İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'21 Mart Dünya Ormancılık Günü'nde İzmir'de Fidan Dikim Etkinliği

'21 Mart Dünya Ormancılık Günü'nde İzmir'de Fidan Dikim Etkinliği

'21 Mart Dünya Ormancılık Günü'nde "Geleceğimiz, Nefesimiz ve Yeşil Vatanımız İçin'' sloganıyla İzmir'de fidan dikimi gerçekleştirildi.

İzmir Valiliğinin koordinesinde İzmir Orman Bölge Müdürlüğü işbirliğinde düzenlenen etkinliğe öğrenci ve öğretmenler yoğun ilgi gösterdi. 

21 Mart Dünya Ormancılık Günü fidan dikim etkinliğine; İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Vali Yardımcısı Fatih Kızıltoprak, İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Mutlu Tosun, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve il protokolü katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, 'Gelecek nesillere çölleşme endişesi olmayan yeşil bir ülkeyi miras bırakmak birinci mesuliyetimizdir.' sözleriyle konuşmasına başladı. Son 21 yılda bölge müdürlüğü hudutlarında toplam 153 buçuk milyon fidan ve 258 milyon tohumu toprakla buluşturduklarını belirten Derince, orman teşkilatının çabalarıyla ülkedeki orman varlığını artırmaya yönelik çalışmalara devam edildiğini kaydetti. Bu başarının Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından 5 yılda bir hazırlanan küresel orman kaynakları değerlendirme raporunda ortaya konduğunu dile getiren Derince, raporda Türkiye'nin en çok ağaçlandırma yapan ülkeler arasında Avrupa'da 1. dünyada 6. sırada yer aldığı bilgisini verdi.

'Çocuklarımıza Doğa Bilincini Aşılamalıyız'

İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban yaptığı konuşmada şunları kaydetti; "Gelişen teknoloji, artan ulaşım ve nüfus artışı tüketimi artırıyor ve bu da küresel ısınmayı engellemeyi zorlaştırıyor. Ülkemiz, küresel ısınmadan en çok etkilenecek ülkelerden biri olduğu için çalışmalara destek olmalıyız. Erozyonla veya çölleşmeyle mücadele etmek istiyorsak, ağaçlandırmaya öncelik vermeli ve yeşil alanları genişletmeliyiz. Küresel ısınma, su kaynaklarını azaltıyor ve bu artık herkesin fark ettiği bir gerçek. Su kaynaklarını korumanın bir yolu, orman varlığını ve yeşil alanları artırmaktır. Daha fazla yeşil alan, su kaynaklarını koruyarak toprağın su tutma kapasitesini artırır. Ülkemizin daha yeşil ve yaşanabilir olması için çaba göstermeli ve çocuklarımıza doğa bilincini aşılamalıyız. Bu kutsal topraklar için canlarını feda edenlerin hatırasına layık olmak için daha fazla yeşil alan oluşturmalı ve bu mirasa sahip çıkmalıyız. Bugün dikilecek fidanlar, ülkemizin orman varlığını artırarak doğaya katkı sağlayacaktır."

Etkinlikte, 'Ağaç Sevgisi ve Çevre Bilinci' konulu şiir yarışmasında dereceye giren Develi Ortaokulundan Aylin Azra Eşin ve Tekeli Ortaokulundan Batuhan Kas adlı öğrenciler, ödüllerini Vali Elban'ın elinden aldı. 

Törende 21 Mart Down Sendromlu Farkındalık Günü'nde, özel öğrencilerin ürettikleri saksıda sukulent bitkileri protokol üyelerine takdim edildi. 

Program, 12 özel eğitim okulundan gelen özel öğrencilerin, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban ve İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi eşliğinde fidan dikmesiyle sona erdi. Akranlarıyla birlikte  fidanları toprakla buluşturan öğrencilerin mutluluğu gözlerinden okunuyordu. 

21-03-202421-03-202421-03-202421-03-202421-03-202421-03-2024

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.