ifade etme becerisi kazandırılıyor. 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' faaliyetleri kapsamında; panel, yaz kampı, yazar-akademisyen-öğrenci buluşması, şiir dinletisi, fotoğraf ve resim sergisi, şehir gezisi ve konser gibi birbirinden farklı etkinliklerle öğrencilerin kültür ve edebiyat gelişimine katkı sağlanıyor.

26-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-202126-10-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.