İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

İzmir İktisat Kongresinde gerçekleşen etkinliğe, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Halit Ergin,  İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, il protokolü, öğrenci ve öğretmenler katıldı. 

Saygı durusu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Halit Ergin'in konuşmasıyla devam etti. Ergin, konuşmasında Dünya Çevre Günü'nün önemine vurgu yaparak 2022 yılından bu yana Türkiye Çevre Haftası olarak kutlandığını belirtti. Ergin, artan nüfus ve talepler nedeniyle doğal alan ve kaynakların tahrip olduğunu, iklim değişikliği, çölleşme ve kuraklık gibi problemlerle karşı karşıya kalındığını belirtti. İklim değişikliğinin sadece çevresel değil, aynı zamanda ekonomik ve sosyal etkilerinin de bulunduğunu söyledi. Türkiye'nin yüzde 22,5'inin çölleşmeye yüksek derecede hassas olduğunu vurgulayan Ergin, bu sorunların tüm dünyanın ortak meselesi olduğunun altını çizdi.

Bakanlığın 'Sıfır Atık Projesi' kapsamında sürdürülebilir yaşamı teşvik ettiğini belirten Ergin, çevre bilincini artırmanın ve çevre kirliliğini azaltmanın önemine değindi. 'Hepimizin Bir Dünyası Var' temasıyla dünyayı koruma çağrısında bulunarak konuşmasını sonlandırdı.

'En Güzel Tasarruf İsraf Etmemektir'

Ardından konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, sağlıklı bir çevrede yaşamanın herkesin en temel hakkı olduğunu söyleyerek son yıllarda tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan doğal felaketler ve orman yangınlarına dikkat çekti. 'Bizler yarından emanet aldığımız bir çevrede yaşıyoruz. En güzel temizlik, kirletmemektir. En güzel tasarruf israf etmemektir.' diyen Yahşi, çevre bilincini ortak  yaşam kültürü haline getirmenin bir tercih değil, zaruret olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti, "Çok geç olmadan, tabiata hükmeden bir varlık haline gelmeden, onunla uyum içinde yaşamayı ilke edinen bir toplum olma yoluna gitmeliyiz.Evlatlarımızı, küçük yaşlardan itibaren bu şuurla hayata hazırlamayı, bize cömertçe her türlü kaynağı sunan dünyamıza bir borç telakki ediyoruz."

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, oluşan atık miktarının azaltılması hususunda yıl boyunca pek çok projeyi hayata geçirdiklerini ve orman bölge müdürlüğü ile planlı fidan dikimi yaptıklarını hatırlatan Yahşi, yeni müfredatta da insanın toplumla ve çevreyle ilişkisi noktasında yeni bir açılım getirildiğinin  altını çizdi. 

Türk Kızılayı Urla Şubesi'nin koordinesinde özel çocukların sunumuyla gerçekleşen sıfır atık defilesi, dans ve tiyatro gösterisi, davetlilerden büyük alkış aldı. Program, protokol üyelerinin özel çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi. 


05-06-202405-06-202405-06-202405-06-202405-06-2024


 

 

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.