İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aday Öğretmenlere Yönelik "Aday Öğretmen, Türkiye´de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci" Semineri Düzenlendi

Aday öğretmenlere yönelik “Aday Öğretmen, Türkiye’de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci” semineri verildi. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda gerçekleştirilen hizmet içi eğitim seminerine yetmiş sekiz aday öğretmen katıldı.
Aday Öğretmenlere Yönelik "Aday Öğretmen, Türkiye´de Demokrasi Serüveni ve 15 Temmuz Süreci" Semineri Düzenlendi

Öğretmenlik Hayatımızın En Güzel Tercihidir

Seminerin açılış konuşmasında söz alan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi “Şunu samimiyetle söylüyorum ki sizler bu mesleği seçmekle hayatınızın en güzel tercihini yaptınız. Bizler, bu ülkeye ve onun değerlerine hizmet etmek adına bir nebze de olsa bir şeyler yapabiliyorsak ne mutlu. Fakat şunu unutmayın; kim ne derse desin bu meslekte ekonomik anlamda bir beklentiden ziyade, huzur, mutluluk ve ati için bir şeyler yapmanın heyecanını bulursunuz. İnsan yetiştirmenin çok değerli bir hizmet olduğunu, bir nimet olduğunu hissedersiniz. Bu meslekte o kadar güzel mutluluklar bulacaksınız ki tüm üzüntü ve sıkıntılarınızı alıp götüreceğini göreceksiniz. Bundan zerrece şüphe duymayın.” dedi.

Öğretmenlerin bir ülkenin kaderini tayin ettiğini ifade eden Yahşi, “Biz sıradan bir iş yapmıyoruz, bu işe gönlünü vermiş biri olarak sizlere sesleniyorum. İnsan denilen kumaşı en güzel şekilde biçmeye çalışıyoruz. Kime sorarsanız sorun en değerli varlığı evladıdır. İnsanlar en değerli hazinesi olan varlıklarını bizlere emanet ediyorlar. Bu hamuru biz şekillendiriyoruz.  Bu ülkede hangi dönemde olursa olsun; ister Kurtuluş Savaşı’nda ister 15 Temmuz’da, söz konusu vatan olunca insanımızın korkmadan vatan müdafaasına gittiğini gördük.  Bizler, bedelini kanla ödediğimiz topraklarda yaşıyoruz. Bu topraklarda her daim bir bedel ödenmiştir ve bizler de bedel ödemekten çekinmeyen nesiller yetiştiriyoruz.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

Öğretmenlik Mesleği İnanmışlık ve Adanmışlık Gerektirir

Yahşi, “Bu coğrafyada, bu bayrağın altında, bu güzel ilimizde öğretmenliğe başlamak sizlere de nasip oldu. Yeni nesle mazisinden güç almayı, hangi bedelleri ödeyerek bu günlere gelindiğini hatırlatacak olan siz öğretmenler olacaksınız. Bu ülkenin içte ve dışta ne tür düşmanlarla uğraştığını anlatacak olan bizleriz.” diyerek Nurettin Topçu’nun “Her daim sınıfın kapısını mabedin kapısını açar gibi açın.” cümlesini alıntıladı.

“Çocuklarımızı boyunduruğu altına almaya çalışan, kurşun asker yetiştirmeye çalışan terör örgütüne bu millet, 15 Temmuz’da en iyi şekilde dersini vermiştir.  PKK, DAEŞ gibi diğer terör örgütlerine de aynı şekilde cevabı verilmiştir. Tüm bunlara karşılık öğrencilerimize temel değerlerimizi anlatacak olan bizleriz, çünkü en önemli rol model anne babadan bile önce öğretmendir. Yarının güçlü ve müreffeh Türkiye’sini inşa edecek olan sizlersiniz. Bu da inanmışlık ve adanmışlık gerektirir. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” diyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü hatırlattı.

Öğretmenlik Dünyanın En Ciddi Mesuliyetidir

Bu mesleği seçtikleri için aday öğretmenleri tebrik eden İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi; öğrencilere akademik, sosyal ve sanatsal bilgiyi vermenin yanı sıra bu ülkeyi ayakta tutan değerleri de vermenin önemini vurgulayarak “Bu ülkeyi nasıl ayakta tuttuğumuzu, özgürlüğü ve demokrasiyi anlatacağız; hainleri nasıl bozguna uğrattığımızı da anlatacağız. Öğrenciler, bu bilgileri rastgele yerlerden değil öğretmeninden öğrenecek. İtibarınızı iyi yönetmeniz lazım, en zoru da bunu başarmaktır. Bir öğretmenin en önemli sermayesi itibarıdır. Öğretmenlik, dünyanın en ciddi mesuliyetidir. Kutsal değerlerin, milli kimliğin ve kültürümüzün devamını sağlayacak en önemli köprüdür. ” dedi.

Öğrencilerin Kalplerine Dokunun

Meslek yaşamlarına İzmir’de başlayan aday öğretmenlere seslenen Yahşi; “İzmir’de öğretmenlik yapmanın keyfi başkadır. Hayat tecrübesi olarak iyi bir yerden başlıyorsunuz. Lütfen işinizi en güzel şekilde yapmaya çalışın. İdeolojik çekişmelerden, kısır döngülerden, enerjinizi düşürecek tartışmalardan uzak durun. Heyecanınızı kuşanın. Öğrencilerinizin kalplerine dokunun. Onların ruh ve düşünce dünyasında boşluklar bırakmamaya özen gösterin ki o boşlukları hain terör örgütleri veya madde bağımlılığı doldurmasın.” dedi. 

İletişim dilinin önemine de değinen Yahşi “İletişim diline çok dikkat edin. Öğretmenlik mesleğinde iletişim çok önemlidir. Öğrencilerinizle, velilerle, okul idarecileri ve öğretmen arkadaşlarınızla her daim insicam içinde çalışın. Kendinizi iyi yetiştirin. Öğrencilerinizin gözlerinin içine bakarak konuşun, onlara karşı vurdumduymaz olmayın. İletişimle ve mesleğinizle alakalı kendinizi sürekli besleyin. Pek çok ülkeye gittim ve gördüm ki bizim çocuklarımızın kumaşı güzel ve özgüveni yerinde. Bu çocuklara istikamet verecek, ufuk çizecek olan sizlersiniz.” dedi.

Öğretmenliğin öncelikle kalplere girme mesleği olduğunu söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, aday öğretmenlere onların her daim yanında olduğu mesajını vererek meslek hayatlarında başarılar diledi.

06-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-201806-11-2018

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.