İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli'nin İlk Konuğu Ünlü Yazar Mustafa Kutlu Oldu

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' kapsamında gerçekleşen ilk panelde ünlü yazar Mustafa Kutlu, eğitimcilerle ve öğrencilerle bir araya geldi.
Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Paneli'nin İlk Konuğu Ünlü Yazar Mustafa Kutlu Oldu

  Çevrimiçi olarak düzenlenen panele ünlü yazar Mustafa Kutlu'nun yanı sıra; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Erzincan İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün ile Anadolu Mektebi Yazar Okumaları panelist öğrencileri katıldı.

Toplumu, tarihini ve kültürünü tanıyan gençler yetiştirmek hedefiyle yola çıkan 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları'nda; Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş, milli ve manevi değerlere sahip çıkan yazar ve şairlerin eserleri ele alınıyor. Öğretmen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Anadolu Mektebi'nde, gençlere nitelikli bir okuma ve yazı ile kendini ifade becerisi kazandırılıyor.

İzmir İl Milli Eğitimi Müdürlüğünce dört aydır alt yapısı oluşturulan 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları'nın İzmir'deki ilk panelinin konuğu ünlü yazar Mustafa Kutlu oldu. Panelin açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, binlerce yıldır uygarlıkların beşiği olan Anadolu'nun başlı başına bir mektep olduğu vurgusuyla sözlerine başladı.

"Kendimizi Okumakla Bileceğiz"

Mustafa Kutlu'nun, Türk edebiyatının çok kıymetli bir ismi olduğunun altını çizen Yahşi, şu ifadeleri kullandı: "Bugün eserleri ile ruhumuzun ve kalbimizin pasını silen, dimağımızda benzersiz lezzetler bırakan kıymetli yazarımız Mustafa Kutlu'yu ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bugün biz de nice düşünürleri, âlimleri, devlet adamlarını yetiştiren Anadolu Mektebi'nde,  öğrenci olmaya talibiz. Ecdadımıza ilham veren, devasa bir külliyata ev sahipliği yapan bu hazineden kendimize düşen payı almaya çalışacağız. İlmi ve irfanı baş tacı eden bir medeniyetin evlatları olarak bizler, bu hazinenin kıymet-i harbîyesini bilmek ve yarına aktarmakla yükümlüyüz."

Konuşmasında okumanın önemine de değinen Yahşi, "Gerçekten okumayan insan, neler kaybettiğini fark edemiyor. Hayatı okumakla anlayacağız, insanı okumakla tanıyacağız, kendimizi okumakla bileceğiz. Bu anlamda 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' üzerine yapacağımız bu paylaşım bizlere büyük bir haz veriyor. Bugün okumaktan keyif aldığım, aynı topraklara mensup olmanın onurunu yaşadığım kıymetli yazarımız Mustafa Kutlu'yu konuk ediyoruz. Bu salgın döneminde daha çok okuyarak ve okutarak birbirinden değerli yazarlarımızla ve şairlerimizle, çocuklarımızın zihin ve gönül dünyalarını aydınlatacağız." diyerek sözü panelist öğrencilere bıraktı.

Mustafa Kutlu'nun eserleriyle dört aydır dost olduğunu söyleyen Gaziemir Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi 10. Sınıf Öğrencisi Ege Altan'ın başkanlığında yürütülen sunumlarda panelist öğrenciler, Mustafa Kutlu'nun eserlerini, hikâyelerini ve kitaplarında değindiği konuları ele aldılar.

"Attığımız Ok, Kalbe Değmiş"

Öğrencilere hitaben "Attığımız ok, kalbe değmiş, boşa yazmamışım." diyen Mustafa Kutlu,  Anadolu Mektebi'nin gençlerle arasında bir köprü vazifesi gördüğünü söyledi.

Duyguların dile getirilmesinin zorluğunu anlatan Kutlu 'Kalbin Sesi ile Toprağa Dönüş' adlı kitabına atıfta bulunarak  "Kalbimizin sesini duyamıyorsak dünyada iyiliğe dair bir kapı açmış olmayız. Kalbimizi, gönlümüzü açık tutmak her işin başıdır." dedi.

Gençlere; doğru seçilmiş kitaplardan oluşan bir kütüphane edinmeleri ve ahlâkı öne alan, hayatta daima dik duran, disiplinli bireyler olmaları konusunda tavsiyelerde bulunan Kutlu, "Yazdıklarımın okunmasındaki en büyük amil, samimiyettir, doğrunun peşinden gitmektir." ifadesini kullandı.

"Amacı Olan Hedefine Ulaşır"

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, peş peşe kıymetli eserler veren Mustafa Kutlu'nun gençler için yol gösterici olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Güçlü şöyle konuştu: "Vaktin ne zaman uygun olacağını, tohumun ne zaman çimleneceğini zamanı belirler. Anadolu Mektebi de on yıl sonra İzmir'e ulaştı. İnsanın kendini geliştirmesinin birçok yolu vardır. Ancak kendini, geçmişini, tarihini ve kültürünü tanımasının tek yolu, büyük yazarları okumaktan geçer. Anadolu Mektebi ile öğrencilerimiz, erken yaşta okuma disiplini edinirken bu sayede, kendisini, tarihini, kültürünü tanıyarak mesuliyet duygusu kazanıyor. Anadolu Mektebi'nin İzmir'de çok sayıda öğretmen ve öğrencinin katılımı ile başlaması, ülkemizde de pek çok ilde ilgi görmesi, bu mayalanmanın bütün coğrafyamızda devam ettiğine işaret ediyor."

Anadolu Mektebi'nin Türkçe'nin konuşulduğu her yere ulaşmak hedefinde olduğunu belirten Güçlü, "İzmir'de öğretmenlerimizin varlığı ve samimiyeti bizlere güç verirken öğrencilerimizin de yirmi kitabı bu kısa sürede okumaları ve özgüvenli bir şekilde kendilerini ifade etmeleri, bizleri geleceğe dair ümitlendiriyor." sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

"Okudukça Derinleşmek, Derinleştikçe Daha Çok Okumak Gerekir"

Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Dönmez, Anadolu Mektebi'nin milli ve manevi değerleri gençlere kazandırma açısından çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyledi.

Gönüllülük esasına göre yürütülen faaliyetlere isteyen herkesin katılmasının mümkün olduğunu belirten Dönmez, katılımcıların okumalarının ve tartışmalarının kültür hayatına çok önemli bir katkı olduğunu sözlerine ekledi.

"Anadolu'yu, insanı, Yunus Emre'yi, bizi biz yapan değerleri anlamak, Türk dünyasının ortak yönlerini okumak, okudukça derinleşmek, derinleştikçe daha çok okumak gerekir." diyen Dönmez, Anadolu Mektebi'nin; eserlerinde Anadolu kültürünü yansıtan, sade ve akıcı bir dil kullanan Mustafa Kutlu ile başlamasının, gençlerin kadim Türk kültürünü anlamaları açısından yerinde bir karar olduğunu belirtti.

Anadolu Mektebi'nin, çalışmaya katılan öğrenciler için çok büyük bir şans olduğunu dile getiren Dönmez, öğrencilerin okumasının, okuduğunu arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle tartışmasının önemini vurguladı. Gençlere, kültürümüzle bağlarını koparmamaları önerisinde bulunan Dönmez, onlara 2020 yapımı 'Kalbin Sesi' adlı Mustafa Kutlu belgeselini izlemelerini tavsiye etti.

"Anadolu Mektebi Büyüyerek Devam Etmeli"

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, konuşmasında fiziki olarak ülkeyi kalkındırırken insanı temel almanın önemine vurgu yaptı.  Anadolu Mektebi'nin bu anlamda çok isabetli bir çalışma olduğunu söyleyen Köşger, "Anadolu, büyük medeniyetlerin beşiğidir. Bugün gençlerimizin sunumlarında, gönülden gelenlerin, gönüllere yansımasını gördük. Kökü toprağına bağlı gençlerimizi, evrensel insani değerlerle buluşturmak açısından öğrencilerimizin değerli yazarlarımızı, şairlerimizi anlaması ve anlatması çok kıymetli." diyerek 'Anadolu Mektebi'nin büyüyerek devam etmesi temennisinde bulundu.

15-04-202115-04-202115-04-202115-04-202115-04-202115-04-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.