İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' İzmir İl Töreni Gerçekleştirildi

'12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' İzmir İl Töreni Gerçekleştirildi

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen'12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' etkinlikleri kapsamında 'Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet Şiir Yarışması' ve 'İstiklal Marşını Ezbere Güzel Okuma Yarışması'nda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü İl Töreni için İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonunda bir program düzenlendi. Programa İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan, Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar,İzmir İl Milli Eğitim Müdür Dr. Murat Mücahit Yentür, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya, eğitim yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

'12 Mart İstiklal  Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü' programında;İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Gününün; milli, manevi ve tarihi önemini kavratmak, vatan, millet, bayrak sevgisi ve saygısını geliştirmelerini sağlamak, milli birliğimiz ve varlığımız ile uluslararası barış ve dostluk düşüncelerini kuvvetlendirmek amacıyla düzenlenen ve İzmir'deki resmi ve özel eğitim kurumlarında öğrenim gören ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik 'Yüreklerde Akif,  Dillerde Hürriyet Şiir Yarışması ve İstiklal Marşını Ezbere Güzel Okuma Yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı.

Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet Şiir Yarışması'nda; birinciliği Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Emrehan Şimşek, ikinciliği Karabağlar Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Eylül Aydın, üçüncülüğü Bornova Şehit Pilot Yüzbaşı Mehmet İlker Karaman Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesinden Kutsal Keleş aldı.

 'İstiklal Marşını Ezbere Güzel Okuma Yarışması'nda ortaokul kategorisinde; birinciliği Konak Kazım Karabekir Ortaokulundan Sema Nur Akıncı, ikinciliği Kiraz Ortaokulundan Günay Çetinkaya, üçüncülüğü Çiğli Güzeltepe Ortaokulundan Ceren Yeşilbağ aldı. Aynı yarışmada lise kategorisinde birinciliği Karşıyaka  Şehit Prof. Dr.İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ertuğrul Tunç, ikinciliği Konak İzmir Kız Lisesinden Elmira Kırkaş, üçüncülüğü Seferihisar Necat Hepkon Anadolu Lisesinden Mina  Sever aldı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar yaptığı konuşmada; Mehmet Akif Ersoy'un hayatı, mücadeleci kişiliği ve örnek ahlakı ile Türk milletinin gönlünde yer ettiğini belirtti. O'nun inandığı gibi yaşadığını ve yaşadıklarını kaleme aldığını ifade eden Aşkar, Mehmet Akif Ersoy'un verdiği eserlerde Türk Milletinin zafer kazanacağına dair inancının ortaya çıktığını, milletimizin karakterini, hürriyet ve özgürlük tutkusunu İstiklal Marşı ile en güzel şekilde ifade ettiğini vurguladı. İstiklal Marşının o karanlık günlerde insanımıza cesaret ve umut verdiğinin altını çizdi.

Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, 724 şiir arasından seçilen İstiklal Marşının, milletimizin eşsiz bağımsızlık destanı, istiklalimizin sembolü, istikbalimizin teminatı olduğunu söyledi. Bu marşın; milletimizin bağımsızlık aşkını, imkânsızlıklar içinde gösterdiği büyük kahramanlığı, azim ve kararlılıkla verilen mücadelenin mısralara dökülmüş ifadesi olduğunu belirtti. Usta, ''Her dizesi, her kelimesi milletimizi tek yürek haline getiren İstiklal Marşımız; vatan, millet, bayrak ve istiklal aşkının ilmek ilmek dokunduğu eşsiz bir şaheserdir.'' dedi.

Protokol konuşmalarının ardından İzmir Ekonomi Üniversitesi Türk Dili Koordinatörü Zarife Ekim Sevindi günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Konuşma sonrası, Balçova Yusuf Uz Ortaokulundan Eyüp Can Ünal, Bayrağım adlı şiir okudu ve sonrasında aynı okulun öğrenci korosunun müzik dinletisine geçildi.

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere plaket takdim etti.

İstiklal Marşını ezbere güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Mehmet Rıfat Alkan, Balçova Kaymakamı Ahmet Hamdi Usta, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya takdim etti.

Yüreklerde Akif, Dillerde Hürriyet Şiir Yarışması'nda birinci olan Torbalı Cumhuriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Emrehan Şimşek yazmış olduğu şiiri seslendirdi. İstiklal Marşını Ezbere Güzel Okuma Yarışması'nda ortaokul kategorisinde birinci olan Konak Kazım Karabekir Ortaokulundan Sema Nur Akıncı ve lise kategorisinde birinci olan Karşıyaka  Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Anadolu İmam Hatip Lisesinden Ertuğrul Tunç İstiklal marşını okudu. Yapılan ödül töreni sonrası öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı gösteri ile program sona erdi.

11-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-202211-03-2022

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.