İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Kapsamında 'Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov' İl Paneli ve Kültür Bakanlığı İzmir Dans ve Müzik Topluluğu Konseri Gerçekleştirildi

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Kapsamında 'Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov' İl Paneli ve Kültür Bakanlığı İzmir Dans ve Müzik Topluluğu Konseri Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' kapsamında 'Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov' il paneli ve Kültür Bakanlığı İzmir Dans ve Müzik Topluluğu'nun Kırgız ve Orta Asya şarkılarının icrası ve Kırgız Halk Dansları Gösterisi, Sabancı Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.

Gönüllülük ruhu ile başlayan ve devam eden 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' programı, Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı bünyesinde yürütülüyor. Anadolu Mektebi Yazar Okumaları, 'Bozkırın Bilgesi Cengiz Aytmatov' il paneline İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, il milli eğitim müdür yardımcıları, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan,  eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları', toplumu, tarihini ve kültürünü tanıyan gençler yetiştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş, milli ve manevi değerlere sahip çıkan yazar ve şairlerin eserleri ele alınıyor. Öğretmen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği Anadolu Mektebi'nde, gençlere nitelikli okuma becerilerinin yanı sıra yazı ile kendini ifade becerisi kazandırılıyor.

Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen panelinde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' kapsamında yapılan çalışmaların ve paylaşımların, zengin kültürümüzden gelen mirası aktarmada oynadığı rolden söz etti. Yentür,  okumanın insanın dünyasını, ufkunu, vizyonunu ve görüşünü değiştirdiğine dikkat çekti.  Yentür,  Cengiz Aytmatov'un eserlerindeki özgünlüğü ve geçmişten beslenip geleceğe seslenen üslubuyla, tüm dünyaya adından söz ettiren bir yazar olduğuna değinerek 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' il panelinin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

 Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan yaptığı konuşmada Türk dünyasının önemli yazarlarından biri olan Cengiz Aytmatov'un Orta Asya ve Kırgız kültürünün sesini tüm dünyaya duyurduğunu belirtti. Ersan, ayrıca 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' programının hazırlanmasında emeği geçen tüm katılımcıları tebrik etti.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü de programa uzaktan erişim yolu ile bağlandı.  Güçlü, bireyin kendini tanımasının pek çok yolu olduğunu ancak bireyin kendini, geçmişini, tarihini ve kültürünü tanımasının en önemli yollarından birinin büyük yazarları okumak olduğuna dikkat çekti.

İl paneli programında, 'Anadolu Mektebi Yazar Okumaları' programına katılan Konak Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Karabağlar Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi, Gaziemir Nevvar Salih İşgören Anadolu Lisesi, İzmir Anadolu İmam Hatip Lisesi, Urla Cengiz Aytmatov Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri Cengiz Aytmatov'un eserlerini değerlendirdikleri panel konuşmaları gerçekleştirdi. Öğrencilerin panel konuşmalarının ardından Ege Üniversitesi Türk Dünyası ve Edebiyatı Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Ferah Türker bir değerlendirme konuşması yaptı. Türker, Cengiz Aytmatov'un hayatından, eserlerinden kesitler vererek edebiyat dünyasındaki önemine dikkat çekti.

Program, şef Şavk Eryürek yönetimindeki Kültür Bakanlığı İzmir Dans ve Müzik Topluluğu'nun Kırgız ve Orta Asya şarkılarının icrası ve Kırgız Halk Dansları Gösterisi ile devam etti. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, program sonunda şef Şavk Eryürek'e çiçek takdim etti.

26-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-202126-11-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.