İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından özel ve anlamlı bir gündür.

Bağımsız yaşam becerilerinin çoğaldığı, erişilebilir bir düzeninin oluştuğu dünyada aşılamayacak engel yoktur. Zihinsel ve bedensel yetersizlikler, bir kusur değil farklılıktır.

Hayatın önlerine çıkardığı tüm zorluklara rağmen herkes kadar başarılı, herkes kadar üretken olabildiklerini kanıtlayan engelliler, eğitim sürecinde, spor ve sanat dallarında, iş dünyasında ve hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarılarla, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek oluyorlar.

Hayatın tüm alanlarında yer alan engelli bireylerimizin yaşama tutunmalarını sağlamak ve onlara toplumun ayrılmaz bir parçası olduklarını hissettirmek erdemliliktir.

Engelli bireylerimizin desteklenmesi, toplumsal farkındalığın arttırılması ve hayatlarının kolaylaştırılması öncelikli işimizdir. En büyük engel empatiden yoksun bireyler ve onların sergilediği hoşgörüsüz davranışlardır. Esas engelinonları eksik ve hor gören kalplerde olduğuna inanıyor, bu anlayışı değiştirmek için gayret ediyoruz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir kez daha vurgulamak isteriz ki; İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmek, toplumla bütünleşmelerini sağlamak ve onlar için daha erişilebilir bir dünya düzeni oluşturmak en temel amacımızdır. Toplumsal yaşamın her alanında engellilerin de yer alması, eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden faydalanması, üretime, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmasına imkan sağlanması; kamuya açık eğitim amaçlı kullanılan alanların engellilerin kullanım ve erişebilirlik gereksinimlerini karşılayabilecek biçimde düzenlenmesi gibi daha bir çok çalışmayı sürekli gündemimizde tutuyor, onlara engelsiz bir yaşam sunmak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerimizin engel tanımayan ruhlarıyla, özveri ve gayretleriyle eğitimlerine devam etmelerinden, kendilerine inanıldığı ve fırsat verildiği takdirde en az herkes kadar başarılı olmalarından büyük gurur duyuyoruz.

Tüm farklılıklarımızla biz bir bütünüz.

Bu özel gün vesilesiyle, özel öğrencilerimize ve onları ilgiyle yetiştiren ailelerine, üstün gayretle görev yapan engelli personellerimize sağlıklı ve huzurlu günler diliyor, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün tüm dünyada engellilerin yaşam kalitesini yükseltecek çalışmaların ve toplumsal farkındalığın artışına vesile olmasını temenni ediyorum.

                                                                                                                                                                                                 Dr. Murat Mücahit Yentür

                                                                                                 İl Milli Eğitim Müdürü

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.