İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

30 Ağustos Zafer Bayramının 99. Yıldönümü Kutlu Olsun

Tarih boyunca istiklalini ve iradesini her emelin üzerinde tutan aziz milletimizin ve en çetin muharebelerin ebedi muzafferi kahraman ordumuzun destanlarından biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. Yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.
30 Ağustos Zafer Bayramının 99. Yıldönümü Kutlu Olsun

Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla Türkleri Anadolu'dan söküp atmak isteyen güçler, hiç beklemedikleri bir direniş ile karşılaştılar. Bin yıl önce Malazgirt Ovasında Sultan Alparslan'ın yaktığı istiklal ateşi bir kez daha Anadolu'da parladı. 1071 den beri bağrında köklendiğimiz aziz vatanın asil evlatları, Ağustos'un 26'sını 27'sine bağlayan gece Afyon'da 'Ya istiklal Ya ölüm' şiarıyla geceyi gündüze çevirdiler.

 

 "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır." sözüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman ordumuz büyük bir destana imza attı. Asırlardır hür yaşama azim ve iradesinden zerrece taviz vermeyen ulusumuz, istiklaline ve istikbaline kastedenlere karşı gereken cevabı verdi. Emperyalizme karşı tarihin gördüğü ilk büyük mücadeleden Türk milleti zaferle çıkmış ve her türlü tehdide, çelikten bir irade ile karşı koymuştur. Milletimizin bağrındaki istiklal ateşinden doğan şanlı ordumuzun bu büyük zaferi, tüm mazlum milletlere bir kurtuluş ümidi olmuştu. Bu zafer; Türk Milleti'nin özgürlüğüne, bağımsızlığına ve ülke bütünlüğüne olan inancının eseridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde 30 Ağustos 1922'de Anadolu'nun ebedi yurt olduğunu bir kez daha dünyaya ilan etmiştir.

 

Milli Eğitim ailesi olarak bizler, ecdadımızdan aldığımız emanetin öneminin farkındayız.  Vatan toprağına kirli ayaklar basmasın diye tereddüt dahi etmeden canlarını veren ecdadımızın tertemiz izlerini takip edecek nesli yetiştiriyoruz.30 Ağustos'u ve tarihimizdeki nice zaferleri evlatlarımıza anlatmak, benimsetmek, milli birlik ve beraberlik ruhu canlı tutmak hepimizin vazifesidir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zafer Bayramının 99. yılını kutlarken; başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz vatanın her karış toprağı uğruna canlarını veren aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, saygılar sunuyorum.

                                                                                                                                                                                                                                            Dr. Murat Mücahit Yentür

                                                                                                                                                                                                                                                İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.