İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Düzenlendi

10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni Düzenlendi

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 83. yıl dönümünde tüm yurtta ve dış temsilciliklerde olduğu gibi İzmir'de de törenlerle anıldı.

İlk tören saat 08.45'te Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlendi. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in de hazır bulunduğu çelenk koyma töreninin ardından saat 09.05´te sirenlerin çalmasıyla başlayan iki dakikalık saygı duruşunda İzmir´de hayat durdu. Ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekilen bayraklar, yarıya indirildi.

Törenin ardından Vali Köşger, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Atatürk'ü Anma Programı'na katıldı. Ege Üniversitesi'nin düzenlediği programa; İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger'in yanı sıra, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Ali Sivri, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür ile siyasi parti temsilcileri katıldı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, törenin açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatı boyunca imza attığı nice zaferlerin, vatan sevgisiyle yürüttüğü mücadelenin ve bu mücadele neticesinde şanlı ulusumuza bıraktığı fikri mirasın doğru anlaşılması bakımından 10 Kasımların anlamı büyüktür. Bu nedenle bugün ulusumuz için yalnızca bir matem günü olmanın ötesinde, bizlere emanet edilen mirasın değerini bir kez daha anlama ve onu daha ileri taşıma kararlılığımızı ortaya koyma günüdür. Bizler de Atamızın ve silah arkadaşlarının hatırası önünde saygı ve minnetle eğildiğimiz bu gün, onu ve fikirlerini tekrar anlamak ve anlatmak üzere bir arada bulunuyoruz. Yaşamında ülkesi ve milleti için büyük hizmetlere imza atan Mustafa Kemal Atatürk, milletine olan sonsuz inancı, vatan sevgisi, askeri ve siyasi dehasıyla sadece Türk milletinin değil, tüm dünyanın derin saygıyla andığı bir liderdir. Tarihimizin en büyük çağdaşlaşma hareketinin mimarı olan Atatürk, kahraman ecdadımızla imza attığı askeri zaferin ardından bizlere bağımsızlığımızı ve cumhuriyetimizi kazandırdı. Bugünse fikirleri ilkeleri ve ileri görüşlülüğü ile yarınlarımıza ışık tutmaya devam ediyor. Şüphesiz ki bugün, Türk ulusunun en asli görevi de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bu şanlı mirasını yaşatmak ve yüceltmektir. Bağımsızlığımızın mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 83. seneidevriyesinde büyük bir saygı ve minnetle yâd ediyor, milletimizin bekası uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum."

Programda Ege Üniversitesi Medya Uygulama Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan, 'Son Yolculuk' adlı belgesel gösterimi duygu dolu anlara sahne oldu. Ardından Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Türk Halk Oyunları Bölümü tarafından 'Sarı Zeybek' gösterimi sergilendi. Milli Savunma Üniversitesi Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Mert'in 'Efsaneden Gerçeğe Mustafa Kemal Atatürk' konulu konferansta konuşmacı olarak yer aldığı program, Hanri Benazus'un 'Atatürk Aramızda' adlı fotoğraf sergisi  ile sona erdi.

10-11-202110-11-202110-11-202110-11-202110-11-202110-11-2021

Fevzipaşa Mh. Öğretmen Sokak No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.