İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni Gerçekleşti

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Töreni Gerçekleşti

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından '18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 109. yıl dönümü dolayısıyla anma töreni düzenlendi.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nde Kadifekale Hava Şehitliği'nde düzenlenen törende, kahraman şehitlerimiz minnetle yâd edildi.

Törene, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, siyasi parti temsilcileri,  odalar ve sivil toplum kuruluşları, protokol üyeleri, resmi ve sivil erkân ile şehit gazi dernekleri ve şehit yakınları katıldı.

Şehitler, Kabirleri Başında Anıldı

Tören; şehitlik anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Askeri manga saygı atışının ardından, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği İzmir Şubesi Başkanı Recep Doğru'nun günün anlam ve önemini belirten konuşması ile devam etti. Törende; Şehit Ömer Halisdemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Meryem Avcı tarafından 'Çanakkale Savaşı' adlı şiir seslendirildi.

Vali Elban'ın şehitlik anı defterini imzalamasının ardından İzmir Hisar Camii Müezzini Muzaffer Durmaz tarafından Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı, İzmir İl Müftüsü Sinan Kazancı tarafından şehitlikte dua okundu. Şehitlikteki tören; şehit kabirlerinin ziyareti ve kabirlere karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Yahşi, Çanakkale Zaferi'nin 109. Yıl Dönümünü Kutladı

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü'nün 109. yıl dönümünde, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezinde anma töreni düzenlendi. Törene; İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Kemal Yeni, DEÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, siyasi parti temsilcileri, protokol üyeleri, resmi ve sivil erkân, şehit gazi dernekleri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan anma töreni, 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma' adlı sinevizyon gösterisiyle devam etti.

"Çanakkale Ruhunu Her Daim Diri Tutmalıyız"

Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümünü kutladı.

'Çanakkale'yi Çanakkale yapan gelenler değil, gelenleri karşılayan o asil ruhtur.' sözleriyle konuşmasına başlayan Yahşi, şu ifadeleri kullandı: "Yüzyılın bu dehşetengiz nefsi müdafaasında kahraman Mehmetçik, yalnızca cesareti ve inancıyla değil düşmanından dahi esirgemediği merhameti ve şefkati ile adeta bir insanlık dersi verdi. Bugün al bayrağın altında özgürce ve güvenle aldığımız her nefesi; Seddülbahir'de, Conkbayırı'nda, Kilitbahir'de isimsiz bir vatan evladının son nefesine borçluyuz. Çanakkale ruhunu her daim diri tutmak için Çanakkale'de abideleşen bu ruh kudretini, çocuklarımızın dimağlarına nakşedeceğiz. 18 Mart Şehitleri Anma Günü'nde bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; büyük Türk ordusunun kahraman mensuplarını ve vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Ruhları şâd, mekânları cennet olsun."

'Çanakkale Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti'nin Müjdecisidir'

Törende konuşan İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban, Çanakkale Zaferi'nin şanlı Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olduğunu belirterek Türk milletinin Anadolu'da varoluşunun tescilinin Çanakkale'de yattığını kaydetti.

Vali Elban, 'Çanakkale, yeni cumhuriyetimizin askeri, mülki, siyasi, teknik tüm kadrolarının da doğduğu yerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin müjdecisi, bu milletin ilelebet tarih sahnesinde kalacağını müjdeleyen zaferin adıdır Çanakkale!' diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Konak Gültepe Nenehatun Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri, Çanakkale Şehitliğinden gelen toprağı ve Türk bayrağını İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban'a takdim etti. Türk bayrağını üç kere öperek teslim alan Vali Elban, Çanakkale Şehitliğinden gelen vatan toprağının da her karışının şehit kanıyla sulanarak kutsal vatan toprağı olduğunu dile getirdi.

Program, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Karabağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Karabağlar Övgü Terzibaşıoğlu Anadolu Lisesi ile Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi öğrenci ve öğretmenlerinin ortaklaşa hazırladığı ve davetlilere duygu dolu anlar yaşatan 'Çanakkale' adlı teatral oratoryo ve kahramanlık türküleri ile son buldu.

 

18-03-202418-03-202418-03-202418-03-202418-03-202418-03-202418-03-202418-03-202418-03-2024

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.