İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ahmet Şerif İzgören’in ‘Değer Katmak’ Sunumu Eğitimcilerden Büyük Beğeni Topladı

Ahmet Şerif İzgören’in ‘Değer Katmak’ Sunumu Eğitimcilerden Büyük Beğeni Topladı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği işbirliği ile düzenlenen “Tekstil Mühendisliğinin Algısının Geliştirilmesi Projesi” açılış toplantısında Ahmet Şerif İzgören’in sunumu eğitimcilerden yoğun ilgi gördü.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu, önümüzdeki yıllarda nitelikli tekstil mühendisi istihdamına yönelik ihtiyacın artmasından hareketle, meslek tercihinde bulunma aşamasında olan lise öğrencilerine tekstil mühendisliği mesleğini tanıtmayı amaçlayan bir projeyi hayata geçirdi.

Swissotel Büyük Efes’te gerçekleşen “Tekstil Mühendisliğinin Algısının Geliştirilmesi Projesi”nin lansman toplantısının ardından Ahmet Şerif İzgören, liselerde görev alan rehber öğretmenlere ve okul müdürlerine yönelik iki oturum halinde “Değer Katmak” konulu seminer verdi.

 

Nitelikli Öğrenci Hedefi

 

Etkinliğin açılışında konuşan Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, Türk tekstil ihracatının dünyada 7’nci, Avrupa’da ise Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığını belirterek, “Sektörümüz ihracat rakamları, istihdam değerleri ve üretim miktarları açısından Türkiye’nin en önemli sektörlerinden birisidir ve 2018 yılında tüm ihracat gelirlerinin %15 ini karşılamaktadır. Sektörümüzde tüm değer zincirlerini dâhil ettiğimizde yaklaşık 2 milyon kişinin istihdam edildiği tahmin edilmektedir. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile Ege Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri olarak, bölgemiz ve ülkemizde hazır giyim ve konfeksiyon imalatçısı/ihracatçısı firmaların önümüzdeki yıllarda nitelikli tekstil mühendisi istihdamına yönelik ihtiyaçlarından hareketle; meslek tercihinde bulunma aşamasında olan lise öğrencisi gençlerimize tekstil mühendisliği mesleğini tanıtmayı amaçlayan “Tekstil Mühendisliği Algısının Yükseltilmesi” isimli projemizi hayata geçirmeyi kararlaştırdık. Tekstil mühendisliği algısının her geçen yıl kötüye gittiği, sektörde ciddi bir arz-talep sıkıntısı yaşandığı, bu sebeple sektörden gelen talepler doğrultusunda, önümüzdeki yıllarda Mühendislik Fakültelerinin “Tekstil Mühendisliği” bölümlerinin liselerdeki başarılı öğrenciler tarafından tercih edilmesinin sağlanarak, daha nitelikli ve yabancı dil temeli olan öğrencileri bu bölüme kazandırmayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Burs ve Staj Müjdesi

Sertbaş ayrıca, proje kapsamında tekstil mühendisliği bölümünü tercih edecek belirli bir başarı oranını yakalayabilen öğrencilere öğrenim süreleri boyunca burs vermeyi planladıklarını belirterek, “Burs verebilmemiz için Ticaret Bakanlığımızın onayını almamız gerekiyor. Bakanlık nezdinde burs konusunun olumlu karşılandığını belirtmek isterim. Ayrıca son sınıfa gelen öğrencilere üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde kapsamlı bir staj programı uygulanabilmesi için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Projeyle Önemli Bir Adım Atılacak

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ise yaptığı konuşmada, Ege İhracatçı Birliklerinin kendilerine bu projeyle geldiklerinde, o bölümü seçen öğrenciler için ne kadar avantajlı olduğunu görerek ortak çalışmaya karar verdiğini belirterek, “İzmir’imizin, ülkemizin çocukları için güzel bir çalışma olacak. Öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve öğrencilerimiz bu proje ile eğitim adına önemli bir adım atacak. İzmir’de 850 bin öğrencimiz güzel birer meslek sahibi olursa, gelecek adına da güzel hayallerimiz olacak. Öğretmenlik, meslek itibarı olarak itibarı en yüksek sayılan mesleklerden biridir. Tüm öğrencilerimizi çok önemsiyoruz. Çocuklarımız israf edilmesin; aklıselim, kalbi selim, zevki selim, dünya çapında iyi bireyler olsunlar diye uğraşıyoruz. Öğretmenler, şefkati, merhameti veren, çocukların başını okşayan, onlara bakarken ışık saçan kişilerdir. Öğretmenlerimizin kendilerini sürekli geliştirmeleri için ‘Mesleki Gelişim Akademisi’ çalışmalarımızı yapıyoruz. Şimdiye kadar 40 bin öğretmenimiz gönüllü olarak çalışmalara katıldılar.” ifadelerini kullandı.

 

Açılış konuşmalarının ardından Ahmet Şerif İzgören, rehber öğretmenlere ve eğitim yöneticilerine, “Değer Katmak” konulu bir seminer verdi.

05-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-201905-03-2019

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.