İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümünde Şehitlerimiz Minnet ve Rahmetle Anıldı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıldönümünde Şehitlerimiz Minnet ve Rahmetle Anıldı

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümü dolayısıyla anma etkinlikleri düzenlendi.

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. Yıl Dönümü dolayısıyla Kadifekale Hava Şehitliği’nde düzenlenen törende kahraman şehitlerimiz minnetle yâd edildi. 
Törene, İzmir Valisi Erol Ayyıldız’ın yanı sıra, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, resmi ve sivil erkân, şehit gazi dernekleri ve şehitlerimizin değerli yakınları katıldı. 
Program saygı duruşu akabinde şehitlerimiz için gerçekleştirilen saygı atışı ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayıp,  günün anlam ve önemini belirten konuşma ve okunan şiirlerle devam etti. 
Ardından İzmir Valisi Erol Ayyıldız şehitlik defterini imzalayarak şunları söyledi: “Bize bırakılan bu mirasa sahip çıkarak, geleceğimize daha emin adımlarla yürüyecek, millet olma şuurumuzu her daim canlı tutacak ve yücelteceğiz. Bizlere miras bırakılan vatan topraklarının her karışı için canımızı feda etmekten, kanlarımızı aziz Türk milletinin istiklali ve istikbali için akıtmaktan bir an bile geri durmayacağımızı açık ve net bir şekilde ifade ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilelebet payidar olması için yüce milletin her bir ferdi olarak üzerimize düşeni yapmaktan bir an bile tereddüt etmeyeceğimize söz veriyoruz. Bu kutlu gün vesileyle bağımsızlığımızı ve geleceğimizi borçlu olduğumuz başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bu toprakları vatan kılışımızdan bu yana yitirdiğimiz bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyoruz.  Ruhları şad olsun. 
Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve okunan duanın ardından Vali Ayyıldız’ın ve protokolün şehitlerimizin kabirlerini ziyaret etmesi ve mezarlarına karanfiller bırakmasıyla tören son buldu.

Törenin ardından Vali Ayyıldız, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü vesilesiyle İzmir Valiliği önünde İzmirlilere Çanakkale cephesinde kahraman askerlerimizin kumanyası olan yağlı buğday çorbası, üzüm hoşafı ve karabuğday ekmeği ikram etti. 
Şehitlerimizin ruhuna okunan Kuran-ı Kerim’in ardından Vali Ayyıldız, temsili olarak hazırlanan cepheyi gezerek vatandaşlara hazırlanan kumanyayı dağıttı. 

Ardından ‘18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. yıldönümü dolayısıyla İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Bornova Şehit Tahsin Gerekli Özel Eğitim Uygulama Merkezinde tören düzenlendi. Törene; Bornova Kaymakamı Fatih Genel, İzmir İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Yiğit, Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu, eğitim yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Şair Dursun Ali Erzincanlı’nın ‘Otuz Kuş Şiiri’ ile devam etti. İzleyicilere duygu dolu anlar yaşatan ‘Diriliş Draması’ adlı gösterinin ardından söz alan Bornova Kaymakamı Fatih Genel, “Bu kadar hassas bir konuyu bu kadar güzel işledikleri için sevgili gençlerimizi tebrik ediyorum ve ömürlerini bu ruhla geçirmelerini temenni ediyorum.” dedi.

 Günün anlam ve önemine dair Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitlerine’ adlı şiirinden pasajlar okuyan Genel, “Bu duygularla, bizlere bu büyük zaferi armağan eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları olmak üzere; bu mücadeleye iştirak eden büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını, onu her şeyiyle destekleyen aziz Türk Milletini ve vatan uğruna hayatlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve şükranla anıyor, ruhlarınız şad olsun diyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı. 

18-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-201918-03-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.