İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

30 Ağustos Zafer Bayramının 96. Yıldönümü Kutlu Olsun

Tarihini eşsiz zaferlerle taçlandırmış milletimizin, kahramanlık destanlarından biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. Yılını büyük bir gurur ve coşkuyla kutluyoruz.
30 Ağustos Zafer Bayramının 96. Yıldönümü Kutlu Olsun

Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Mondros Mütarekesi ve Sevr Antlaşmasıyla Türkleri Anadolu’dan söküp atmak isteyen emperyal güçler, hiç beklemedikleri bir direniş ile karşılaştılar. Bin yıl önce Malazgirt Ovasında komutan Alparslan’ın yaktığı ateş bir kez daha harladı. “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” sözüyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman ordumuz büyük bir destana imza attı. Asırlardır hür yaşama azim ve iradesinden zerrece taviz vermeyen ulusumuz, istiklaline ve istikbaline kastedenlere karşı gereken cevabı Kurtuluş Savaşı ile verdi.

Milletimizin bağrındaki istiklal ateşinden doğan şanlı ordumuzun bu büyük zaferi, Türk Milleti’nin her türlü zorluk ve mahrumiyet içinde dahi nedenli büyük başarılar elde edebileceğini göstermiş ve tüm mazlum milletlere bir kurtuluş ümidi olmuştu. Bu zafer; Türk Milleti’nin özgürlüğüne, bağımsızlığına ve ülke bütünlüğüne olan inancının eseridir. Bağımsızlığı genlerine kodlamış bir milletin, söz konusu vatan olduğunda nasıl şahlandığının adeta dosta düşmana ilanıdır.

“Cehennem de olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz, bu yol ki hak yoludur dönmek bilmez yürürüz.” diyenlerin kuvvetli karakteri ve sarsılmaz iradesi,  milletimizin bu topraklardaki bekasını perçinlemiştir. Emperyalizme karşı tarihin gördüğü ilk büyük mücadeleden Türk milleti zaferle çıkmış ve her türlü tehdide, çelikten bir irade ile karşı koymuştur. 1071 Malazgirt Savaşı ile kök saldığımız bu vatan toprağı yüzyıllardır varlığına kasteden hiçbir güç tarafından ele geçirilememiştir. Ebedi yurdumuz olan Anadolu’yu güzel ve müreffeh bir ülkeye dönüştüren de işte bu ruhtur.

Milli Eğitim ailesi olarak bizler, ecdadımızdan aldığımız emanetin öneminin farkındayız.  Vatan toprağına ay yıldızdan başka gölge düşmesin diye canlarını verenlerin tertemiz izlerini takip edecek nesli yetiştiriyoruz. 30 Ağustos’u ve tarihimizdeki nice zaferleri evlatlarımıza anlatmak, benimsetmek, milli birlik ve beraberlik ruhu canlı tutmak hepimizin vazifesidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 30 Ağustos Zafer Bayramının 96. yılını  kutluyor; başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere  aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, saygılar sunuyorum.

 

     Ömer YAHŞİ
İl Millî Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.