İZMİR İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

10 Aralık Demokrasi ve İnsan Hakları Günü İl Töreni Menemen´de Yapıldı.

10 Aralık Demokrasi ve İnsan Hakları Günü Anma Töreni, Menemen Şehit Hakan Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, ilçe milli eğitim müdürleri ve çok sayıda öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.
10 Aralık Demokrasi ve İnsan Hakları Günü İl Töreni Menemen´de Yapıldı.

Kuran tilavetiyle başlayan törende, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi,” Demokratik yapıya inanan insanlarız. İnsan haklarıyla ilgili verebileceğimiz o kadar derinliğimiz var ki kimse bunu bize öğretmeye kalkmasın. Biz o kadar edepliyiz ki bize bir harf öğretenin kırk yıl kölesi oluruz. Yanlış bir harf öğretenin de “ yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım.” Dizelerinde söylediği gibi karşısında oluruz.” dedi.

Törende 15 Temmuz darbe gecesine de vurgu yapan Ömer Yahşi, ”Bu toprakların nasıl bir mücadele içinde kazanıldığı gençlerimize öğretiyoruz. Bu şuurlu gençlerin sayılarının artmasını diliyorum.’’ dedi.

“Açıkça ifade etmek isterim ki demokrasiyle yönetilen ülkelerde barış, adalet, insan sevgisi ve hoşgörü duyguları toplumun vazgeçilmez değerleri olarak yerlerini alır.” diyerek sözlerine devam eden Yahşi dünya halklarının yaptıkları haksız zulümlere de değindi.

Günümüzde pek çok coğrafyada insan hakları ihlal ediliyor. Soy kırımları, katliamlarla insanlar köleleştirilmek isteniyor. İslam Dini, kadına ve yetime hakkaniyetle davranmayı, dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesizlere kol kanat germeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı öğütler. Yaşayışıyla bunlara en güzel örnek olan Peygamberimiz (SAV) ; “İman etmedikçe cennete giremezsiniz. “Birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız…” buyurarak sevgiyi, imanı, toplumsal barışın, birlikte yaşamanın temel taşı yapmıştır.

Veda Hutbesinde Hazret-i Muhammed: Ey insanlar! "Rabbiniz birdir. Hepiniz Adem´in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahin da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah´tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O´ndan en çok korkanınızdır. Diyerek İslamın insan haklarına verdiği değeri ifade etmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk , ” Özgürlük olmayan bir ülkede, ölüm ve yıkım vardır. Her ilerlemenin ve kurtuluşun anası özgürlüktür.” demiştir.

Öğrencilerin seslendirdiği Aşık Veysel’e ait dinleti izleyenlerden beğeni topladı.

İnsan hakları Evrensel Bildirisi’nin kabul edildiği gün olan 10 Aralık 1948’den bu yana her 10 Aralıkta kutlanmaktadır.

 

 

09-12-201609-12-201609-12-201609-12-201609-12-2016

Fevzipaşa Mh. 452 Sk. No 15 Kemeraltı Katlı Otopark Arkası Konak / İZMİR - 0232 280 35 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.