İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü Programı Karşıyaka İlçesinde Gerçekleşti

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü Programı Karşıyaka İlçesinde Gerçekleşti

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü Programı kapsamında yapılan tören, Karşıyaka İlçesi Deniz Baykal Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Programa İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi'nin yanı sıra İzmir Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan, Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır, Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, Karşıyaka İlçe Emniyet Müdürü Kaan Coşkun, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İlker Erarslan, Şube Müdürü Yusuf Yılmaz ile çok sayıda öğrenci ve öğretmen katıldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından gösterilen ve katılımcılara duygulu anlar yaşatan 15 Temmuz video sunumu ile devam etti.

Kur'an-ı Kerim'i güzel okuma yarışmalarında Türkiye ve dünya dereceleri bulunan Ahmet Yüksel'in Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından sahnelenen ve kanun eşliğinde okunan milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'a ait 'Çanakkale Destanı' adlı eserin kaside sunumu izleyicilerden büyük alkış aldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, "Bugün üçüncüsünü idrak ettiğimiz 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü ve Gaziler Günü'nde tüm şehit ve gazilerimizi anmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz." dedi.

"Bu Topraklar Bize Altın Tepside Sunulmadı"

Yahşi, konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak akademik başarılarıyla dünyada ses getirecek evlatlarımızı yetiştirmek için 60 bin öğretmenimizle birlikte canhıraş bir şekilde çalışıyoruz. 'Coğrafya kaderdir.' diyor ünlü düşünür İbn-i Haldun. Yaşadığımız coğrafyada, topraklarımız uğruna nice şehit ve gazilerimizin olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Bizim en önemli görevimiz, şanlı mazimizi, Anadolu'nun kapılarını açan Alparslan'dan, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e kadar verilen tüm mücadeleyi, anasınıfından liseye kadar tüm öğrencilerimize anlatmaktır."

Yahşi, "Ellerinde silahlarla şehadet şerbetini içmek için adeta can atan, sipere yatmış gençleri görüyorum. Hemen arkalarında ise ellerinde Kur'an-ı Kerim'le biraz sonra şehit olacak arkadaşının yerine geçip silahını alacak olan ve şehit olmak için bekleyen gençleri görüyorum." demiştir Çanakkale Savaşı'nı resmeden Gazi Mustafa Kemal Atatürk." diyerek bugünün gençlerinin de akademik anlamda donanımlı, kalbi anlamda dikkatli ve rikkatli olması gerektiğini ifade etti.

"Gençlerimizin kalbine vatanımızın ve bayrağımızın aşkından, ezanın kulaklarımızı ve ruhumuzu esenlikle dolduran esintilerinden başka bir şey doldurmamalıyız.  Bu topraklar bize altın tepside sunulmadı." diyen Yahşi, bu şuur ve bilinçle hareket eden gençler sayesinde bu topraklarda hiçbir hainin barınamayacağını kaydetti.

Mehmet Akif Ersoy'un 'Ağlarım ağlatamam; hissederim, söyleyemem;
Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım!' dizelerini paylaşan Yahşi konuşmasına şöyle devam etti:  "Şair, mevzubahis vatan olduğunda, kelimelerin bile artık kifayetsiz kaldığını söylüyor. 'Şehadetin ne demek olduğunu ancak kalbim bilir, dilim anlatamaz' diyor. Gençler, gelecekte bu toprakların şarkısını yazacak olan sizlersiniz. Bu ülkede devlet büyüklerimizden yaşlı amca ve teyzelere kadar herkes sizler için dua ediyor. Anne ve babalarınızın rüyasısınız, çünkü sizler var oldukça bayrağımız da inmeyecek. Kötü emelleri olanlar kendi emellerinde boğulacaklar. Sizlerle gurur duyuyoruz, yarınlara ümitle bakıyoruz." 

Törende söz alan Karşıyaka Kaymakamı Ali Rıza Çalışır,  "İnsanlık tarihinde ihanet ve vefanın, iyiyle kötünün mücadelesi her zaman var olmuştur. Ancak hakkın her zaman payidar olduğunu görüyoruz. Bu toprakların altında bu kadar şüheda yatarken üstünde de doğmuş ve doğmamış bu kadar yiğit varken kötülüğün kazanması mümkün değildir." dedi.

İzmir Vali Yardımcısı Osman Nuri Canatan ise yaptığı konuşmada, "15 Temmuz, Türkiye´nin karanlık örgütlere boyun eğmeyeceği konusunda dünyaya verilmiş en iyi cevaptır." derken törene katılan herkes milli birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Programda '15 Temmuz Milli Birlik Ve Beraberlik Günü' konulu şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edilirken Şehit Profesör Doktor İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, ata sporumuz olan güreş gösterisi için sahneye çıktı.

Programın finalinde 15 Temmuz Marşı eşliğinde öğrenciler ve protokol üyeleri sahneye çıkarak Türk bayrakları ile marşa eşlik ettiler.

Programın ardından Türk Kızılayı'nın bahçede hazırladığı aşure etkinliğinde; üzerinde nar taneleriyle Türk Bayrağı motifi verilmiş kazanların başına geçen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi,  kâselere koyduğu aşureleri öğrencilere ikram etti.

 

20-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-201920-09-2019

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.