İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İzmir’de Coşkuyla Kutlandı

İzmir´de Cumhuriyet´in ilanının 94.yılı kutlamaları, Atatürk Anıtı´na çelenk koyma töreni ile başladı. Cumhuriyet Meydanı´ndaki törene Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın ardından protokol üyeleri Atatürk Anıtı´na çelenklerini sundu.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İzmir’de Coşkuyla Kutlandı

29-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-201729-10-2017

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İzmir Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen törenle kutlandı.

 

İzmir Valisi Erol Ayyıldız´ın makamındaki tebrigat töreninin ardından Cumhuriyet Meydanı´nda gerçekleştirilen törende, Vali Ayyıldız, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep ile İzmir İl Milli Eğitim Müdürü  Ömer Yahşi tören aracıyla etkinliğe katılan vatandaşların bayramını kutladı.

 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı´nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın kutlama mesajı okundu. 

 

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyet´in ilanının 94. yıl dönümünü büyük bir gurur ve coşkuyla kutladıklarını belirtti.

 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde tüm imkansızlıklara rağmen büyük bir inançla yürütülen Kurtuluş Savaşı´nın zaferle sonuçlandığını anlatan Ayyıldız, "Bu zaferin ardından Atatürk, yeni kurulan devleti cumhuriyetle taçlandırarak tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisini gerçekleştirmiştir." dedi.

 

Ayyıldız, Türkiye´nin cumhuriyet döneminde yapılan köklü değişikliklerle muasır medeniyet yolunda büyük ilerlemeler kaydettiğini, her alanda büyük gelişme yaşandığını, bununla Türkiye´nin bölgesinde ve dünyadaki öneminin pekiştiğini söyledi.

 

Türkiye´nin dünyada daha fazla söz sahibi olabilmesi için özveriyle, yılmadan çalışılmaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Ayyıldız, "Bizi tek millet, tek devlet, tek bayrak, tek vatan yapan yüksek değerlerimize sahip çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye, milli birlik ve sosyal dayanışma ruhu içinde birbirimize kenetlenmeye, birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeye devam etmeliyiz." diye konuştu.

 

Ayyıldız, Türk milletinin 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi milleti, devleti ve demokrasiyi her koşulda koruması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:

 

"15 Temmuz direnişi, Türk milletinin ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin siyasi, ekonomik, diplomatik ve askeri alanlarda ne kadar güçlü olduğunu, Birinci Dünya Savaşı´nda olduğu gibi artık üzerinde operasyon yapılamayacağını herkese bir kez daha göstermiştir. 15 Temmuz´da büyüklüğüne ve saygınlığına yaraşır biçimde hareket eden, tarihimizin gurur dolu sayfalarına bir yenisini ekleyen aziz milletimizin bu cesareti ve kararlılığı her türlü takdirin üzerindedir."

 

Törende, Bornova Halk Eğitim Merkezi ve Ege Üniversitesi Türk Halk Dansları Topluluğu halk oyunları gösterileri sunarken, günün anlam ve önemini belirten şiirler okundu.

 

Cumhuriyet Meydanı´ndaki tören, geçit töreniyle sona erdi.

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.