İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

40 Ülkeden Gelen Geleceğin Mucitleri İzmir'de Buluştu

40 Ülkeden Gelen Geleceğin Mucitleri İzmir'de Buluştu

İzmir, 40 Ülkenin Minik Mucitlerini Ağırlıyor

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen 'First Lego League Open International Turkey' turnuva organizasyonunun açılışı,  40 ülkeden 82 takımın katılımı ile Fuar İzmir'de gerçekleşti.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin yanı sıra İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet Büküm, Gaziemir İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Usman, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Suat Çağlayan, Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir'in de hazır bulunduğu turnuvada her takım, ülkesine özgü kostümlerle stantlarda projelerini tanıttı.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından 15.si düzenlenen 'First Lego League (FLL) Turnuvaları'nın uluslararası temsili olan 'Open International Champions' organizasyonu ile İzmir, ilk defa kıtalararası bir buluşmaya sahne oldu.

Teması 'Uzay Serüveni' olan organizasyon kapsamında 40 ülkeden gelen 82 takım, tasarladıkları robotlarla üç gün boyunca çeşitli etkinliklerle turnuvada yarışacak. Açılışa canlı olarak bağlanan ve iki dev ekrandan genç bilim kahramanlarına seslenen NASA'nın Türk Astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız, "Uzay ve bilimle ilgili projeleriniz var biliyorum, çok başarılı olacaksınız. Fikirleriniz ileride çok işe yarayacak." dedi.

 

Türkiye'den de 7 takımın yarıştığı turnuvada dünyanın dört bir yanından gelen takımlar ülkelerinin dev bayrakları, turnuvaya özel kıyafetleri, alkışları ve tezahüratlarıyla doyasıya eğlendi. Toplamda 800 katılımcıyı ağırlayan organizasyonun açılış gününde, takımlar ülkelerine özgü kıyafetler, yiyecekler ve bayraklarla süsledikleri stantlarında, ziyaretçilere ve diğer yarışmacılara projelerini tanıttı.

 

Türkiye'den final turnuvasında yarışmaya hak kazanan tek devlet okulu olan Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesinden 'Robokod Highfive' takımı ile Karşıyaka'dan özel bir okul da İzmir'i temsil edecek. Bu yıl düzenlenen organizasyonda öğrenciler, astronotların uzayın keşfi görevleri sırasında karşılaştıkları fiziksel ve sosyal sorunlara çözüm bulan projeler üreterek bu sorunlara yönelik proje hazırlama, öz değerler ve robot tasarım-programlama alanlarında yarışacak. Etkinliğin son günü olan 25 Mayıs'ta turnuvaların sonucunda kazanan takımların minik mucitleri ödüllerini alacak.

 

Geleceğin Mucitleri İzmir'de Buluştu

Açılış töreninde, NASA'da çalışmalarını sürdüren Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız ile canlı bağlantı gerçekleştirildi. 40 ülkeden gelen bilim kahramanlarıyla konuşmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Yıldız, "Bu etkinliğin İzmir'de olmasından memnuniyet duyuyorum. Orada çok iyi vakit geçireceğinizi umuyorum. Sizden 10 bin kilometre ötedeyim. Uzay ve bilimle ilgili projeleriniz var biliyorum, çok başarılı olacağınıza inanıyorum. Bu yılın konusu uzaydaki problemlerin çözümüydü. O kadar çok problem var ki işin başına geçene kadar farkında olmuyorsunuz. Problemleri nasıl çözeceğinizi ortaya çıkarmanız lazım. Problemler için birçok çözüm bulduğunuzu düşünüyorum. Son derece pahalı bir hobi ancak çok eğlenceli. Biz, uzay çalışmalarında çok gelişmiş teknolojiler kullanıyoruz. Üç gün süren bir yarış olacak, herkesin kendine göre başarılı olacağını düşünüyorum. Bu tür yarışlar sizler için çok faydalı. Uzay hakkında birçok şey öğreniyorsunuz, değişik insanlarla tanışıyorsunuz. Yepyeni bir ülke tanıdınız. Kendinizi eğitmiş olacaksınız. Aslında takım olarak çalışınca zorlukların üstesinden gelmek çok daha kolay oluyor. Fikirleriniz ileride çok işe yarayacak." diye konuştu.

Kendisinin de bir çocuk doktoru olduğunu hatırlatan ve etkinliğin çocuklara katkısından bahseden İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Suat Çağlayan, "FLL, yetenekli çocuklara çok fazla fırsat sunuyor. Bu yarışmalar, insanlara küçük bir mikro kozmos sağlıyor. Çocuklar da takımlarıyla birlikte belli bir konu hakkında araştırma yapıyorlar. Planlama, programlama öğreniyorlar. Son derece eğlenceli bir ortamda takım ruhuyla çalışıyorlar." dedi.

Bilim Kahramanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sıddıka Semahat Demir ise, "Ev sahibi olarak inanılmaz derecede heyecan ve onur duyuyoruz. Birbirimizi tanıyıp deneyimlerimizi paylaşacağız. Evet, biz buraya dostlar edinmeye geldik. Hedefimiz, çocukların gelişimine katkıda bulunmak. Onların verimli ve düşünceli dünya vatandaşları olmalarını istiyoruz. Bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve fen çok önemlidir. Bu özel etkinlik sayesinde birçok çocuk bir araya geldi. Bilim, çocukları bir araya getiriyor." dedi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Çığır açan keşiflerin çağında çocuklar, dünyadaki en büyük potansiyeldir. Bizim evlatlarımız yalnızca teknolojiyi takip eden değil, teknoloji üreten bir nesil olacak. Daha güçlü bir gelecek için birlikte hayal eden, çalışan, yorulan, üreten ama asla vazgeçmeyen çocuklarımızla yarınlara söyleyecek sözümüz var. Karşıyaka Cihat Kora Anadolu Lisesi 'RoboKod HighFive' takımı, turnuvada ülkemizi temsil eden tek devlet okuludur. Onlarla gurur duyuyoruz. Bu çalışmada emeği geçen ve turnuvaya destek sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara yürekten teşekkür ediyor, çocuklarımıza başarılar diliyorum."

23-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-201923-05-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.